Οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού Β. με την 5η θέση στο Πανελλήνιο – Κορυφαίες στην ελληνική περιφέρεια

Ο Ολυμπιακός Βόλου κατέκτησε την 5η θέση στην τελική φάση του 38ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μπάσκετ Νεανίδων που φιλοξενήθηκε στο ΔΑΚ Καλαμαριάς, καθώς νίκησε και στους δύο αγώνες κατάταξης. Αναμφίβολα πρόκειται για επιτυχία, με τις «ερυθρόλευκες» να αναδεικνύονται πρώτη δύναμη στην ελληνική περιφέρεια.

Μετά από τρεις ήττες στον όμιλο ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στον πρώτο αγώνα κατάταξης τον Ανδρογέα Ηρακλείου τον οποίο κέρδισε με 70-49. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση. Στο ξεκίνημα βρέθηκαν να χάνουν 0-8, αλλά προσπέρασαν με 21-19 και στη συνέχεια αύξησαν την υπέρ τους διαφορά. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 38-26 και στο 30ό λεπτό 52-37, ενώ με επί μέρους 16-2 ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο +29 (68-39). Στο φινάλε χαλάρωσε και έτσι φτάσαμε στο τελικό 70-49.

Δεκάλεπτα: 24-21, 38-26, 52-37, 70-49.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παπαθανασίου, Δέρβος): Μητραλή 6 (1), Ράπτη 8, Μπασδέκη, Πολύζου 15, Τσομπανοπούλου, Σιουμουρέκη 22 (4), Καραστάθη 5, Κοτοπούλη 3, Ρωμούδη, Νιφόρου, Νταϊάκη 11 (1), Σδρόλια.

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Βισκαδουράκης): Παπαγιαννάκη 7 (1), Θεοδοσουλάκη 6, Καζάκη 3 (1), Κοσμαδάκη, Γιαπιτζόγλου 10, Τζανέτη 11 (3), Χαλεπάκη, Μηλιαρά 3, Τσαγκαράκη 5(1), Φανουράκη, Μακράκη 4.

Στον αγώνα για την 5η ή 6η θέση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 59-49 του Ηρακλή Κοζάνης, παίρνοντας έτσι και τη ρεβάνς για την ήττα του από τη συγκεκριμένη ομάδα στον όμιλο. Οι Βολιώτισσες είχαν εξ αρχής τον έλεγχο φτάνοντας στο υπέρ τους 39-22 στην τρίτη περίοδο. Με σερί 17-0 ο Ηρακλής ισοφάρισε 39-39, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε να θέλει περισσότερο το ματς. Κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και νίκησε με 59-49.

Δεκάλεπτα: 23-13,  30-24, 41-39, 59-49.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου-Δέρβος): Μητραλή 2, Ράπτη 3 (1), Πολύζου 2, Τσομπανοπούλου, Σιουμουρέκη 15 (3), Καραστάθη 3, Κοτοπούλη 8, Νταϊάκη 26 (3), Σδρόλια.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ. (Τοπάλης): Σπυριάδου 5, Σακίτα 2, Ζηντσιόβα, Γεωργάκα 14 (2), Γκούμα 2, Παπαζήση 8, Κωστογλίδου, Καραπάτσιου, Σούλο 2, Τοπάλη 16 (1).