Οι δύο επιτυχίες δεν έφεραν την άνοδο… Η Νίκη τερμάτισε 2η στα μπαράζ Βόρειας Ελλάδας

Με θετικό τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία της στα μπαράζ Βόρειας Ελλάδας στη γυναικεία καλαθοσφαίριση, που διεξήχθησαν στο κλειστό της Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, η Νίκη κερδίζοντας με 54-39 την ΑΓΕ Πιερίας και με 54-38 τον ΑΓΣ Ιωαννίνων. Ωστόσο οι δύο αυτές επιτυχίες δεν στάθηκαν ικανές να της χαρίσουν την άνοδο, καθώς το εισιτήριο για την Α2 πήρε η Ασπίδα Ξάνθης.

Τελικά η ήττα στην πρεμιέρα με 41-34 από την Ασπίδα Ξάνθης αποδείχθηκε καθοριστική για τη Νίκη. Η βολιώτικη ομάδα στη συνέχεια κέρδισε όλα τα υπόλοιπα ματς, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει την άνοδο, την οποία τελικά κατέκτησε το συγκρότημα της Ξάνθης, που τερμάτισε αήττητο.

Χθες οι παίκτριες του Νίκου Γαλανάκη επικράτησαν με 54-39 της ΑΓΕ Πιερίας. Πραγματοποίησαν εκρηκτικό ξεκίνημα περιορίζοντας τις Κατερινιώτισσες μόλις στους 6 πόντους στην πρώτη περίοδο (18-6), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (30-21).

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τη βολιώτικη ομάδα. Όσο κυλούσε ο χρόνος σταδιακά αύξανε τη διαφορά και από το 42-32 στο 30’ βρέθηκε στο +15 με το τέλος του αγώνα (54-39 τελικό σκορ).

Δεκάλεπτα: 18-6, 30-21, 42-32, 54-39
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γαλανάκης): Κωνσταντούλα, Κωστούλα 6, Παρασχάκη 10, Ντέγκα, Κοπάνου 10, Παπαγακή 18, Κατσιοπούλου, Τότση 6, Ζουμπούλη 4, Πασχαλίδη.
ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Χρυσανθόπουλος): Ηλιάδου, Παπαδοπούλου, Νικολαΐδου 12 (1), Παπανικολάου 3 (1), Εξίζογλου 2, Θεοδωρίδου, Δροσούνη 5, Βαρμάζη 2, Πατσιαλή, Μυστρίδου 12, Λάπα 3 (1), Καραγκούνη.

Νωρίτερα το Σάββατο η  Νίκη είχε κάμψει και την αντίσταση του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 54-38. Τα κορίτσια του Νίκου Γαλανάκη αυτή τη φορά δεν είχαν καλή αρχή. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με τις «κυανόλευκες» να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 26-24.

Το καλύτερο δεκάλεπτο για το βολιώτικο συγκρότημα ήταν το τρίτο, καθώς κυριάρχησαν πλήρως. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι το επιμέρους σκορ ήταν 13-2 υπέρ της Νίκης, η οποία στην τέταρτη περίοδο συντήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο τέλος πήρε το ροζ φύλλο με 54-38.

Δεκάλεπτα: 10-10, 24-26, 26-39, 38-54
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Αυγερινός): Ζιώγα 3 (1), Μάντζιου Ε. , Νάτση 12, Τσιακτσίρα 3 (1), Μάντζιου Α., Γαβριήλ, Παπαδιά 6, Γούκου, Κολόκα 14 (2), Ζαμπέλη, Δήμου, Τασιούλα.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γαλανάκης): Κωνσταντούλα, Κωστούλα 2, Παρασχάκη 19(1), Ντέγκα, Κοπάνου 7, Παπαγακή 7, Κατσιοπούλου 4, Τότση 8, Ζουμπούλη 7(1).