Ο Σπύρος Χαλάτσης έκλεψε την παράσταση στο παιχνίδι Σαρακηνός-ΓΣ Αλμυρού

Ο Σπύρος Χαλάτσης ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκλεψε την παράσταση στην εντυπωσιακή, ούτως ή άλλως, εκτός έδρας νίκη του Γ.Σ. Αλμυρού επί του Σαρακηνού με 3-0. Ο έμπειρος τερματοφύλακας δεν έπιασε κάποιο πέναλτι, ούτε έκανε κάποια πολύ θεαματική επέμβαση. Ήταν σταθερός κάτω από τα δοκάρια του, αλλά έγινε το πρόσωπο του αγώνα διότι χρίστηκε σκόρερ με σουτ, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Με τη του νίκη ο Γ.Σ. Αλμυρού έφτασε τους 27 βαθμούς και ανέβηκε στην 3η θέση. Ξεπέρασε τους Θησέα και Ρήγα Φεραίο, που όμως έχουν ένα ματς λιγότερο μετά τις αναβολές των χθεσινών αγώνων. Ο Σαρακηνός έμεινε στους 21 πόντους και αυτή τη στιγμή κατέχει την 7η θέση στην κατάταξη της Α’ ΕΠΣΘ.

Το πρώτο μέρος στο ματς του Σαββάτου ήταν μέτριο ποιοτικά και ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο αξιόλογες φάσεις με τον Κλουκουτάρα και τον Αραπίτσα. Οι Αλμυριώτες είχαν και την πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, στο 47ο λεπτό, όταν κεφαλιά του Χειλά κατέληξε στα χέρια του Γράντα. Τρία λεπτά αργότερα ο Σαρακηνός απείλησε όταν η μπάλα έφτασε στον Κατή, που ήταν έτοιμος να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι. Όμως την τελευταία στιγμή ήρθε ο Καρράς από πίσω και του έκλεψε τη μπάλα.

Το σκορ για την ομάδα του Κώστα Ρέππου άνοιξε στο 53’ όταν από μπαλιά του Ντόντα, ο Χειλάς βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με εύστοχο πλασέ έκανε το 0-1.

Στο 68’ ο Χαλάτσης δέχθηκε πάσα από συμπαίκτη του στα όρια της μεγάλης περιοχής του και έκανε το σουτ. Η μπάλα έσκασε στην αντίπαλη περιοχή και ξεγέλασε τον Γράντα καταλήγοντας εντός της εστία τους. Με αυτόν τον ασυνήθιστο τρόπο έγινε το 0-2 και επί της ουσίας ο ΓΣΑ «κλείδωσε» τη νίκη του. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμη ένα τέρμα. Ήταν στο 86’ όταν ο Αραπίτσας τροφοδότησε τον Αράπη, που έγραψε το 0-3 με πλασέ.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Μπόλης (15’ λ.τρ. Κατής), Σκούρας (70’ Τσάνιος), Γιαμαλής, Σταματίου, Πρίφτι, Δημόπουλος, Καλαμάτας (70’ Μπαρλαγιάννης), Γκλαβίνης (80’ Βαρβέκης), Αραμπατζής, Καλλιακούδας (46’ Δημακόπουλος).

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Τσιαγιανίδης, Ντόντα, Πλαβός, Χριστοφορίδης (85’ Μαυρογέννης), Χειλάς (75’ Γκάμπας), Καρράς, Αραπίτσας, Κλουκουτάρας (80’ Αράπης), Θεοδωρόπουλος (75’ Τετριμίδας).