Ο διαιτητής καταδίκασε τον Βόλο σε ήττα – Έχασε 3-1 από την ΑΕΛ παίζοντας με εννέα παίκτες

Η έξοδος του Βόλου στο «AEL FC Arena» για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ δε συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα. Απέναντι στη Λάρισα οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 3-1.

Προηγήθηκαν στο σκορ με τον Τσοκάνη στο 15’ (νωρίτερα έχασαν πέναλτι στο 8’ με τον Μάντζη), για να δεχθούν στη συνέχεια τρία τέρματα από την ΑΕΛ από τους Τόρζε (πέναλτι στο 45+5’ και 83’) και Μπούστος στο 93’. Ο Βόλος δικαιολογημένα έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία του κ. Κουτσιαύτη, για τις δύο κόκκινες κάρτες που έδειξε στους Οικονόμου και Λύρατζη, αλλά και για τον καταλογισμό του πέναλτι εις βάρος τους. Από πλευράς ΑΕΛ αποβλήθηκε ο Γκαζάλ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του Βόλου στα πλέι άουτ και η πρώτη νίκη της ΑΕΛ στο μίνι πρωτάθλημα.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες
Η ΑΕΛ του Μιχάλη Γρηγορίου παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κρίστινσον, με τον Μπέρτο να αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Μούζεκ στο αριστερό. Οι Μιχαήλ και Μάρκοβιτς αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι δύο ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Σεσέροβιτς και Γκαζάλ. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν ο Βινίσιους από τα δεξιά, ο Τόρζε από τα αριστερά, με τον Μιλοσάβλεβιτς να κινείται πίσω από τον προωθημένο Παπάζογλου.

Από την πλευρά του ο Στέφανος Ξηροφώτος, προπονητής του Βόλου, παρέταξε την ομάδα του με μία αλλαγή, σε σχέση με τους έντεκα που είχαν αγωνιστεί στο ματς της περασμένης αγωνιστικής με την Ξάνθη (4-2-3-1). Συγκεκριμένα, δεν έπαιξε ο Ντεντάκης (ήταν εκτός αποστολής) και τη θέση του πήρε ο Λύρατζης. Την «κυανέρυρθη» εστία υπερασπίστηκε ο Μιλίσσας, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Λύρατζης και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Οικονόμου και Διαμαντής. Οι Μαξ και Τσοκάνης ήταν οι δύο ανασταλτικοί μέσοι. Στη δεξιά πλευρά κινούνταν ο Ζοάο, στην αριστερή ο Τσαούσης, με τον Γκουαροτσένα να κινείται πίσω από τον Μάντζη, ο οποίος αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Τα είχε όλα το πρώτο ημίχρονο
Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα. Ήταν ένα «γεμάτο» παιχνίδι, με ρυθμό, με δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα, χαμένο πέναλτι από πλευράς Βόλου με τον Μάντζη και δύο αποβολές, μία για παίκτη των γηπεδούχων (Γκαζάλ) και μία για ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων (Οικονόμου). Ο Βόλος ήταν καλύτερος και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το ματς στο πρώτο ημίχρονο.

Ύστερα από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Βόλος κατάφερε στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση στο παιχνίδι να κερδίσει πέναλτι. Ήταν το 8ο λεπτό, όταν ο Φεράρι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μάρκοβιτς. Ο Μάντζης ανέλαβε να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών», με τον Κρίστινσον να αποκρούει και στην επαναφορά ο Ζοάο έστειλε τη μπάλα άουτ από εξαιρετική θέση.

Η ΑΕΛ επιχείρησε ένα σουτ με τον Τόρζε στο 11’ με τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε το σουτ που έκανε στο 13’ ο Τσαούσης, μετά από πάσα του Ζοάο. Για να φτάσουμε στο 15’ όπου ο Βόλος πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Ήταν ένα πολύ όμορφο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ. Ο Ζοάο συνεργάστηκε υπέροχα με τον Γκουαροτσένα κι ενώ είχε προηγηθεί ωραία προσποίηση από τον Μάντζη, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός από τα δεξιά… σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Τσοκάνη και ο τελευταίος σε κενή εστία έστειλε με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1.

Η ΑΕΛ στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και στο 18’ ο Τόρζε εκτέλεσε φάουλ, με τον Μελίσσα να διώχνει τη μπάλα με δυσκολία.

Στο πρώτο 20λεπτο ο Βόλος ήταν ανώτερος, πιο «δεμένος», ως ομάδα, οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου πίεζαν σε όλους τους χώρους, προσπαθούσαν να αναπτυχθούν σωστά, απέναντι στους «βυσσινί» που παρουσίασαν αδυναμίες

Η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια στο 39’. Ο Γκαζάλ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα του Τόρζε από τα αριστερά, έστειλε τη μπάλα ένα μέτρο έξω από το δεξί δοκάρι του Μελίσσα.
Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου προσέφεραν δυνατές συγκινήσεις. Είχαμε δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα και ένα γκολ, με τη Λάρισα να ισοφαρίζει σε 1-1.

Αρχικά στο 44’ η ΑΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αλί Γκαζάλ. Ο μέσος των «βυσσινί» έπεσε άσχημα πάνω στον Μάντζη σε διεκδίκηση της μπάλας στο χώρο του κέντρου, με τον διαιτητή Κουτσιαύτη να του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα.

Κι ενώ βαδίζαμε προς τη λήξη του πρώτου μέρους και όλα κυλούσαν υπέρ του Βόλου, οι «κυανέρυθροι» πολύ γρήγορα όχι μόνο έχασαν το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά δέχθηκαν και το γκολ της ισοφάρισης. Αφού πρώτα στο 45’ ο Γκουαροτσένα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα άουτ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Οικονόμου μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόρζε. Μάλιστα, ο κεντρικός αμυντικός του Βόλου αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε… κιτρινιστεί ένα λεπτό πριν) με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες. Θα πρέπει να τονίσουμε, πως κακώς αποβλήθηκε ο Οικονόμου. Από τη στιγμή που δόθηκε το πέναλτι, δεν έπρεπε ο διαιτητής να δείξει κάρτα και να τιμωρήσει με δεύτερη ποινή την ομάδα, βάσει του νέου κανονισμού.  Την εκτέλεση του πέναλτι στο 45+5’ ανέλαβε ο Τόρζε, ο οποίο ξεγέλασε τον Μελίσσα, γράφοντας το 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου).

«Λύγισε» με εννέα παίκτες ο Βόλος
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Στέφανος Ξηροφώτος πέρασε στο παιχνίδι τον Δημόπουλο στη θέση του Τσαούση, για να καλύψει το κενό μετά την αποβολή του Οικονόμου.

Κι ενώ η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο, πιέζοντας στο πρώτο πεντάλεπτο την άμυνα των «κυανέρυθρων», ο Βόλος ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη. Μετά από ελεύθερο του Μελίσσα, ο Γκουαροτσένα με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μάντζη και αυτός μόνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΛ

Στο 52’ οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για γκολ, με τον Σεσέροβιτς να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Μελίσσα να αποκρούει σε κόρνερ.

Ο Στέφανος Ξηροφώτος φρεσκάρισε την ομάδα του περνώντας στο παιχνίδι τους Μπαλογιάννη και Μουνίθ, στις θέσεις των Τσοκάνη και Μάντζη, ωστόσο, η απόφαση του διαιτητή Κουτσιαύτη να αποβάλει με δύο κίτρινες κάρτες, σε διάστημα έξι λεπτών, τον Λευτέρη Λύρατζη (η δεύτερη κάρτα ήταν ανύπαρκτη), στέρησε από τον Βόλο να διεκδικήσει τη νίκη. Ο νεαρός αμυντικός αποβλήθηκε στο 66’ με τους «κυανέρυθρους» να μένουν με εννέα παίκτες.
Στο 78’ ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η ΑΕΛ κατάφερε, τελικά, να κάνει την ανατροπή στο 83’. Ο Τόρζε με εξαιρετική ενέργεια, ύστερα από βαθιά μπαλιά του Μιχαήλ, άδειασε τους Δημόπουλο και Φεράρι και με δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-1.

Από την πλευρά του ο Βόλος «άγγιξε» την ισοφάριση στο 85’. Ο Μουνίθ έκανε φανταστική ντρίμπλα, πέρασε τον Κρίστινσον αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Ζίζιτς, για να χαθεί απίστευτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Οι «κυανέρυθροι» αν και με 10 παίκτες προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, βγήκαν στην επίθεση, με αποτέλεσμα να αφήνουν κενά στην άμυνα. Η ΑΕΛ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 91,’ με τον Ασούμπρε να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Τελικά το τρίτο γκολ για τους «βυσσινί» ήρθε στο 93’. Ο Ασούμπρε με καταπληκτική κάθετη πάσα έβγαλε τον Μπούστος στη πλάτη της άμυνας του Βόλου και αυτός με άψογο πλασέ έγραψε το 3-1, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)
Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Μαυρουδής (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Κόκκινη: 44’ Γκαζάλ (2η κίτρινη)- 45+4’ Οικονόμου (2η κίτρινη), 66’ Λύρατζης (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Γκαζάλ, Μπούστος, Φιλίπ, Τόρζε-Φεράρι, Λύρατζης, Μουνίθ

ΑΕΛ: Kρίστινσον, Μπέρτος, Μούζεκ (76’ Φιλίπ), Μιχαήλ, Μάρκοβιτς (53’ Ζίζιτς), Αλί Γκαζάλ, Σεσέροβιτς (76’ Μπούστος), Βινίσιους, Τόρζε, Μιλοσάβλιεβιτς (63’ Ηλιάδης), Παπάζογλου (63’ Ασούμπρε).
ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Λύρατζης, Φεράρι, Οικονόμου, Διαμαντής, Μαξ, Τσοκάνης (54’ Μπαλογιάννης), Ζοάο, Τσαούσης (46’ Δημόπουλος), Γκουαροτσένα (87’ Κυζιρίδης), Μάντζης (54’ Μουνίθ).

Βόλος: «Μυθεύματα όσα γράφονται για επίδοξους αγοραστές»
Σε διάψευση δημοσιευμάτων που αναφέρονται σε υποψήφιους αγοραστές του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών της ΠΑΕ προχώρησε ο Βόλος.

Σε σχετική ανακοίνωση γίνεται λόγος για μυθεύματα, με τη διοίκηση των «κυανέρυθρων» να αναφέρει ότι θα υπάρξει επίσημη ενημέρωση μόνο αν βρεθούν επενδυτές, που θα πάρουν την έγκριση της Επιτροπής Επαγγελματικού Αθλητισμού.

Αναλυτικά: «Με αφορμή την πασαρέλα ονομάτων επίδοξων αγοραστών του πλειοψηφικού πακέτου μετοχών της ΠΑΕ Βόλος, στην οποία έχουν επιδοθεί σχετικοί και, κυρίως, άσχετοι (μόνο από τον πλανήτη Άρη δεν έχουν ακόμη εμφανίσει υποψήφιο) οφείλουμε να ξεκαθαρίσουμε ότι εάν και εφ’ όσον υπάρξει εξέλιξη στο θέμα μεταβίβασης των μετοχών, τότε θα ενημερωθεί η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού και αφού δοθεί η έγκριση, τότε, βεβαίως και θα υπάρξει επίσημη ενημέρωση του φίλαθλου κόσμου.

Όλα τα άλλα που βλέπουν το φως της δημοσιότητας, είτε είναι μυθεύματα, είτε έκφραση μύχιων πόθων κάποιων και σε κάθε περίπτωση δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα».

«Διπλό» του Πανιωνίου στη Λαμία

Την πρώτη του νίκη στα πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ πανηγύρισε ο Πανιώνιος «αλώνοντας» τη Λαμία με 1-0. Το «χρυσό» γκολ για τους «κυανέρυθρους» σημείωσε στο 27’ ο Τσιλούλης, που στη συνέχεια αποχώρησε τραυματίας. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βασιλόγιαννη με δεύτερη κίτρινη στο 91’.

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκαρντοβέλι, Αντέτζο, Σκόνδρας (66’ Σάλιακας), Βύντρα, Νιασέ (43’ Σασί), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Ρόμανιτς (66’ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος, Μπιανκόνι (81’ Μπουλούλης).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης (82’ Μιλόβεβιτς), Κόρμπος, Τσιλούλης (39’ λ.τρ. Παπαγεωργίου), Λυμπεράκης, Ρέντζας, Παπανικολάου, Μαξίμοβιτς (64’ Γρίβας).

Αστέρας-Ατρόμητος 1-1
Ξάνθη-Παναιτωλικός 1-1