Μπάσκετ: Πρωταθλητής Θεσσαλίας στις κορασίδες ο Ολυμπιακός Βόλου

Άλλη μία φετινή διάκριση για τον Ολυμπιακό Βόλου στο γυναικείο μπάσκετ. Η ομάδα κορασίδων του συλλόγου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Θεσσαλίας, επικρατώντας με 60-38 της Νίκης στον τελικό.
Έτσι, μετά την 5η θέση στην Ελλάδα (πρώτη δύναμη στην ελληνική περιφέρεια) που κατέκτησε η ομάδα νεανίδων του Ολυμπιακού, ήρθε μία ακόμη επιτυχία, με τις κορασίδες να συνεχίζουν την προσπάθειά τους, λαμβάνοντας μέρος στη β’ φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί το διάστημα 19-21 Μαΐου, με αντιπάλους τον ΠΑΣ Γιάννινα (πρωταθλητή ΕΣΚΑΒΔΕ) και την ΑΕΕΠ Χαλκίδας (πρωταθλήτρια ΕΣΚΑΣΕ). Η ομάδα που θα πάρει την πρώτη θέση θα προκριθεί στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.
Όσον αφορά το παιχνίδι Ολυμπιακός-Νίκη, οι δύο ομάδες προσέφεραν όμορφο θέαμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι “ερυθρόλευκες” απέκτησαν προβάδισμα εννέα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο και όντας καλύτερες και στη δεύτερη περίοδο, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας αποκτήσει διαφορά 21 πόντων (33-12)
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός με περισσότερες λύσεις στο παιχνίδι του, προηγήθηκε με διαφορά 35 πόντων (54-19) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το προπονητικό δίδυμο του Ολυμπιακού, Ελένη Παπαθανασίου και Κώστας Δέρβος, έδωσε χρόνο συμμετοχής και στα υπόλοιπα κορίτσια, με αποτέλεσμα η Νίκη να κατεβάσει τη διαφορά, για το τελικό 60-38.
Η Αναστασία Ράπτη με 22 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού και η MVP του τελικού. Η Κατερίνα Πολύζου σημείωσε 14 πόντους, βοηθώντας σημαντικά και στην άμυνα. Από πλευράς Νίκης η Ψιλιώτη και η Μητρολιού πέτυχαν από οκτώ πόντους η καθεμιά.
Την απονομή του Κυπέλλου και των μεταλλίων στην πρωταθλήτρια ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου έκαναν η υπεύθυνη του γυναικείου μπάσκετ της ΕΣΚΑΘ Ευγενία Φραγκούλη και η Ομοσπονδιακή προπονήτρια Αφροδίτη Αραπατσάνη.
Δεκάλεπτα: 6-15, 12-33, 19-54, 38-60
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γαλανάκης Ν.- Κοντάκης): Γκρίτζαλη, Ψιλιώτη 8, Παπαευαγγέλου 6, Τσομπανοπούλου 7, Κούρια , Κλειτσογιάννη 2, Λωριδοπούλου 3, Μητρολιού 8, Κοζάκη, Σουλιώτη Μ , Σουλιώτη Ε , Καραμήτρου 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου – Δέρβος) Ράπτη 22 (1), Σιάφη 2, Πολύζου 14, Νιφόρου 6, Γκιντσίδη, Λογοδότη 8, Καραστάθη 6, Φούτρα 2, Σιάφη, Σιουμουρέκη, Κοτοπούλη, Πολύζου.