Ελλάδα

Νίκη με ρεκόρ ο Φέλιξ Γκάντι στο Μαραθώνιο

felix

Ο Φέλιξ Γκάντι ήταν ο μεγάλος νικητής του 32ου Κλασικού Μαραθωνίου. Ο αθλητής έκοψε το νήμα του τερματισμού στο Καλλιμάρμαρο, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο.

O Κενυάτης μαραθωνοδρόμος κάλυψε την απόσταση σε 2 ώρες, 10 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για την αυθεντική διαδρομή. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 2 ώρες, 10 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα, και είχε σημειωθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας από τον Ιταλό Στέφανο Μπαλντίνι. Ο αθλητής ήταν πρώτος σε όλη τη διαδρομή και ακολουθώντας εξαιρετική στρατηγική, ανέβασε πολύ τον ρυθμό στα τελευταία χλμ., με αποτέλεσμα να βάλει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας την επίδοση του Ιταλού μαραθωνοδρόμου.

Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ ο οποίος στο παρελθόν έχει νικήσει δύο φορές στην κλασική διαδρομή. Τρίτος ήταν ο Κενυάτης Τσομπέι και τέταρτος ο περσινός νικητής Χίλαρι Γέγκο.

Ο Χριστόφορος Μερούσης ήταν ο πρώτος Έλληνας δρομέας, με τον Δημήτρη Θεοδωρακάκο να τερματίζει δεύτερος, έχοντας την κόρη του αγκαλιά. Τρίτος ήταν ο 42χρονος, Γιώργος Καραβίδας, ενώ τέταρτος ο Πούλιος.

Η Ναόμι Μάγιο είναι η γυναίκα που τερμάτισε πρώτη στον φετινό Μαραθώνιο με χρόνο 2.41.05΄΄ και ακολούθησε η Νάνσι Ρότιχ με χρόνο 2.41.28΄΄. Και οι δυο είναι από την Κένυα.

Η Σοφία Ρήγα πρώτη ελληνίδα του μαραθωνίου

Η Σοφία Ρήγα είναι η Ελληνίδα δρομέας που τερμάτισε 1η στον φετινό Μαραθώνιο σε 2 ώρες, 45 λεπτά και 36 δευτερόλεπτά. Η 26χρονη αθλήτρια είναι από την Πάτρα.  Ακολούθησε η Μάγδα Γαζέα σε 2 ώρες, 47 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα από τη Ζάκυνθο.