Νεάνιδες και Έφηβοι της Αργούς στα προημιτελικά του Πανελληνίου βόλεϊ

Πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον απέκτησαν οι ομάδες νεανίδων και εφήβων της Αργούς που μετείχαν στην προημιτελική φάση των Πανελληνίων πρωταθλημάτων τους. Μπορεί να μην κατάφεραν να προκριθούν, αλλά και μόνο το γεγονός ότι βρέθηκαν στις 16 καλύτερες ομάδες της χώρας συνιστά επιτυχία.

Οι Νεάνιδες
Οι Νεάνιδες της Αργούς αγωνίστηκαν στην Κατερίνη για τον Α’ όμιλο του και ο απολογισμός τους ήταν μία νίκη και δύο ήττες. Στην πρεμιέρα επικράτησαν 3-1 σετ του Φιλαθλητικού/Λαρισαϊκού, ομάδας με παράδοση στα ηλικιακά πρωταθλήματα σε αντίθεση με αυτή του Βόλου που έφτασε για πρώτη φορά τόσο ψηλά. Το άγχος της πρεμιέρας έφερε την απώλεια του πρώτου σετ, αλλά στη συνέχεια τα κορίτσια του Βαγγέλη Σταθόπουλου κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και έφτασαν με άνεση στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 3-1 (τα σετ: 11-25, 25-7, 25-16, 25-16).
Το ματς με τον «οικοδεσπότη» Πιερικό ήταν ντέρμπι, αλλά χάθηκε με 1-3. Πολύ μεγάλη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ που έληξε με 33-35 υπέρ της ομάδας από την Κατερίνη (τα σετ: 17-25, 33-35, 25-21, 22-25). Τέλος, κόντρα στον πολύ δυνατό ΠΑΟΚ η Αργώ έγινε η μόνη ομάδα που του απέσπασε σετ, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 1-3 (τα σετ: 12-25, 25-22, 19-25, 12-25).
ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Φουρκιώτης): Β. Κασιούρα, Χ. Κασιούρα, Μ. Σταθοπούλου, Σ. Σταθοπούλου, Φράγκου, Παντέλη, Στ. Στύλα, Σκιαθίτη, Σουντουλουμάκη, Γκαραγκάνη, Τουτουτζόγλου, Σίλελη, Γκέκα.
* Τα αποτελέσματα στον Α’ όμιλο ήταν: Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός-Αργώ 1-3, ΠΑΟΚ-Πιερικός 3-0, Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός-ΠΑΟΚ 0-3, Αργώ-Πιερικός 1-3, ΠΑΟΚ-Αργώ 3-1, Πιερικός-Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 3-0.
Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 9, Πιερικός 6, Αργώ 3, Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 0.

Οι Έφηβοι
Τριήμερο γεμάτο βόλεϊ είχε την ευκαιρία να ζήσει η εφηβική μας ομάδα της Αργούς στη Θεσσαλονίκη μετά την πρόκριση της για τρίτη φορά στην ιστορία της στην προημιτελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ21. Έδωσε τρεις αγώνες με πολύ ισχυρές ομάδες της Β. Ελλάδας αλλά η απειρία μαζί με την έλλειψη αυτοπεποίθησης σε κρίσιμα σημεία οδήγησαν σε ισάριθμες ήττες.
Το πρώτο ματς ήταν με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης που έληξε 0-3 (τα σετ: 16-25, 18-25, 14-25), το δεύτερο με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που επίσης έληξε με 0-3 (τα σετ: 21-25, 15-25, 23-25), ενώ στον τελευταίο αγώνα με τον Αίολο Κατερίνης η Αργώ ηττήθηκε με 1-3 (τα σετ: 18-25, 21-25, 25-22, 21-25).
Οι αθλητές της Αργούς στα πλαίσια της διοργάνωσης είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με παίκτες από τις άλλες πόλεις της Β. Ελλάδας, να γνωρίσουν παλιούς θρύλους του βόλεϊ όπως τον Αντρέι Κράβαρικ. Mετά το τέλος των υποχρεώσεων τους παρακολούθησαν αγώνα της Volley League ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός.
ΑΡΓΩ (Γεωργουλάς): Μαχαίρας, Γουργιώτης, Τζιώρτζιης, Βαλαής, Χ. Παξιμαδάκης, Δ. Παΐλας, Ντερβίσι, Τέγος, Δημάκης, Αναστασίου, Γουλέτσιος, Σπανδώνης, Ράπτης, Διβάνης. Συνοδοί ήταν οι: Χρ. Παξιμαδάκης και Ευγ. Παΐλας.
* Συνοπτικά τα αποτελέσματα του Α’ ομίλου: Εθνικός Αλεξ.-Αίολος 3-0, Αργώ-Ηρακλής 0-3, Αργώ-Εθνικός Αλεξ. 0-3, Ηρακλής-Αίολος 3-0, Αίολος-Αργώ 3-1, Εθνικός Αλεξ.-Ηρακλής 3-0.
Η βαθμολογία: Εθνικός Αλεξ. 9, Ηρακλής 6. Αίολος 3, Αργώ 0.