«Όρθιος» με Δημόπουλο ο Βόλος – Ισοφάρισε 1-1 τον Παναιτωλικό στο 96’ για τη Σούπερ Λιγκ

Πήγε στο Αγρίνιο για να πάρει τη νίκη ο Βόλος, βρέθηκε στο τέλος του πρώτου ημίχρονου πίσω στο σκορ από τον Παναιτωλικό, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων να φτάσει στο 1-1 και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό. «Χρυσός» σκόρερ ο Στέργιος Δημόπουλος με κοντινό σουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόρες.
Σ’ ένα δυνατό, ενδιαφέρον και ανοιχτό παιχνίδι, με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 23ης αγωνιστικής, οι Βόλος συνέχισε τις θετικές του εμφανίσεις και στην προτελευταία έξοδό του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, έμεινε «όρθιος», απέναντι σε μια ομάδα που το τελευταίο διάστημα παρουσιάζεται ανεβασμένη αγωνιστικά. Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να προηγηθούν στο σκορ με τον Άντονι Μουνιέ στο 42’. Δεν μπόρεσαν, όμως, να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να ξεφύγουν περισσότερο στη βαθμολογία από τον ουραγό Πανιώνιο (έχουν διαφορά τέσσερις βαθμούς).
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς από τον Παναιτωλικό αποβλήθηκε ο Ντίας και από τον Βόλο ο Μάντζης. Αξίζει να σημειώσουμε, πως ο διαιτητής Κατσικογιάννης αρχικά καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Βόλου στο 52’ σε ανατροπή του Τόρες, όμως, μετά τον έλεγχο από το VAR, δόθηκε φάουλ για τους «κυανέρυθρους» έξω από την περιοχή.
Με το βαθμό που απέσπασε ο Βόλος από τον Πανατιωλικό έφτασε τους 26, όσους έχουν Ατρόμητος, Αστέρας και ΑΕΛ (όλες αυτές οι ομάδες ισοβαθμούν στην 8η θέση) και βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από την 6η προνομιούχο θέση που οδηγεί στα πλέι οφ και την οποία κατέχουν ΟΦΗ και Ξάνθη.

Πώς αγωνίστηκε ο Βόλος
Ο Αλμπέρτο Γκαγιέγκο παρέταξε την ομάδα με διάταξη 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Οικονόμου, Τσίκα και Δημόπουλος. Οι δύο φουλ μπακ ήταν οι Ντεντάκης (δεξιά) και Φεράρι (αριστερά). Οι Τσοκάνης και Μουνίθ αγωνίστηκαν στον άξονα, ο Γκουαροτσένα έπαιξε πιο μπροστά, με τους Τόρες και Μάντζη να είναι οι δύο επιθετικοί.

Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός
Αρκετά καλό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός ήταν πιο επιθετικός, προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Βόλου, κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τους Ρόσα και Κέβιν, με τους γηπεδούχους να είναι δραστήριοι στο πρώτο 20λεπτο. Έφταναν εύκολα σε θέση βολής, ωστόσο, κάποια κλασική ευκαιρία δεν είχαν στο διάστημα αυτό. Στο 11’ μετά από παράλληλη σέντρα του Ρόσα από τα αριστερά, ο Οικονόμου έβγαλε τη μπάλα κόρνερ, ενώ πολύ ευκαιρία για να σκοράρει είχαν οι γηπεδούχοι στο 12’. Ο Μουνιέ, που ήταν πολύ κινητικός στο πρώτο μέρος, έκανε εξαιρετική ενέργεια, σούταρε, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει σε κόρνερ, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.
Ο Βόλος από την πλευρά του προσπαθούσε να παίζει με αντεπιθέσεις και να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των Τόρες και Γκουαροτσένα. Οι «κυανέρυθροι» στο 20’ από μια στατική φάση απείλησαν το τέρμα του Φερνάντες. Ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ, ο Φεράρι με κεφαλιά γύρισε τη μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Παναιτωλικού, με τον Τσίκα να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα σε σουτ του Ντεντάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Παναιτωλικού.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και αφού πρώτα στο 33’ μετά από συνδυασμό των Ρόσα, Ντίας, Άλβαρες, ο τελευταίος σούταρε πάνω από τα δοκάρια, στο 42’ το σκορ άνοιξε για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίας έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Γκαραβέλης απέκρουσε προς στιγμήν, ο Μουνιέ, όμως, πήρε το ριμπάουντ και από κοντά είχε εύκολο έργο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να γράψει το 1-0.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Φεράρι έξω από την περιοχή δεν βρήκε τον στόχο, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Προσπάθεια του Χοακίν Τόρες στο χθεσινό παιχνίδι

Ο Βόλος είχε τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να πετύχει δεύτερο τέρμα και με τον Βόλο να παίζει με αντεπιθέσεις, με στόχο το γκολ της ισοφάρισης.
Οι γηπεδούχοι στο 48’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία (διπλή), η οποία ξεκίνησε από κλέψιμο του Ντίας, ο Ντάουντα δεν κατάφερε να πλασάρει εξ’ επαφής και στην εξέλιξη της φάσης ο Μουνιέ δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά, με τη μπάλα να σταματά στον Δημόπουλο.
Στο 52’ ο Τόρες ανατράπηκε από τον Σιέστα οριακά στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, με τον διαιτητή Κατσικογιάννη να καταλογίζει αρχικά πέναλτι. Ωστόσο, με τη βοήθεια του VAR δόθηκε φάουλ λίγα εκατοστά έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους «κυανέρυθρους».
Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανοιχτό και στο 58’ σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού η μπάλα από τα πόδια του Ντάουντα πήγε στον Κέβιν,
ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή με τον Γκαραβέλη να διώχνει σε κόρνερ.
Ο Παναιτωλικός έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 61’ να πετύχει δεύτερο γκολ. Ο Άλβαρες σούταρε χωρίς πίεση από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει άουτ, αφού πρώτα βρήκε λίγο και το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 64’ ο Γκαγιέγκο πέρασε στο παιχνίδι τον Νάτσο Κάσες, στη θέση του Φεράρι, με τον Ισπανό να κάνει ντεμπούτο στη Σούπερ Λιγκ. Η διάταξη των «κυανέρυθρων» έγινε 4-4-2, με τον Δημόπουλο να παίζει ως αριστερός οπισθοφύλακας.

Στο τελευταίο 25λεπτο οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ, με τον Παναιτωλικό, πάντως, να βγαίνει πιο επικίνδυνα στην επίθεση. Στο 70’ σουτ του Ντίας δεν ανησύχησε τον Γκαραβέλη που μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 73’ σε σουτ του Τόρες, αυτή τη φορά, με τον Φερνάντες να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.
Στο 87’ ο Γκουαροτσένα βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ, με τον Φερνάντες να μπλοκάρει τη μπάλα στην αριστερή του γωνία.
Στο 90’ τα αίματα… άναψαν, υπήρξαν διαπληκτισμοί μεταξύ παικτών, με τον διαιτητή Κατσικογιάννη, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, απέβαλε αρχικά τον Ντίας του Παναιτωλικού και έδειξε κίτρινη κάρτα στον Κάσες. Στη συνέχεια είδε και ο ίδιος τη φάση και απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα και τον Μάντζη του Βόλου.
Το παιχνίδι άρχισε μετά από έξι λεπτά, με τον Βόλο να εκτελεί το φάουλ με τον Μουνίθ, ο Τσίκα γύρισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ο αμαρκάριστος Στέργιος Δημόπουλος, αφού κοντρολάρισε τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Βόλο. Ένα αποτέλεσμα που διατηρεί τους «κυανέρυθρους»… ζωντανούς στη διεκδίκηση της 6ης θέσης, που οδηγεί στα πλέι οφ. Απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου και τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια έδρας με Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΛ θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό που θα αγωνιστούν οι «κυανέρυθροι», στα πλέι οφ ή στα πλέι άουτ.
Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Νατσιόπουλος (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Αν. Αττικής)
Κόκκινες: 91’ Ντίας-95’ Μάντζης
Κίτρινες: Ρόσα, Τζανακάκης-Κάσες
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντες, Μαλής, Σίεστεντ, Τζανακάκης, Κέβιν, Ντάλσιο, Αλβάρες (74’ Νταχάρ), Ρόσα, Ντάουντα (80’ Μπαΐροβιτς), Μουνιέ (86’ Φρέντ), Ντίας
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Οικονόμου, Τσίκα, Δημόπουλος, Φεράρι (65’ Κάσες), Ντεντάκης (71’ Λύρατζης), Τσοκάνης (78’ Μπαλογιάννης), Γκουαροτσένα, Μουνίθ, Τόρες, Μάντζης.

Κεντρική φωτό: Ο Δημόπουλος έδωσε το βαθμό στο Βόλο στις καθυστερήσεις