Η Νίκη Βόλου είχε ευκαιρίες, αλλά όχι γκολ

Η Νίκη είχε πολλές ευκαιρίες στη Λευκάδα, αλλά όχι το γκολ. Έτσι γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Τηλυκράτη, που έκανε διαρκώς καθυστερήσεις μετατρέποντας τον αγώνα σε παρωδία. Το τέρμα που έκρινε τη συνάντηση σημείωσε στο 3′ ο Μακρυγιάννης, ενώ στο 63′ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες ο Βασιλείου.
Τα πλάνα των προπονητών
Ο Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Παπαδήμα, Παρασκευαΐδη, Ναουμίδη και Δημολιό. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Βέργος, Μέτσε, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Μαλακασιώτης και Γαρυφαλλόπουλος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Κόλα είχε οργανωτικό ρόλο και ο Κορέτα αποτέλεσε την επιθετική αιχμή.
Παρόμοια διάταξη επέλεξε και ο Ανδρέας Παντζιαράς, Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καραγκούνης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Πολυχρονάκης (δεξιά), Καταγής (αριστερά), Βρεττός και Ιασωνίδης (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κτενάς, Περιστέρης (στον άξονα), Βασιλείου, Μακρυγιάννης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Παπαδόπουλο να βρίσκεται λίγο πιο πίσω από τον Καλογερή.
Αιφνιδιασμός μόλις στο 3ο λεπτό
Με τους χειρότερους οιωνούς άρχισε ο χθεσινός αγώνας για τη Νίκη, αφού δέχθηκε γκολ πολύ νωρίς. Ήταν μόλις το 3ο λεπτό, όταν ο Μακρυγιάννης άφησε πίσω του τον Παρασκευαΐδη και με εντυπωσιακό βολέ νίκησε τον Τζήμα για το 1-0.
Οι “κυανόλευκοι” προσπάθησαν να συνέλθουν από το “σοκ” και επισκέφθηκαν τρεις φορές τα αντίπαλα καρέ μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Στο 5′ η Νίκη ζήτησε πέναλτι όταν ο Κόλα δέχθηκε μαρκάρισμα μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο κ. Γκιάφης διέταξε τη συνέχεια του αγώνα.
Στο 7′ ο Μέτσε πραγματοποίησε σέντρα και ο Γαρυφαλλόπουλος έπιασε κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο δεύτερος έκανε σέντρα-σουτ, αλλά ο Καραγκούνης δεν αιφνιδιάστηκε.
Και ο Τηλυκράτης, όμως, είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 19′. Ο Βασιλείου σούταρε από μακριά και η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Τζήμα. Το ίδιο έπραξε και ο Μακρυγιάννης στο 36′ με παρόμοια κατάληξη. Επίσης μια εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου στο 40′ δεν ανησύχησε τον Τζήμα, ο οποίος επίσης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει κεφαλιά του Βρεττού δύο λεπτά αργότερα.
Πάντως η Νίκη θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Μετά από μια φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ κάτοχος της μπάλας έγινε ο Γαρυφαλλόπουλος, ο οποίος από τη δεξιά γωνία της μικρής περιοχής δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε κι εκείνη κατέληξε αργά-αργά στην αγκαλιά του Καραγκούνη.
Πολλές χαμένες ευκαιρίες η Νίκη
Με μια αλλαγή άρχισε το δεύτερο ημίχρονο η Νίκη, καθώς ο Πετράκος αντικατέστησε τον Μαλακασιώτη. Ο νεοεισελθών τοποθετήθηκε ως αμυντικός χαφ, ο Μέτσε προωθήθηκε ως “δεκάρι”, με τον Κόλα να μετατοπίζεται στη δεξιά αριστερή πλευρά.
Δύο τεράστιες ευκαιρίες έχασε το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου στο ίδιο λεπτό (50′). Αρχικά ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ, ο Ναουμίδης έκανε προβολή, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καραγκούνη. Την εκτέλεση ανέλαβε πάλι ο Κόλα με τον Παρασκευαΐδη αυτή τη φορά να πιάνει την κεφαλιά, η οποία πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ).
Η “απάντηση” του Τηλυκράτη ήταν ένα σουτ του Περιστέρη, το οποίο κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου στο 53′. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν με κάθε τρόπο να “ροκανίσουν” τον χρόνο. Μάλιστα στην επανάληψη τα “μπολ μπόι”… εξαφανίστηκαν, με συνέπεια κάθε φορά που η μπάλα έβγαινε εκτός αγωνιστικού χώρου, να χάνεται πολύτιμος χρόνος και να ανακόπτεται ο ρυθμός του αγώνα.
Νέα καλή φάση για τη Νίκη στο 59′. Ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ, ο Κορέτα πετάχθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά για λίγο δεν πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα με προβολή.
Οι “κυανόλευκοι” συνέχισαν να πιέζουν και στο 61′ ο Μέτσε «εμβόλισε» την αντίπαλη οπισθοφυλακή από τα δεξιά, αλλά την ώρα που ετοιμαζόταν να σουτάρει μπήκε στη φάση ο Γαρυφαλλόπουλος. Ο νεαρός κυνηγός μπέρδεψε τον συμπαίκτη του με συνέπεια η μπάλα να κυλήσει άουτ. Μάλιστα ο Γαρυφαλλόπουλος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ «χαλώντας» άθελά του τη φάση της ομάδας του.
Στο 63′ η Νίκη απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Βασιλείου υπέπεσε σε πολύ σκληρό φάουλ πάνω στον Κόλα και ο κ. Γκιάφης τον τιμώρησε με κίτρινη. Αυτή ήταν η δεύτερη κάρτα για τον μέσο του Τηλυκράτη, ο οποίος πήρε πρόωρα την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χάνουν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη: στο 69′ κεφαλιά του Παρασκευαΐδη (έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κόλα) έφυγε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, στο 71′ ο Μέτσε αστόχησε αμαρκάριστος με κεφαλιά και στο 73′ ο Δημολιός αν και βρέθηκε σε καλή θέση, βρήκε… αέρα.
Από την πλευρά του ο Ανδρέας Παντζιαράς έκανε δύο αλλαγές θέλοντας να “θωρακίσει” τα μετόπισθεν. ‘Έτσι οι Τσελάι και Μπουρδούβαλης μπήκαν στο ματς αντί των Περιστέρη και Παπαδόπουλου.
Στα τελευταία λεπτά η Νίκη ενέτεινε την προσπάθειά της για ισοφάριση. Στο 80′ σουτ του Κορέτα μπλόκαρε ο Καραγκούνης, με τους “κυανόλευκους” να έχουν εγκατασταθεί μόνιμα στα αντίπαλα καρέ και τους γηπεδούχους να αμύνονται με κάθε τρόπο.
Η τελευταία καλή στιγμή για τη Νίκη δημιουργήθηκε στο 89′. Ο Πετράκος επιχείρησε σουτ, το οποίο όμως πέρασε άουτ. Πάντως και οι νησιώτες θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 90’, όταν ο Γεωργάκης αστόχησε μόνος μπροστά στον Τζήμα
Από κει και πέρα ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε, αφού οι παίκτες του Ανδρέα Παντζιαρά βρίσκονταν διαρκώς στο έδαφος και ο Καραγκούνης ζητούσε διαρκώς συνέχεια ιατρική βοήθεια. Έτσι τα μόλις τέσσερα λεπτά που κράτησε καθυστέρηση ο διαιτητής κύλησαν γρήγορα και ο Τηλυκράτης αναδείχθηκε νικητής με 1-0.
Διαιτητής: Γκιάφης (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Τσιλίκας, Σούζας (Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες: Βρεττός, Βασιλείου, Καραγκούνης, Κτενάς – Παρασκευαΐδης, Αλεξανδρής
Κόκκινη: 63′ Βασιλείου (2η κίτρινη)
ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ: Καραγκούνης, Βρεττός, Καταγής, Πολυχρονάκης, Ιασωνίδης, Κτενάς, Περιστέρης (64′ Τσελάι), Βασιλείου, Μακρυγιάννης (85’ Μπουρδούβαλης), Παπαδόπουλος (71′ Γεωργάκης), Καλογερής,
ΝΙΚΗ: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης, Μέτσε, Βέργος, Γαρυφαλλόπουλος, Μαλακασιώτης (46′ Πετράκος), Κόλα (75′ Βασίλιεβιτς), Κορέτα (85′ Αλεξανδρής).