Νίκη 1-0 στο 91’ o Βόλος με τον Ιωνικό, ανέβηκε στην 5η θέση

Ο Όγκνιεν Οζέγκοβιτς ήταν ο παίκτης που είχε πετύχει τα δύο τελευταία γκολ του Βόλου στο πρωτάθλημα στις 10 Νοεμβρίου στη νίκη με 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό, τελευταία στη Σούπερ Λιγκ. Ο Σέρβος φορ ήταν αυτός που στη Νίκαια πέτυχε το γκολ με πέναλτι στο 91’ και έδωσε τη νίκη με 1-0 στους «κυανέρυθρους», οι οποίοι επέστρεψαν στις νίκες μετά από επτά επίσημα παιχνίδια.

Ήταν μία νίκη… χρυσάφι για τον Βόλο, ο οποίος ανέβηκε και πάλι στην 5η θέση, αφήνοντας ένα βαθμό πίσω τον Άρη (τον αντιμετωπίζει το προσεχές Σάββατο στο «Κλ. Βικελίδης»), ενώ αύξησε στους έξι τους βαθμούς της διαφοράς από τον έβδομο της κατάταξης Ατρόμητο, στο κυνήγι για μια θέση στα πλέι οφ.

Αντίθετα, για τον Ιωνικό αυτή η ήττα δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, καθώς η ομάδα του Δημήτρη Σπανού παραμένει ουραγός με οκτώ βαθμούς.

Ο προπονητής του Ιωνικού, Δημήτρης Σπανός, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Χουτεσιώτης, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Σάκιτς, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα και Βαλεριάνος. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ρομαό και Κάνιας, ενώ την τριάδα πίσω από τον προωθημένο Μάντζη έπαιξαν οι Λοβέρα, Γούλερι και Σεμπά.

Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Μπράτσος, προπονητής του Βόλου, παρέταξε και αυτός τους «κυανέρυθρους» με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Λούνα. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Πίρινεν και Εσκοβάλ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μεταξάς και Μπαριέντος. Τη μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Τσιρίνος, Ντέλετιτς και Μεσκίδα, με τον Οζέγκοβιτς να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Κακό θέαμα στο πρώτο μέρος
Το θέαμα στο α’ ημίχρονο ήταν κακό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ. Υπήρξε αρκετή ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και φωνές από την πλευρά του Βόλου για αποβολή του Σάκιτς στο 9’ μετά το επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Ντέλετιτς, με τον παίκτη του Ιωνικού να παίρνει κίτρινη κάρτα.

Στα πρώτα 30 λεπτά δεν υπήρχε υποψία φάσης και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 31’ για να δούμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ήταν από πλευράς γηπεδούχων, με τον Γούλερι, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με το Ιωνικό, να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Κλέιμαν να αποκρούει δύσκολα.

Στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους, ο Βόλος από διαδοχικές στατικές φάσεις έγινε επικίνδυνος αλλά γκολ δεν ήρθε. Στο 45′ ο Τσιγκρίνσκι έκοψε σωτήρια το σουτ του Τσιρίνος, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και ο Βαλεριάνος σταμάτησε τον Άλχο που εκτέλεσε όντας πεσμένος στο έδαφος.

Πήρε τη νίκη στο 91’ ο Βόλος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός άρχισε να ανεβάζει στροφές, απέναντι στους παίκτες του Βόλου που συνέχισαν να τηρούν πιστά το πλάνο του προπονητή τους, να κρατούν μακριά από την περιοχή του Κλέιμαν τους γηπεδούχους και να ψάχνουν τη φάση στην επίθεση για να πετύχουν το γκολ.

Ο Βόλος γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι, κράτησε την μπάλα, είχε μεγαλύτερη σιγουριά στο παιχνίδι του με τους Νικαιώτες να βγάζουν νευρικότητα και είναι λογικό αφού…καίγονταν για τη νίκη.
Ο Ιωνικός απείλησε για πρώτη φορά στη επανάληψη στο 56’ με τον Κάνιας να πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
Στο 63’ ο Περράκης είδε πέναλτι σε πέσιμο του Μπαριέντος μέσα στην περιοχή, αλλά ειδοποιήθηκε από τον Σιδηρόπουλο, πήγε και είδε τη φάση και πήρε πίσω το πέναλτι, δείχνοντας και κίτρινη κάρτα στον μέσο του Βόλου για θέατρο.

Στο 69′ ο Πίρινεν με κεφαλιά δεν μπόρεσε να σκοράρει ολομόναχος, ενώ στο 74’ ο Κώστας Μπράτσος έριξε στη μάχη και τον Κούτσια, δίπλα στον Οζέγκοβιτς, στη θέση του Τσιρίνος, αναζητώντας ένα γκολ που έλειπε εδώ και καιρό για τον Βόλο. Τελικά οι δυο παίκτες (Κούτσιας, Οζέγκοβιτς) συνεργάστηκαν στη φάση που κέρδισε το πέναλτι ο Βόλος (ο Περράκης το είδε και το έδωσε αφού τον ειδοποίησε ο Σιδηρόπουλος) σε χέρι του Τσιγκρίνσκι.

Μία φάση που φαίνεται ξεκάθαρα πως ο Ουκρανός στόπερ υποπίπτει σε παράβαση. Ο Οζέγκοβιτς, που ανέλαβε να το εκτελέσει, δεν αστόχησε και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-1, σημειώνοντας το πέμπτο του τέρμα στο πρωτάθλημα. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Κλέιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά το ψαλιδάκι του Μάντζη, κρατώντας την υπέρ πολύτιμη νίκη για τον Βόλο.

Ο Ισραηλινός τερματοφύλακας σε ένα ακόμη παιχνίδι φέτος εκτός έδρας, όπως στην Τρίπολη με τον Αστέρα και στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ, ήταν αυτός που με τις σωτήριες αποκρούσεις του κράτησε «όρθια» την ομάδα του. Δίκαια του αναλογεί ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη του Βόλου στο παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα, μεγάλο ματς έκανε και ο Πίρινεν, όντας αλάνθαστος στα μετόπισθεν, με τον Φινλανδό να έχει κερδίσει θέση βασικού στα τελευταία παιχνίδια, ενώ καλά τα πήγε και ο Τσιρίνος, ο οποίος ανεβάζει στροφές.

Από πλευράς Ιωνικού, ο Γούλερι στο ντεμπούτο του έδειξε θετικά στοιχεία και ήταν ο μόνος που προσπάθησε.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Φράγιος (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Κίτρινες: Σάκιτς, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι-Οζέγκοβιτς, Άλχο
ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό (92’ Καμπράλ), Κάνιας, Λοβέρα (58’ Φατιγκά), Γούλερι (80’ Ελευθεριάδης), Σεμπά, Μάντζης
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Μεταξάς, Μπαριέντος, Ντέλετιτς, Μεσκίδα (81’ Καρτάλης), Τσιρίνος (74’ Κούτσιας), Οζέγκοβιτς (93’ Σιέλης).