Πάλεψε σαν θηρίο ο Βόλος – Έχασε 8-9 από τον Ν.Ο. Χανίων στην πρεμιέρα της Α1 πόλο

Σαν θηρίο πάλεψε ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση στην πρεμιέρα της Α1 πόλο. Υποδέχθηκε τον Ν.Ο. Χανίων στην ανοιχτή πισίνα του ΕΑΚ και ήταν άκρως ανταγωνιστικός στο ιστορικό πρώτο του παιχνίδι στην μεγάλη κατηγορία. Όμως ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 8-9, «πληρώνοντας» το κακό του ξεκίνημα, όταν βρέθηκε να χάνει 0-5.

Την μικρή διαφορά στο ματς υπέρ των φιλοξενουμένων έκανε το γεγονός ότι υπερτερούσαν σε εμπειρία, ενώ διέθεταν και δύο ξένους, τον Σέρβο Μπογκντάνοβιτς και τον Αμερικανό Μπένετ που πέτυχαν συνολικά έξι από τα εννέα γκολ της ομάδας τους. Θυμίζουμε πως ο Βόλος είναι η μοναδική ομάδα της Α1 χωρίς αλλοδαπούς, ενώ είχε και τον λιγότερο χρόνο προετοιμασίας.
Η αρχική επτάδα που επέλεξε ο προπονητής των Βολιωτών Δημήτρης Μπλάνας ήταν η εξής: Τερματοφύλακας ο Γρηγοριάδης. Αμυντικός ο Νικηφορίδης και φουνταριστός ο Στεργίου. Δεξιά στην περιφέρεια τοποθετήθηκαν οι Γλούμης και Μπομπός, ενώ από τα αριστερά επιχειρούσαν οι Δανιήλ και Γκανάτσιος.
Για τον Ν.Ο. Χανίων, ο τεχνικός Ηλίας Μαχαίρας ξεκίνησε τους Λεβεντάκη (τερματοφύλακας), Αγιωργούση (αμυντικός), Σαρτζετάκη (φουνταριστός), Αποστολάκη, Χαριτάκη (δεξιά στην περιφέρεια), Μπογκντάνοβιτς, Μπένετ (αριστερά στην περιφέρεια).
Δυστυχώς για τον Βόλο, για λίγο παραπάνω από ενάμιση οκτάλεπτο ήταν ακόμη ομάδα της Α2. Οι παίκτες του μπήκαν… τρακαρισμένοι στην πισίνα, έκαναν βεβιασμένες ενέργειες στην επίθεση και αυτό το «πλήρωσαν» με το να δεχθούν δύο γκολ στην κόντρα στην α’ περίοδο από τους Μπένετ και Μπογκντάνοβιτς, διάστημα στο οποίο «φορτώθηκε» με δύο ποινές και ο Γλούμης.

Ο Στεργίου προσπαθεί να εμποδίσει το σουτ του Αγιωργούση

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν για πεντέμισι ακόμη λεπτά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-5, με τους Μπογκντάνοβιτς (2) και Σαρτζετάκη. Στο σημείο αυτό ο Βόλος έδειξε ότι άξια ανέβηκε στην μεγάλη κατηγορία. Το ιστορικό πρώτο τέρμα της ομάδας στην Α1 σημειώθηκε στο 2’.30’’ του β’ οκταλέπτου από τον Μηνά Νικηφορίδη (1-5), ενώ ακολούθησε ένα εκπληκτικό γκολ του Δημήτρη Γλούμη με γυριστό σουτ από μακρινή απόσταση (2-5). Χωρίς αμφιβολία ήταν το θεαματικότερο της αναμέτρησης. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 2-6, χάρις στο τέρμα του Πολύζου στον παραπάνω.
Στο γ’ οκτάλεπτο ο Βόλος έχασε με τρεις ποινές τον Γλούμη, αλλά όχι και την μαχητικότητά του. Στεργίου και Νικηφορίδης σκόραραν από τα δύο μέτρα, μειώνοντας σε 4-6. Ο Μπένετ επανέφερε τη διαφορά στα τρία γκολ (4-7), ο Νικηφορίδης μείωσε εκ νέου, για να διαμορφώσει το 5-8 της περιόδου ο Αγιωργούσης με ένα τυχερό γκολ, αφού η μπάλα βρήκε σε μπλοκ και άλλαξε πορεία πριν καταλήξει στα δίχτυα.
Το 5-8 έμεινε για αρκετή ώρα στην τελευταία περίοδο. Όμως ο Δανιήλ στο 2’.21’’ και ο Στεργίου στο 1’.27’’, μείωσαν σε 7-8 και μετέτρεψαν το φινάλε του ματς σε… θρίλερ. Δυστυχώς για τον Βόλο, στην επίθεση του Ν.Ο. Χανίων «μίλησε» η εμπειρία του Μπογκντάνοβιτς, με τον Σέρβο να γράφει το 7-9 από θέση φουνταριστού στο 0.53’’. Οι γηπεδούχοι ξαναέριξαν τη διαφορά στο γκολ, με τον Γκανάτσιο να σημειώνει το 8-9 στον παραπάνω και ενώ απέμεναν 29 δευτερόλεπτα για τη λήξη.
Μία επίθεση στο πόλο κρατά 30 δευτερόλεπτα και το κλέψιμο είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Παρά το ασφυκτικό πρέσινγκ των παικτών του Δημήτρη Μπλάνα οι Χανιώτες κράτησαν τη μπάλα και μαζί και τη νίκη.

Ο Βόλος είχε 4/10 στον παίκτη παραπάνω, δύο γκολ από την περιφέρεια και ακόμη δύο από θέση φουνταριστού. Ο Ν.Ο. Χανίων μέτρησε 2/8 στον π.π., τρία γκολ από κόντρα, τρία από την περιφέρεια και ένα από τον φουνταριστό.
Διαιτητές: Σταυρίδης-Μπιράκης.
Οκτάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-2, 3-1.
ΒΟΛΟΣ (Μπλάνας): Γρηγοριάδης, Δανιήλ 1, Γκανάτσιος 1, Πετρόπουλος, Παπαβασιλείου, Νικολέρης, Γκάτσος, Βλιώρας, Γλούμης 1, Στεργίου 2, Νικηφορίδης 3, Κουφιδάκης, Νάσιος, Κοκκινάκης, Μπομπός.
Ν.Ο. ΧΑΝΙΩΝ (Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Σαρτζετάκης 1, Πολύζος 1, Αγιωργούσης 1, Μπατάκης, Μπένετ 2, Χαριτάκης, Μπογκντάνοβιτς 4, Αποστολάκης, Μαζοκοπάκης, Κουμής.