Ένιωθε άνετα «σπίτι» του ο Πύρασος – Επέστρεψε στη Ν. Αγχίαλο και νίκησε 3-2 τον Ιάσονα

Ο Πύρασος επέστρεψε στη φυσική του έδρα, στο γήπεδο της Νέας Αγχιάλου και μαζί πανηγύρισε και την πρώτη φετινή του νίκη στην Α’ ΕΠΣΘ, ξεκολλώντας από τον πάτο της βαθμολογίας. Το συγκρότημα του Τάκη Παρισάκη επιβλήθηκε 3-2 του Ιάσονα Άλλης Μεριάς, σε ένα ματς πλούσιο σε φάσεις που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών.
Μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο και σημειώθηκαν δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα. Πρώτοι πανηγύρισαν οι ποδοσφαιριστές του Πυράσου. Ήταν στο 5ο λεπτό όταν ο Γ. Τσάμης τροφοδότησε τον Γάτο, που πλάσαρε εύστοχα. Όμως στο 9’ ο Άλμπα έφερε το ματς στα ίσα σκοράροντας και αυτός με πλασέ.
Ο Πύρασος πήρε εκ νέου το προβάδισμα όταν ο Μπαράκου εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση στο 35’ και ο Κερατίδης με πλασέ από κοντά έγραψε το 2-1. Όμως ο Ιάσων είχε και πάλι απάντηση στον αγώνα. Στο 48’ ο Κικίδης έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή και με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 2-2.
Η πλάστιγγα της νίκης έγειρε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων στο 63’ όταν ο Καραδήμας τροφοδότησε τον Ρεφουγιάτι, που με σουτ στο αριστερό «παραθυράκι» διαμόρφωσε το 3-2. Μέχρι το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν δύο ακόμη καλές στιγμές με τον Σιώμο.
Στο 70’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαλεσάγκου με δεύτερη κίτρινη, ενώ για τον ίδιο λόγο αποβλήθηκε και ο Μπόγκαμος των νικητών στο 90ο λεπτό.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Μάνος, Τσέργας (46’ Αποστόλου), Μπαράκου, Σταντσούρης, Κερατίδης, Αναστασίου, Γάτος (85’ Παπαδογεώργος), Γ. Τσάμης, Ρεφουγιάτι (80′ Μπόγκαμος), Κόκκαλης, Δ. Καραδήμας (65’ Σιώμος).
ΙΑΣΩΝ Α.Μ.: Μουράβας, Γούσιας (55’ Κοτσαλής), Σιδέρης, Παναγιωτάκης, Κουζιώκας, Μαλεσάγκος, Λαρίσης (46’ Περεντίδης), Κικίδης, Άλμπα, Κουτσώνας (46’ Χριστογιαννούλας), Κουκουτσέλος.