Νίκη της Ανόρθωσης στην Κατερίνη με πρωταγωνίστρια την Ταντουρόφσκα

Με πρωταγωνίστρια την Άννα Ταντουρόφσκα (φωτό) η Ανόρθωση… απέδρασε από το Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού. Η Σκοπιανή γκαρντ έβαλε τους έξι τελευταίους πόντους της βολιώτικης ομάδας χαρίζοντας τη νίκη με 59-62 σε βάρος του Πιερικού/Αρχέλαου.

Σε όλη τη διάρκειά του ο αγώνας ήταν ντέρμπι. Οι δύο «μονομάχοι» συμβάδιζαν στο σκορ, με την ομάδα του Στέφανου Μπαντίδη να προηγείται 14-17 στο 10’, αλλά να ισοφαρίζεται σε 35-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η επανάληψη. Οι γηπεδούχες πίστεψαν ότι μπορούν να πάρουν τη νίκη. Αρχικά είχαν την πρωτοπορία (46-45 στο 30’) και στα 50 δευτερόλεπτα από το τέλος πήραν μια μικρή διαφορά (59-56), που με βάση την εικόνα του ματς του έδινε ένα καλό προβάδισμα.

Τότε ήρθε η ώρα της Ταντουρόφσκα, η οποία μέχρι σ’ εκείνο το σημείο είχε έξι πόντους με δύο τρίποντα. Στα 30’’ με «βόμβα» από τα 6.75μ. ισοφάρισε σε 59-58, με τις «κυανέρυθρες» να παίζουν καλή άμυνα.

Απέμεναν 12 δευτερόλεπτα και ο Πιερικός/Αρχέλαος είχε φάουλ να δώσει, πράγμα που το έπραξε στα 4.5’’. Ωστόσο ο χρόνος αυτός αποδείχθηκε αρκετός για την Ταντουρόφσκα να πετύχει δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο με την εκπνοή χαρίζοντας το ροζ φύλλο στην Ανόρθωση μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς με 59-62.

Δεκάλεπτα: 14-17, 35-35, 46-45, 59-62
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηϊωάννου): Μάντζου 26 (4), Μπουμπουλέντρα 9 (1), Λάππα 5 (1), Καρανικόλα 2, Ζαμάνη, Μπαγκλαρίδου 2, Ζαρκανέλα 8, Τσενεκίδου, Κιολέογλου 7 (1)
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Μπαντίδης-Καπουρνιώτης): Κουτσουνούρη 20 (1), Σουλτάνη 19, Ταντουρόφσκα 12 (4), Τσιμπίδη, Μαγκλάρα 3, Αγαγιώτου 3 (1), Μίχαλου 5 (1), Μιχαηλίδου.