Ο Ρήγας τις ευκαιρίες και ο Σαρακηνός τη νίκη – «Μαγική εικόνα» το 0-1 στο ντέρμπι του Βελεστίνου

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που θέλει την ομάδα που χάνει τις ευκαιρίες να δέχεται το γκολ επιβεβαιώθηκε στο χθεσινό ντέρμπι του Βελεστίνου. Έτσι, ο Σαρακηνός πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί του Ρήγα με 1-0, χάρις στο τέρμα του Μαστακούλη στο 75ο λεπτό.
«Μαγική εικόνα» θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς ότι αποτελεί το 0-1 υπέρ των πρωτοπόρων της φετινής Α’ ΕΠΣΘ. Στο β’ μέρος δέχθηκαν αφόρητη πίεση από τον Ρήγα, που πολλές φορές «άγγιξε» το γκολ, ενώ είχε και δύο δοκάρια. Όμως επειδή το αποτέλεσμα είναι εκείνο που μετράει, η ουσία είναι πως ο Σαρακηνός πανηγύρισε «διπλό» σε μία δύσκολη έδρα και πλέον βρίσκεται στο +8 από τον χθεσινό του αντίπαλο. Το συγκρότημα του Γιάννη Φασουράκη έφτασε τους 21 βαθμούς, ενώ αυτό του Κώστα Σταματίου έμεινε στους 13.
Στο α’ ημίχρονο η κατάσταση ήταν μοιρασμένη, όσον αφορά τις ευκαιρίες, αν και ο Ρήγας είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του. Μάλιστα στο 5ο λεπτό ο Ιωάννου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε διότι ο διαιτητής Γραββάνης καταλόγισε επιθετικό φάουλ.

Μετά το πρώτο τέταρτο ο ρυθμός ήταν έντονος με εκατέρωθεν καλές στιγμές. Σουτ του Τζίκα στο 18’ πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Νασιακόπουλος έβγαλε σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Μοράλες (οι γηπεδούχοι φώναξαν και για χέρι του αμυντικού του Σαρακηνού), κατέληξε στον Αραμπατζή, που σούταρε άουτ. Στο 20’ ο Γουτούλης προσπάθησε να σκοράρει από πολύ πλάγια θέση, αλλά ο Νίκος Φλίγκος παραχώρησε κόρνερ. Δυνατό σουτ του Μαυρίδη στο 24’ δεν βρήκε στόχο, όπως και η κεφαλιά του Ιωάννου στο 30’
Η καλύτερη στιγμή του Σαρακηνού στο α’ ημίχρονο καταγράφηκε στο 34’ όταν ο Τζίκας με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κώστα Φλίγκο που προχώρησε από τα δεξιά και σούταρε, αναγκάζοντας τον Αποστόλη Καλαϊτζίδη σε δύσκολη επέμβαση. Από την άλλη πλευρά, ο Ν. Φλίγκος μπλόκαρε σχετικά άνετα το απευθείας φάουλ του Αραμπατζή στο 45’.
Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με τον Ρήγα Φεραίο να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο. Οι Βελεστινιώτες έχασαν φοβερές ευκαιρίες και δικαιούνται να τα βάζουν με την τύχη τους.

Στο 52’ ο Σέττος σέντραρε και ο Αραμπατζής έκανε την κεφαλιά, με τον Ν. Φλίγκο να διώχνει εντυπωσιακά με το ένα χέρι. Στο 53’ ο Σέττος βρέθηκε σε θέση για γκολ και πλάσαρε ελάχιστα άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γουτούλης με ωραία μπαλιά σημάδεψε στη μικρή περιοχή τον Αραμπατζή. Ο τελευταίος έκανε την προβολή και είδε τη μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι, ενώ οι συμπαίκτες του ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν.
Το 1-0 δεν ήρθε ούτε στη φάση του 66ου λεπτού όταν ο Σουγκάρης τροφοδότησε τον Αραμπατζή, αυτός ξέφυγε από τα αριστερά και «κρέμασε» τον Ν. Φλίγκο. Οι εκατοντάδες φίλαθλοι των γηπεδούχων σηκώθηκαν από τις θέσεις τους θεωρώντας σίγουρο το γκολ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Μία ακόμη καλή στιγμή είχαν οι Βελεστινιώτες στο 68’, με την κεφαλιά του Σέττου να περνά άουτ.

Και επειδή η μπάλα… τιμωρεί, στο 75’ έγινε το 0-1. Οι παίκτες του Σαρακηνού έφυγαν σε κόντρα επίθεση και ο Κ. Φλίγκος επιχείρησε το σουτ. Ο Απ. Καλαϊτζίδης απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο δεξί του δοκάρι και έφτασε στον Μαστακούλη, που με εξαιρετικό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.
Στο 81’ αποβλήθηκε ο Μοράλες με δεύτερη κίτρινη και όλος ο Ρήγας εγκαταστάθηκε στα καρέ του Σαρακηνού. Στο 85’ ο προωθημένος Ράπτης έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα αφού βρήκε σε κάποιο σώμα άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι. Επίσης, σουτ που επιχείρησε ο Αραμπατζής στο 87’ σταμάτησε στον πολύ σταθερό χθες Ν. Φλίγκο.
Στο επόμενο λεπτό υπήρξε μία ένταση πίσω από τον πάγκο του Σαρακηνού, όταν ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας Θωμάς Μακρής κλώτσησε μία μπάλα εντός του αγωνιστικού χώρου και ενώ το ματς ήταν σε εξέλιξη. Τα πνεύματα ηρέμησαν με την επέμβαση των ψυχραιμότερων.

Με τη λήξη του αγώνα υπήρξε μεγάλος αναβρασμός στις τάξεις των γηπεδούχων, όχι μόνο για τις πολλές ευκαιρίες στο ματς και στην ήττα, αλλά και για τα «σφυρίγματα» του Γραββάνη. Μάλιστα εξέφρασαν πολλά παράπονα και για την γενικότερη αντιμετώπιση που έχει ο Ρήγας φέτος από τους διαιτητές της ΕΠΣ Θεσσαλίας.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Γουτούλης (80’ λ.τρ. Μπομπότης), Ιωάννου, Ράπτης, Αλμασίδης, Σουγκάρης, Γάρος (75’ Ζατσάι), Ν. Καλαϊτζίδης (46’ λ.τρ. Γκίνης), Αραμπατζής, Νασιακόπουλος, Σέττος.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Ν. Φλίγκος, Γιοβάνης, Σουάρες (69’ Λαμπρινίδης), Γιαμαλής, Μοράλες, Χάνος, Μαυρίδης (63’ Μαστακούλης), Καλαμάτας, Κ. Φλίγκος, Τζίκας (89’ Αντωνίου), Παλαμιώτης.