Νέα νίκη για την ΑΕΚ με σκορ 3-1 επί του Ηρακλή Ψαχνών

aek

Νίκη με σκορ 3-1 σημείωσε η ΑΕΚ επί του Ηρακλή Ψαχνών εκτός έδρας έχοντας σε καλή μέρα τους Σοϊλέδη και Αραβίδη, οι οποίοι είχαν από δύο ασίστ και γκολ αντίστοιχα. Πέναλτι απέκρουσε ο Ανέστης στο δεύτερο ημίχρονο.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και να φτάνει δύο φορές κοντά στο γκολ με τον Μπαρμπόσα πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο στην αναμέτρηση. Στο 24΄ήταν η σειρά του Πλατέλλα να απειλήσει ενώ ένα λεπτό μετά ο Αραβίδης σούταρε ελάχιστα άουτ. Τελικά η υπεροχή της ΑΕΚ καρποφόρησε τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Αραβίδης νίκησε στον αέρα τους αντιπάλους του έπειτα από σέντρα του Σοϊλέδη κάνοντας το 0-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πάντως ο Σικαλιάς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στέλνοντας την μπάλα με δυνατό σουτ ελάχιστα άουτ.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηρακλής Ψαχνών κέρδισε πέναλτι έπειτα από λάθος του Κολοβέτσιου. Ο Ράντι το εκτέλεσε όμως ο Ανέστης απέκρουσε και διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του. Στο 56΄η ΑΕΚ έφτασε και σε 2ο γκολ όταν πάλι από σέντρα του Σοϊλέδη, ο Ζόριτς σκόραρε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι μετά το γκολ που σημείωσε κόντρα στον Φωστήρα. Δέκα λεπτά αργότερα, η Ένωση έφτασε στο 3-0 με τον Αραβίδη να σκοράρει από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν τελικά να μειώσουν στο τελικό 1-3 με τον Πατσατζόγλου στο 72ο λεπτό.
Συνθέσεις
Ηρακλής Ψαχνών: Μανιάτης, Μπακομήτος, Ραπτάκης, Χικαλιάς, Τσούπρος, Πατσατζόγλου, Τσιμόρτζι, Τσεβάς, Παληγιώργος, Ιβαούγκα, Νικολίτσης
ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Ζόριτς, Μπαρμπόσα, Πλατέλλας, Αραβίδης