Νίκες των πρωτοπόρων στην Α1 ΕΣΚΑΘ

1 (4)
Προσπάθεια του Ρόσσιου στο ματς Ανάληψη-Γ.Σ. Νίκαιας

Με νίκες των ομάδων που βρίσκονται στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος κύλησε η 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ, με την οποία άνοιξε η αυλαία του δευτέρου γύρου. Νίκη Β. (43-76 τη Νίκαια 2012), Γ.Σ. Βόλου (53-68 τους Νέους Αθλητές Νίκης), Ανάληψη (71-64 τον Γ.Σ. Νίκαιας) και Εθνικός Λ. (81-46 τον Γ.Σ. Αλμυρού) εξακολουθούν να μοιράζονται την πρώτη θέση, ενώ τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Ολυμπιακός Β. (55-95), που έχει ένα βαθμό λιγότερο.

Νίκαια 2012-Νίκη Β. 43-76

Δεν προβληματίστηκε καθόλου ούτε από τον αντίπαλο ούτε από τις απουσίες της η Νίκη και πήρε ένα πολύ άνετο διπλό κόντρα στη Νίκαια 2012 με 43-76. Οι κυανόλευκοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τέσσερις παίκτες, τον τραυματία Τζίνη, τον άρρωστο Κέτουλα και τους Τοκατλίδη και Σίμο λόγω φοιτητικών υποχρεώσεων. Τουλάχιστον, οι Καραγιώργος και Καρπέτης, που ταλαιπωρούνταν από ίωση, έστω και χωρίς να έχουν κάνει προπόνηση όλη την προηγούμενη βδομάδα, αισθάνθηκαν καλύτερα το Σάββατο και αγωνίστηκαν. Ωστόσο, ο Καρπέτης στάθηκε άτυχος, αφού υπέστη βαρύ διάστρεμμα λίγο χρόνο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Προσωρινή ανησυχία προκλήθηκε στο ίδιο διάστημα από τους ελαφρείς τρυματισμούς του Νάνη στο κεφάλι και του Χρηστομάνου, που έσκισε το χείλος του, αλλά αμφότεροι συνέχισαν κανονικά.

Από το πρώτο δεκάλεπτο κιόλας η Νίκη έδειξε ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 9-22, για να ξεκαθαρίσει από πολύ νωρίς ο τελικός νικητής, αφού στο ημίχρονο η διαφορά είχε υπερβεί τους είκοσι πόντους (22-45,+23). Στην επανάληψη, το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν στο τέλος ακόμη περισσότερο το σκορ, φτάνοντας στο +33 (43-76).

Τα δεκάλεπτα: 9-22, 22-45, 33-60, 43-76

ΝΙΚΗ Β. (Μπουλιάκης): Ξυπνητός 4, Καραγιώργος 12 (2), Καραμανλής 4, Καρπέτης, Νάνης 12, Χρηστομάνος, Τσαβές 6, Μαυροφώτης 6 (1), Τσώλης 15 (4), Τάσσος 14, Μουχάρεμ 3

Αετός Διλόφου-Ολυμπιακός Β. 55-95

Ό,τι έπαθε από τον Γ.Σ. Βόλου, το έκανε ο ίδιος στον Αετό Διλόφου ο Ολυμπιακός Βόλου στο κλειστό Ι. Πατάκης της Νίκαιας, σε ματς που εξελίχθηκε σε θρίαμβο των φιλοξενούμενων με 55-95. Οι ερυθρόλευκοι τη στιγμή που το σκορ ήταν 29-29 στο 15’ της αναμέτρησης, πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό σερί 0-20 μέσα σε ένα πεντάλεπτο και πήγαν στ’ αποδυτήρια με το υπέρ τους 29-49. Έτσι, αλλά … από την ανάποδη, έγινε κάτι αντίστοιχο με το 0-21 που δέχθηκε ο Ολυμπιακός από τον Γ.Σ. Βόλου την περασμένη αγωνιστική στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το πλεονέκτημα του Ολυμπιακού Β. διευρύνθηκε ελαφρώς στο +24 (47-71), για να φτάσει με εκπληκτικό φίνις η ομάδα του Φ. Μαυρομιχάλη στο επιβλητικό 55-95. Μ’ αυτόν τον τρόπο ξέσπασε μετά το άτυχο αποτέλεσμα με τον Γ. Σ. Βόλου και σημείωσε παράλληλα τη δεύτερη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά το 40-98 επί των Νέων Αθλητών.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 29-49, 47-71, 55-95

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 23 (4), Βλασταρίδης 11, Καραρρήγας 10 (3), Αλεξίου 8 (2), Καφάσης 17 (1), Αχριάνης 7 (1), Σερμέτης 2, Καραθάνος, Αναστασόπουλος 2, Βλήτσιος 7, Παρασκευάς 8

Ανάληψη-Γ.Σ. Νίκαιας 71-64

Με υπερπροσπάθεια λόγω των πολλών προβλημάτων η Ανάληψη επιβλήθηκε και της Νίκαιας με 71-64 στο ΕΑΚ και παρέμεινε στην πρώτη θέση μαζί με άλλες τρεις ομάδες. Παλάντζας, Κοντάκης, Γαλανάκης, Συλεόπουλος, Τσακιρόπουλος και Λουκίδης ήταν οι έξι παίκτες που λόγω τραυματισμού δεν μπορούσαν να αγωνιστούν, αλλά όσοι το έκαναν τα έδωσαν όλα κι έτσι ήρθε το όγδοο ροζ φύλλο αγώνα για το συγκρότημα του Γ. Βλιώρα.

Το πρώτο μέρος δεν τελείωσε καλά για την Ανάληψη, που βρέθηκε να χάνει με 33-34 με επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο 11-19.

Πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν ένα καταπληκτικό ξεκίνημα στην επανάληψη, όταν και σημείωσαν δεκατρείς αναπάντητους πόντους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στα 5.13’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με 46-34. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους εννιά στο 30’ (51-42), αλλά και στους επτά στα 6.45’ πριν την εκπνοή (55-48). Απ’ αυτό το σημείο και μέχρι τα 4.10’ η Ανάληψη έκανε σερί 6-0 και έφτασε στο 61-48. Ακόμη και μετά το 0-5 της Νίκαιας (61-53), ήρθε το τρίποντο του Φωτιάδη στο 37.30’, για να γίνει το 64-53. Στα επόμενα δύο λεπτά οι Λαρισαίοι πέτυχαν οκτώ πόντους και δέχθηκαν τρεις, με συνέπεια στα 31’’ να μειώσουν στους έξι (67-61). Ωστόσο, Φωτιάδης στα 29’’ Ντίκας στα 11’’ στέρησαν κάθε ελπίδα από τη Νίκαια, που απλώς διαμόρφωσε με τρίποντο το τελικό 71-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-34, 51-42, 71-64

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 16 (1), Ντίκας 22 (1), Φωτιάδης 15 (2), Ρόσσιος 8, Λουλούδης 8, Ευαγγελινός 1, Αποστόλης 1

Εθνικός Λ.-Γ.Σ. Αλμυρού 81-46

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνισή του και έχοντας τραγική αστοχία (38% στα δίποντα με 16/42, 5,5% στα τρίποντα με 1/18 και 50% στις βολές με 11/22) ο Γ.Σ. Αλμυρού ηττήθηκε με 35 πόντους διαφορά (81-46) από τον Εθνικό στη Λάρισα.

Μετά το κακό πρώτο μέρος (41-24), στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Π. Γκουγκουτούδη δεν επέτρεψε να αυξηθεί ουσιαστικά η διαφορά (58-38), αλλά στο τελευταίο επήλθε η πλήρης κατάρρευση, με συνέπεια το τελικό 81-46. Η ήττα αυτή μπορεί να ήταν μέσα στο πρόγραμμα, αλλά ο τρόπος που ήρθε, δημιούργησε προβληματισμό. Παρόλ’ αυτά, η κρισιμότητα του επόμενου ματς με τη Νίκαια 2012 εντός έδρας,  επιβάλλει να στρέψουν άπαντες την προσοχή τους εκεί και να ξεχάσουν γρήγορα το ατυχές προχθεσινό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 58-38, 81-46

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Καραψιάς, Παπούλιας Π. 19, Κοντοστάθης Β. 6 (1), Συνάζος Κ., Μαμούρας, Αναγνωστόπουλος 3, Θέος 12, Θεοδώρου 2, Μητρουλάς 4

Ν.Α. Νίκης-Γ.Σ. Βόλου 53-68

Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει και έχοντας την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους πιτσιρικάδες του, ο Γ.Σ. Βόλου επικράτησε των Νέων Αθλητών Νίκης στο κλειστό της Νέας Ιωνίας με 53-68. Οι γηπεδούχοι ήταν αδύναμοι επιθετικά, κάτι που αποδεικνύουν οι 33 πόντοι τους μέχρι το 30’ (33-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και έκαναν εκτεταμένο rotation, με συνέπεια να μειωθεί η διαφορά στους 15 πόντους (53-68) με τη λήξη.

Τα  δεκάλεπτα: 5-15, 19-33, 33-56, 53-68

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Καμακάς): Σούλης 5 (1), Κοντογιάννης 6 (1), Καραθανάσης 8, Θέος 10 (1), Καμακάς 4 (1), Νικολόπουλος 5 (1), Τύμπας 11 (1), Δαύκος, Μανωλόπουλος 4 (1)

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σουλιώτης 4, Ζαρογιάννης 14,  Σαμαράς 7, Τάσσος, Παλάσκας 6, Παπαδόπουλος, Παυλόπουλος 10 (1), Τσίρος 1, Κουρουπάκης 2, Καλογερόπουλος 10 (2), Κωστούλας 10 (1) Β. Ντάκης 2