Όλα μηδέν στο Πανθεσσαλικό ανάμεσα σε Βόλο και ΟΦΗ

Σ’ ένα παιχνίδι το οποίο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, Βόλος και ΟΦΗ έμειναν στο 0-0 στο Πανθεσσαλικό, για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τον Βόλο να μένει μακριά από τον καλό του εαυτό, με τους παίκτες του Άνχελ Λοπεθ να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά το τέρμα του Βάτερμαν. Οι φιλοξενούμενο έκλειναν καλά τους χώρους και κατάφεραν να μην δεχθούν τέρμα.

Μετά από τρεις νίκες και τρεις ήττες ο Βόλος αναδείχθηκε ισόπαλος, φτάνοντας τις 10 ισοπαλίες τη φετινή χρονιά, ενώ από την πλευρά του ο ΟΦΗ έσπασε ένα αρνητικό σερί δέκα ηττών και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στο Πανθεσσαλικό, στην προσπάθεια που καταβάλει για την παραμονή στην κατηγορία.

Θέαμα κάτω του μετρίου στο πρώτο ημίχρονο
Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από δυνατή βροχή, σ’ ένα γλιστερό γήπεδο. Στο πρώτο 20λεπτο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, χωρίς καμία να μπορεί να επιβάλει τον ρυθμό της, δίχως κάποια καλή επιθετική προσπάθεια και από τις δύο ομάδες.

Χρειάστηκε να περάσουν 24 λεπτά για να δούμε ένα σουτ στο παιχνίδι, το οποίο έκανε ο Στάρτζεον, με την μπάλα να χτυπά σε σώμα αμυνόμενου του Βόλου και να καταλήγει κόρνερ.

Το υπόλοιπο διάστημα και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κύλησε δίχως το ματς να έχει ρυθμό, με τον ΟΦΗ να προσέχει τα μετόπισθεν και να προσπαθεί να παίξει αντεπιθέσεις.

Στο 45’ ο Στάρτζεον είδε εκτός εστίας τον Κλέιμαν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα του Βόλου.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο
Στο ξεκίνημα της επανάληψης είχαμε το πρώτο σουτ για τον Βόλο στο παιχνίδι. Στο 47’ ο Μαρτίνες βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Βάτερμαν.

Η απάντηση του ΟΦΗ στην ευκαιρία του Βόλου ήρθε στο 55’. Ο Ουές βρήκε ωραία τον Στάικο, με τον μέσο του ΟΦΗ να σουτάρει από δύσκολη θέση, πλάγια αριστερά, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 70’ ο Μαρτίνες μπήκε ωραία στην περιοχή του ΟΦΗ, έκανε το γύρισμα, ο Βάτερμαν απέκρουσε, με τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων στη συνέχεια να διώχνουν την μπάλα από τα καρέ τους.

Οι παίκτες του Βόλου προσπάθησαν να ασκήσουν πίεση στα καρέ του ΟΦΗ στο τελευταίο 20λεπτο, κυρίως με σέντρες. Ένα αδύναμο σουτ του Δουβίκα στο 76’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Βάτερμαν, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΟΦΗ κοίταξαν κυρίως να μην δεχθούν τέρμα, παρά να φτάσουν στο γκολ. Ένα μακρινό σουτ του Σακόρ στο 90′ δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα, με το παιχνίδι να μένει στο 0-0 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Καραντώνη.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)
4ος διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Κίτρινες: Γκρίλο-Μαρινάκης, Μεγιάδο
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Τέκιο, Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Ριένστρα (85′ Μπουένο), Τσοκάνης, Περέα (78’ Σάντος), Μαρτίνες, Νίνης, Δουβίκας.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Ουές, Λυμπεράκης, Διαμαντής, Βούρος, Μαρινάκης, Στάικος (75’ Γρίβας), Μεγιάδο, Στάρτζεον, Σαρδινέρο (64’ λ.τρ. Σακόρ), Καστάνιος (86′ Βαφέας).