Ο Ρήγας έριξε την Αγία Άννα από την 1η θέση της Α’ ΕΠΣΘ (0-0)

Ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο Βελεστίνο ανάμεσα στον Ρήγα Φεραίο (φωτό) και την Αγία Άννα. Οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη, αλλά δεν σκόραραν με το 0-0 να μένει ως το φινάλε. Πάντως, το αποτέλεσμα αυτό έριξε από την κορυφή την Αγία Άννα, με τον Ρήγα να αποδεικνύεται κακός της… δαίμονας, αφού στον α’ γύρο την είχε υποχρεώσει στη μοναδική φετινή της ήττα, με 0-2 στο «Π. Μαγουλάς».

Στο α’ μέρος ο Ρήγας είχε ευκαιρίες με τους Γάρο (πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών) και Τσιακίρη (σούταρε άουτ), ενώ στην επανάληψη απείλησε με τους Τσιακίρη και Χότζα. Από το 65’ οι Βελεστινιώτες έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Χαλιμούρδα.

Φυσικά και η Αγία Άννα μπορούσε να σκοράρει έχοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Παπαδημητρίου στο β’ μέρος. Δεν έλειψαν και τα παράπονα για τη διαιτησία του κ. Λεωνίδα. Οι φιλοξενούμενου διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στο Χειλά στο 92ο λεπτό, αλλά και για γκολ του Παπαδημητρίου που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 94’. Πέναλτι ζήτησε και ο Ρήγας στο α’ ημίχρονο για χέρι σε σέντρα-σουτ του Βλιώρα.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Χότζα, Π. Αποστολίδης, Σπαθής, Βλιώρας, Γοδενόπουλος, Αλεξίου, Κόντρα (68’ Βαϊόπουλος), Γάρος (68’ Χριστοφορίδης), Χαλιμούρδας, Τσιακίρης (68’ Φουρκιώτης).

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Ηλ. Αϊντίνι, Τόγιας, Παπαδήμος (61’ Θεοδωρόπουλος), Χολέβας, Στεργιόπουλος, Αργύρης, Μακρής (61’ Χειλάς), Κόλα, Παπαδημητρίου, Ζαφειρίου, Κορέτα (82’ Τσελεπής).

Πύρασος-Ακρόπολη 4-1

Πατώντας το… γκάζι στο β’ ημίχρονο ο Πύρασος επιβλήθηκε 4-1 της Ακρόπολης. Οι Αγχιαλίτες προηγήθηκαν στο 10’ με τον πέναλτι του Μπέικου, αλλά ισοφαρίστηκαν στο 28’ με την κεφαλιά του Αξιώτη. Το 2-1 έκανε ο Καραγιώργος από κοντινή απόσταση, ενώ με δύο κεφαλιές του Ροτζέριο στο 70’ και στο 77’ ο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Ράπτης, Λάμπος (78’ Ρακής), Διαμαντόπουλος (70’ Ζαρίφης), Γαλανόπουλος, Μιχόπουλος, Τσιότρας, Κατσιγιάννης, Αγιασιώτης, Καραγιώργος, Ροτζέριο (78’ Μαντζαβίνος), Μπέικος (56’ Νίνος).

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσιος, Παπούλιας (68’ Κριτσίνης), Βασιλείου (56’ Τσουκάλης), Κ. Κολυμήτρας, Στρούγγης, Δημακόπουλος, Σιδέρης, Διαβολής (41’ Χρυσαφόπουλος), Παγώνης, Αξιώτης, Πούλιος.

Σκιάθος-Θησέας 0-0

«Λευκή» ισοπαλία είχαμε στη Σκιάθο ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Θησέα, με τη μπάλα να σταματά τρεις φορές στα δοκάρια. Οι Αλέξανδρος Πρίφτι με σουτ και ο Ευθύμης Ζαρκαδής με κεφαλιά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για την ομάδα της Αγριάς, αφού οι προσπάθειές τους βρήκαν… σίδερο, ενώ το δοκάρι σημάδεψε στο 70’ και ο Ντένις Πρίφτι της Σκιάθου.

ΣΚΙΑΘΟΣ: Κοντοστάθης, Τσότσος (85’ Γ. Σταμέλος), Αλ. Τζελάι, Τουρναβίτης (90’ Φερετζέλης), Ελ. Πρίφτι, Μουντζούρης, Μπρέγκου, Μπεσίρι (75’ Θ. Σταμέλος), Χρ. Τζελάι, Ντ. Πρίφτι, Γαζέτης (46’ Μπάμπα).

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Ζέρβας, Κουκουτής, Ιακωβίδης, Γούτσιος, Αλ. Πρίφτι, Μέρο (70’ Λίτσος), Λαζεκίδης, Μάστορας, Μ. Παπαδήμος, Γ. Παπαδήμος (65’ Ζαρκαδής).

Αγχίαλος-Αστέρας 1-0

Σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή πανηγύρισε η Αγχίαλος. Το συγκρότημα του Κώστα Ρέππου επιβλήθηκε 1-0 του Αστέρα με γκολ του Ζητούδη στο 81ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής. Μάλιστα σε εκείνο το διάστημα οι Αγχιαλίτες έπαιζαν με 10 παίκτες, αφού από το 75’ είχε αποβληθεί ο Σκούρας με δεύτερη κίτρινη. Ο Αστέρας είχε ευκαιρίες στο α’ μέρος με τους Σεφερκόλι (26’, 29’) και Χριστίδη (28’, 32’). Στην επανάληψη ο Θεοδώρου σημάδεψε το δοκάρι στο 89’.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Λειβαδίτης, Λαΐνας, Μπαρδάνι, Σκούρας, Ξηρομερίτης, Τσέλιος, Νιτσάι (85’ Κουτσοκέρας), Διαμαντένιας, Ζητούδης (91’ Κόκκαλης), Σίμος, Ερρινάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαλιού, Φλώρος, Σιαμέτης, Αχ. Δαμάσκος, Χατζηιωάννου, Σεφερκόλι, Χριστίδης (81’ Σταΐδης), Παπαστεργίου (64’ Κουτσούκης), Κώστας (77’ Βαΐτσης), Βέργος (46’ Θεοδώρου), Γερολυμάτος (46’ Μακρονάσιος).

Γ.Σ. Αλμυρού-Σαρακηνός 2-3

Ο Σαρακηνός έφυγε με το «διπλό» από το στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος», αφού νίκησε 2-3 τον γηπεδούχο Γ.Σ. Αλμυρού. Στο 8’ έγινε το 0-1 από κόρνερ του Καλλιακούδα και κεφαλιά του Μυλωνά, με τους φιλοξενούμενους να διπλασιάζουν τα τέρματά τους με τον Γιαουπλάρι στο 28’. Μάλιστα στο 32’ είχαν και δοκάρι σε απευθείας φάουλ του Σταματίου. Στο 64’ ο ΓΣΑ μείωσε σε 1-2 μετά από ασίστ του Τσιάτσιου και γκολ του Γεωργακόπουλου, αλλά στο 72’ ο Γκλαβίνης έκανε το 1-3 με ατομική προσπάθεια. Το τελικό 2-3 σημειώθηκε στο 80’ με πλασέ του Χατζηλιάδη.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Κοφινάς, Επίσκοπος (80’ Ρίζος), Χολέβας (46’ Σιούτης), Χατζηλιάδης, Ντόντα, Κρίκης (46’ Γεωργακόπουλος), Μαυρογέννης, Χρόνης (80’ Μούζας), Τσιάτσιος, Καραγεωργόπουλος (85’ Αλιάι).

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κωνσταντίνου, Ζάχος, Γιαμαλής, Τσάνιος, Χατζηεφραιμίδης (70’ Γκαλμπογκίνης), Γιαουπλάρι, Καλλιακούδας (54’ Δημητριάδης), Σταματίου, Γκλαβίνης, Καραγιάννης, Μυλωνάς.

Πανιώνιος-Αίας 2-3

Ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου πήρε ο Αίας κερδίζοντας τον Πανιώνιο στο Βασδέκειο με 2-3. Οι Σουρπιώτες έκαναν φοβερή ανατροπή μια και μέχρι το 89’ έχαναν 2-1, ενώ οι γηπεδούχοι τα έχουν με τον διαιτητή Ρίζο. Μάλιστα εξέδωσαν και ανακοίνωση διαμαρτυρίας χαρακτηρίζοντας «εχθρικά» τα σφυρίγματα στο β’ μέρος. Πάντως, για δύο πέναλτι που δεν τους δόθηκαν στο α’ μέρος έκαναν λόγο και οι φιλοξενούμενοι.

Στο 38’ ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Κανιούρα, για να ισοφαρίσει ο Ράπτης με κεφαλιά στο 46’. Στο 59’ ο Σουλάι ζήτησε πέναλτι, αλλά «εισέπραξε» δεύτερη κίτρινη για «θέατρο», αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες. Ωστόσο, αυτοί κατάφεραν να προηγηθούν ξανά με  πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε στο 77’ ο Κιπτίου. Στο 89’ ο Γ. Κωστούλας έγραψε το 2-2 με σουτ εντός περιοχής και στο 93’ ο ίδιος με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-3.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Χατζηαντωνίου, Καραΐσκος, Σταμάτης, Γιαλίδης, Βαρελόπουλος, Ανγκόλι (87’ Γ. Φώτου), Τάρε (62’ Κιπτίου), Νικούδης, Σουλάι, Κανιούρας, Καρμαγάλος (73’ Καμηνιώτης).

ΑΙΑΣ: Αλπάκης, Παπανικολόπουλος (46’ Γ. Κωστούλας), Θυμιόπουλος, Ξηροκώστας, Γκρίνιας (82’ Βούλγαρης), Φαράντος, Ράπτης, Καρράς, Νικογιάννης (94’ Ιζάι), Δημητρίου, Ντούρας (97’ Γιαννακές).