Ο ελλιπής Βόλος έχασε 17-7 στη Χίο για την Α1 πόλο

Παράδοση άνευ όρων για τον Βόλο στο Ιωνικό κολυμβητήριο της Χίου, όπου γνώρισε βαριά ήττα με 17-7 από τον τοπικό Ναυτικό Όμιλο για την 4η αγωνιστική της Β’ φάσης της Α1 πόλο των Ανδρών (γκρουπ 13-16). Ελαφρυντικό για την βολιώτικη ομάδα το γεγονός ότι ταξίδεψε στο «νησί της μαστίχας» με πολλές και σημαντικές απουσίες και με μόλις 11 παίκτες.

Στα προηγούμενα τρία παιχνίδια με τη Χίο ο Βόλος ήταν ανταγωνιστικός μετρώντας μία ισοπαλία και δύο ήττες στις λεπτομέρειες, αλλά στο τέταρτο παιχνίδι μαζί της έχασε με… κάτω τα χέρια. Δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, ενώ οι μόνοι που βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα ήταν οι δύο ξένοι του, με τον Αμερικανό Λουίς Αράγια να σημειώνει πέντε τέρματα και τον Αυστραλό Νικ Χάλαμ δύο.

Σίγουρα στοίχησαν και οι απουσίες στους Βολιώτες, με τον προπονητή Νίκο Βενετόπουλο να μην έχει στη διάθεσή του τέσσερις πολίστες. «Νοκ άουτ» είχαν τεθεί με ίωση οι Μηνάς Νικηφορίδης και Δημήτρης Γκανάτσιος, που είναι αμφίβολοι και για την εξ αναβολής αναμέτρηση της Τετάρτης με τον Άρη. Επίσης, εκτός αποστολής ήταν ο Χρήστος Μαρινάγης, που βρίσκεται στη Βουλγαρία λόγω σπουδών, αλλά και ο μαθητής της Γ’ Λυκείου Δημήτρης Μπομπός, αφού τα μαθήματα προέχουν.

Στην αρχική επτάδα του Βόλου ήταν οι: Σιορδίλης (τερματοφύλακας), Βλιώρας (αμυντικός), Γ. Στεργίου (φουνταριστός), Δ. Στεργίου, Κουφιδάκης (δεξιά στην περιφέρεια), Χάλαμ, Αράγια (αριστερά στην περιφέρεια).

Από την άλλη πλευρά, οι πρώτοι «επτά» του Γιώργου Ντόσκα ήταν οι Γιαν. Καρακούρος (τερματοφύλακας), Γαβαλάς (αμυντικός), Μιμίδης (φουνταριστός), Καλαργυρός, Κανδιόγλου (δεξιά στην περιφέρεια), Χαλατζιάν, Αλ. Παππάς (αριστερά στην περιφέρεια).

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους. Άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους επίθεση με τον Χαλατζιάν, ενώ ο Γαβαλάς διπλασίασε τα τέρματά τους στα μισά του οκταλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 2-0. Στην δεύτερη περίοδο οι Χιώτες πέτυχαν τρία ακόμη γκολ, προτού μειώσει σε 5-1 ο Χάλαμ, ενώ το σκορ του ημιχρόνου ήταν 6-1.

Στο τρίτο οκτάλεπτο σημειώθηκαν 10 γκολ, έξι για τους νησιώτες και τέσσερα για τους Βολιώτες (τρία ο Αράγια και ένα ο Χάλαμ), ενώ με επί μέρους 5-2 στο τέταρτο οκτάλεπτο η διαφορά έφτασε στο +10 για τη Χίο (17-7). Σε αυτή την τελευταία περίοδο ο Αράγια πέτυχε και τα δύο γκολ των φιλοξενουμένων, που για μία ακόμη φορά όταν ένα ματς «στραβώνει» στην αρχή έδειξαν να παρατούν την προσπάθεια.

Την ερχόμενη Τετάρτη ο Βόλος αντιμετωπίζει τον Άρη στη Θεσσαλονίκη σε εξ αναβολής ματς. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην τελευταία θέση με έναν πόντο και δείχνουν ισοδύναμες.

Είναι μια καλή ευκαιρία για τους Βολιώτες να δείξουν ότι αξίζουν κάτι παραπάνω, αν και πρέπει να σημειώσουμε ότι ο Άρης δείχνει να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση την παρούσα χρονική στιγμή. Στα δύο προηγούμενα παιχνίδια του έφερε 11-11 στην έδρα της Χίου και ηττήθηκε δύσκολα 7-5 από το Παλαιό Φάληρο, τη στιγμή που ο Βόλος έχασε εντός έδρας με 9-1 από τους Φαληριώτες και προχθές στη Χίο με 17-7.

Διαιτητές: Δαμιανάκης-Κατσώνης.
Οκτάλεπτα: 2-0, 4-1, 6-4, 5-2.
ΧΙΟΣ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης 1, Χαλατζιάν 4, Γδύσης 1, Κ. Παππάς 1., Αλ. Παππάς 3, Κανδιόγλου, Χριστοφορίδης 1, Μαρουλάς, Κόλλιας, Καλαργυρός 1, Γαβαλάς 2, Γιαν. Καρακούρος, Μ. Καρακούρος 3, Αμπάζης.
ΒΟΛΟΣ (Νίκος Βενετόπουλος): Σιορδίλης, Πετρόπουλος, Δ. Στεργίου, Ιωαννίδης, Γ. Στεργίου, Βλιώρας, Κουφιδάκης, Αράγια 5, Γ. Μαρινάγης, Νάσιος, Χάλαμ 2.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στη Β’ φάση της Α1 Ανδρών και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής: