Νικητής σε ματς «θρίλερ» ο Κένταυρος

«Άλωσε» για ακόμα μια φορά το «Χαλκιοπούλειο» κλειστό γυμναστήριο της Λαμίας ο Κένταυρος Αγριάς. Στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα κατάταξης για την κατάληψη της 5ης θέσης του 1ου ομίλου στην Β’ Εθνική κατηγορία χάντμπολ αντιμετώπισε τους Αμφικτύονες και κέρδισε σέ ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 29-30.
Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα από την αρχή. Η ομάδα της Μαγνησίας είχε να αντιμετωπίσει πλήθος προβλημάτων πριν το παιχνίδι με αποκορύφωμα τις αρκετές απουσίες και την  αρρυθμία στην συχνότητα των προπονήσεων. Ταξίδεψε στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας με δύο τερματοφύλακες και εννιά παίκτες γηπέδου. Επίσης, με την έναρξη του παιχνιδιού κλήθηκε να διαχειριστεί την αφλογιστία του πρώτου δεκαλέπτου, όπου τα δοκάρια και οι λανθασμένες επιλογές έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 6-1. Η ανασύνταξη όμως ξεκίνησε από την άμυνα. Ο Θοδωρής Παπαδόπουλος έκανε τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις και η ισορροπία επανήλθε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Οι Αμφικτύονες παρόλα αυτά, διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και την λήξη του με 18-16.
Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στον Κένταυρο. Οι νεαροί παίκτες των φιλοξενούμενων έδειξαν τρομερή διάθεση και αγωνιστικότητα. Κυνήγησαν όλες τις φάσεις και βελτίωσαν κι άλλο την αμυντική τους λειτουργία. Στο 45′ κατάφεραν να προηγηθούν με τρία τέρματα (23-26) και φάνηκε ότι άρχιζαν να βάζουν τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Το παιχνίδι όμως στα τελευταία λεπτά πήρε άγρια τροπή και κρίθηκε σε νεκρό χρόνο. Ο αρχηγός της ομάδας Κώστας Χιώτης πρωτοστάτησε στο σκοράρισμα με 8 τέρματα έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γιάννη Αντωνιάδη με 7 τέρματα. Ο τερματοφύλακας Δημήτρης Μηλιόρδος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του κυρίως στο β ημίχρονο. Στα εξτρέμ οι Μιχαλόπουλος και Χαλκιάς ήταν εξαιρετικοί. Ο Λαζάρου έδωσε επιθετικές λύσεις σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού και ο Ζαμάνης διακρίθηκε με το πάθος του και τις οργανωτικές του ικανότητες. Οι Καλαποδάς, Ελευθεριάδης και Τρουμπούκης δήλωσαν παρόντες όταν χρειάστηκαν κρατώντας αναλλοίωτη την συνοχή της ομάδας. Την παράσταση όμως έκλεψε ο 17χρονος τερματοφύλακας Δημήτρης Χανιάς. Απέκρουσε πέναλτι που είχαν υποδείξει οι διαιτητές σε νεκρό χρόνο και ανάγκασε τους αντιπάλους καθώς και τους αρκετούς φίλους των γηπεδούχων που είχαν βρεθεί στο γήπεδο, να κοιτούν αποσβολωμένοι τους πανηγυρισμούς των παικτών του Κενταύρου.
Την επόμενη Κυριακή 14/5 το φίλαθλο κοινό του Βόλου θα έχει την δυνατότητα να χειροκροτήσει για τελευταία φορά για την φετινή περίοδο, τις προσπάθειες των παικτών στο ΕΑΚ του Βόλου. Στις 5 το απόγευμα θα γίνει ο επαναληπτικός αγώνας των δύο ομάδων. Ο Κένταυρος απευθύνει κάλεσμα στους φίλους τις ομάδας να γεμίσουν τις κερκίδες του γηπέδου για να βοηθήσουν τον σύλλογο να κατακτήσει το τελευταίο ροζ φύλλο της χρονιάς.
Πεντάλεπτα: 2-1, 6-1, 8-6, 10-9, 14-11, 18-16 (ημίχρονο) 21-17, 22-22, 23-26, 26-26, 28-29, 29-30 (τελικό).
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ: Χανιάς, Μηλιόρδος, Αντωνιάδης (7), Ζαμάνης, Λαζάρου (6), Μιχαλόπουλος (4),  Ελευθεριάδης, Χιώτης (8) Καλαποδάς, Τουμπούκης, Χαλκιάς (5).