Ολοκληρώθηκε η συνεργασία της Νίκης με τον Βλάντιμιρ Μπάγιτς

Παρελθόν αποτελεί για τη Νίκη ο Βλάντιμιρ Μπάγιτς. Ο Σέρβος τερματοφύλακας ανακοινώθηκε από τη Νάπρεντακ Κρούσεβατς, που αγωνίζεται στην Α’ κατηγορία της πατρίδας του.

Δεν θα συνεχίσει στη Νίκη ο Βλάντιμιρ Μπάγιτς. Το συμβόλαιό του ολοκληρώθηκε και οι «κυανόλευκοι» αποφάσισαν να μην επεκτείνουν τη συνεργασία μαζί του.

Ο 35χρονος ποδοσφαιριστής κάθισε κάτω από τα δοκάρια της Νίκης για δύο χρόνια. Και τις δύο περιόδους είχε φανέλα βασικού και συνολικά κατέγραψε 50 συμμετοχές στη Σούπερ Λιγκ 2 και επτά στο Κύπελλο Ελλάδας.

Βέβαια ο έμπειρος τερματοφύλακας δεν έμεινε χωρίς ομάδα ούτε… λεπτό. Αμέσως μετά τη λύση συνεργασίας με τη Νίκη βρήκε τον επόμενο σταθμό της καριέρας του στην πατρίδα του.

Πιο συγκεκριμένα υπέγραψε στη Νάπρεντακ Κρούσεβατς, η οποία αγωνίζεται στην Α’ Κατηγορία του σερβικού ποδοσφαίρου και στο πρωτάθλημα που τελείωσε πριν λίγο καιρό κατέλαβε την 9η θέση. Προπονητής εκεί είναι ο παλιός ποδοσφαιριστής Ντράγκαν Πέρισιτς, ο οποίος είχε παρακολουθήσει τον Βλάντιμιρ Μπάγιτς όταν αγωνιζόταν στη βολιώτικη ομάδα. Ο Σέρβος τεχνικός εισηγήθηκε την απόκτησή του, προκειμένου να καλύψει το κενό του Νίκολα Πέτριτς, που ήταν βασικός τερματοφύλακας πέρσι και αναμένεται να αποχωρήσει.

Ο σύλλογος από τη Σερβία ανακοίνωσε χθες την απόκτηση του 35χρονου πορτιέρο με φωτογράφιση στην επίσημη ιστοσελίδα του. Το κείμενο της ανακοίνωσης υπογραμμίζει τα παρακάτω:

«Ο έμπειρος τερματοφύλακας Βλαντιμίρ Μπάγιτς (35 ετών), επέστρεψε στη Σερβία από την Ελλάδα και από χθες αποτελεί τη νέα «μονάδα» της Ναπρέντκο. Δεδομένου ότι ο Νίκολα Πέτριτς βρίσκεται στην «πόρτα της εξόδου», ο αθλητικός τομέας του συλλόγου αντέδρασε γρήγορα και ο Μπάγιτς υπέγραψε συμβόλαιο ενός έτους.

Τα προηγούμενα πέντε χρόνια τα πέρασε στην Ελλάδα, δύο στον Λεβαδειακό, ένα στην ΑΕΛ και τα δύο τελευταία στη Νίκη Βόλου. Στη Σερβία, ο ντόπιος του Νόβι Σαντ φύλαγε τα δίχτυα, μεταξύ άλλων συλλόγων, για τον Μπόρατς από την Τσάτσα σε δύο περιπτώσεις, τον Ραντνίτσκι από τη Νις, τη Νόβι Παζάρ, τον Μπάνατ από τη Ζρενιανίν».

«Θυμάμαι το εκτός έδρας παιχνίδι στο Κρούσεβατς, με τη Ραντνίσκι από τη Νίς τη σεζόν 2016-17. Η Νάπρεντακ προηγήθηκε με 1-0 μετά το πρώτο ημίχρονο, είχα πολλή δουλειά να κάνω και ο Εντιαγέ με τσέκαρε. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σάσα Στογιάνοβιτς εξασφάλισε την ανατροπή με δύο γκολ. Η ατμόσφαιρα στις εξέδρες ήταν υπέροχη, ελπίζω να είναι έτσι και την ερχόμενη σεζόν» δήλωσε ο νέος μας τερματοφύλακας Βλαντιμίρ Μπάγιτς, ο οποίος εύχεται να υπάρχει η στήριξη των φιλάθλων στο νέο πρωτάθλημα.

Δεν γνωρίζει τους νέους του συμπαίκτες από παλιά, ήταν καιρό στο εξωτερικό, θυμάται ότι ήταν αντίπαλος με τον Πούτιντσανιν και τον Μπαστάγιτς και επισημαίνει: «Περιμένω να γνωριστούμε καλά στην προετοιμασία, πάνω απ’ όλα με άλλους τερματοφύλακες, και ελπίζω να έχουμε καλή «χημεία» στην ομάδα, που είναι προϋπόθεση για την επιτυχία».