Οι… Τιτάνες ήταν από τον Βόλο και ο Ολυμπιακός “γονάτισε” 57-54 τον Παλαμά

Οι… Τιτάνες ήταν από τον Βόλο και ο Ολυμπιακός «γονάτισε» το ομώνυμο συγκρότημα του Παλαμά με 57-54 για τη 17η αγωνιστική της National League 2. Η ομάδα του Γιώργου Κοσμάτου μετά από εξαιρετική εμφάνιση υποχρέωσε σε ήττα τους πρωτοπόρους και έδειξε ικανή να ανεβεί ακόμη ψηλότερα στη βαθμολογία.

Ο Παναγιώτης Λογοδότης δεν κατάφερε να παίξει λόγω τραυματισμού, ενώ και ο Ντράσκο Πρέλεβιτς «έσφιξε τα δόντια» για να ενισχύσει την ομάδα του. Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φτάσουν σε μια τεράστια επιτυχία καθοδηγούμενοι από έναν φανταστικό Νυδριώτη που σταμάτησε στους 21 πόντους.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, το ματς κρίθηκε στην άμυνα. Και οι δύο «μονομάχοι» παρουσίασαν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, αλλά στην άμυνα ο Ολυμπιακός «τσάκιζε κόκκαλα».

Ενδεικτικά θα πρέπει να αναφέρουμε ότι στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω με 14-15, αλλά στη δεύτερη περίοδο έκανε ένα επιμέρους… 12-3 μην αφήνοντας τον αντίπαλο να πάρει «ανάσα» (26-18 στο 20’).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν προσπερνώντας με 39-40 στο 30’. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως στην κρίσιμη στιγμή οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων και στο τέλος πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 57-54.

Δεκάλεπτα: 14-15, 26-18, 39-40, 57-54.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοσμάτος): Πρέλεβιτς 9, Μαλακόπουλος, Νυδριώτης 21, Σπανόπουλος 3, Στεφόπουλος 4, Παρασχάκης, Σιδηρόπουλος 8 (1), Δελεντζές 12.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 16 (2), Πανάγος 6 (2), Σ. Τσούμας 20 (1), Κ. Σαριμπαλίδης 3 (1), Λόλας 9, Σφακιανός, Γ. Σαριμπαλίδης, Φαλιάκης.