Νίκη: Παράδειγμα προς μίμηση Αντ. Κρύσιλας και Ελ. Πατσαρίσου

Με τον καλύτερο τρόπο τίμησαν τη Νίκη στους Εαρινούς Αγώνες Μάστερς στην κολύμβηση, που σημείωσαν μεγάλη επιτυχία. Τέσσερα μετάλλια κατέκτησαν συνολικά ο Αντώνης Κρύσιλας και η Ελισάβετ Πατσαρίσου, τους οποίους η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος κολύμβησης χαρακτηρίζει «παράδειγμα προς μίμηση».

Με απόλυτη επιτυχία τόσο στον οργανωτικό, όσο και στον αγωνιστικό τομέα στέφθηκαν οι Εαρινοί Αγώνες Μάστερς. Συνολικά 370 βετεράνοι κολυμβητές έδωσαν το «παρών» στο Κλειστό Κολυμβητήριο «Βασίλης Πολύμερος» με διοργανώτρια την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας, καθώς και τη συνδρομή της Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας και του Δήμου Βόλου.

Εκ μέρους της ομοσπονδίας παρούσα ήταν η β’ αντιπρόεδρος και επικεφαλής του τμήματος Μάστερς Ελευθερία Σαραντίδου, η οποία τόνισε τα εξής: «Η Κολυμβητική Ομοσπονδία έχει αποδείξει εμπράκτως ότι πιστεύει και στηρίζει την κοινότητα  των Μάστερς. Χτίζεται μια σχέση εμπιστοσύνης και αυτό αποδεικνύεται με την αυξανόμενη αριθμητικά συμμετοχή των Βετεράνων σε κάθε διοργάνωση της. Για πρώτη φορά φέτος υπάρχει προγραμματισμός για τις διοργανώσεις των Βετεράνων από την αρχή της χρονιάς όχι μόνο ως προς τον χρόνο αλλά και τον τόπο διεξαγωγής των αγώνων».

Η ΚΟΕ τίμησε στη διάρκεια των αγώνων την αντιπεριφερειάρχη Μαγνησίας, ενώ έγιναν και βραβεύσεις για τον μεγαλύτερο σε ηλικία άνδρα και γυναίκα της διοργάνωσης, Πέτρο Χαϊνά και Γεωργία Κάτση.

Εκπροσώπηση στους αγώνες είχε και η Νίκη με έναν αθλητή και μία αθλήτρια, που διέπρεψαν κατακτώντας τέσσερα μετάλλια.

Πιο συγκεκριμένα ο Αντώνης Κρύσιλας πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 800μ. ελεύθερο και επίσης το αργυρό στα 1.500μ. ελεύθερο. Ο 57χρονος κολυμβητής κατέλαβε την 4η θέση στα 400μ. ελεύθερο και την 6η θέση στα 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία 55-59 ετών.

Εξαιρετική ήταν και η παρουσία της Ελισάβετ Πατσαρίσου, η οποία ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 200μ. πρόσθιο, ενώ κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο. Παράλληλα κατετάγη 4η στα 50μ, και 4η στα 100μ πρόσθιο επίσης στην κατηγορία 55-59 ετών.

Για την επιτυχημένη εμφάνιση των δύο αθλητών η Διοικούσα Επιτροπή του τμήματος κολύμβησης του ΓΣΒ «Η Νίκη» εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:

«Στους Εαρινούς αγώνες κολύμβησης Masters που διεξήχθησαν στο Κλειστό Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας Βόλου το διήμερο 30-31 Μαρτίου συμμετείχαν ο Αντώνης Κρύσιλας και η Ελισσάβετ Πατσαρίσου . Οι δυο αθλητές της ομάδας που μας τιμούν αγωνιζόμενοι με το σκουφάκι του συλλόγου μας πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις και κατέκτησαν συνολικά τέσσερα μετάλλια (ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο).

Η ΔΕ του τμήματος κολύμβησης της Νίκης Βόλου συγχαίρει θερμά τον Αντώνη και την Ελισσάβετ για τις επιτυχίες και τους ευχαριστεί για την τιμή να αγωνίζονται με την ομάδα μας. Οι προσπάθειές σας αποτελούν σημείο αναφοράς και υπόδειγμα αθλητικού πνεύματος».

Το επόμενο ραντεβού των βετεράνων κολύμβησης είναι προγραμματισμένο για τις 14-16 Ιουνίου στην ανοικτή πισίνα Ρ5 του ΟΑΚΑ, όπου θα φιλοξενηθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Επίσης στις 28-29 Σεπτεμβρίου στην Πάρο θα πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά ξεχωριστά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοικτής Θάλασσας των Μάστερς