Μέτρησε το κίνητρο της επιβίωσης για τον Βόλο

Το κίνητρο της επιβίωσης μέτρησε περισσότερο στο παιχνίδι του Βόλου με τον Αστέρα στην Τρίπολη, στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι» ήθελαν πάση θυσία τη νίκη και την κατέκτησαν, όντας καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσαν δύο γκολ (0-2).

Ο Βόλος μαζί με τον Παναιτωλικό (νίκησε 3-0 τον Πανσερραϊκό) ήταν οι κερδισμένες ομάδες της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ. Μάλιστα, η νίκη του Βόλου θεωρείται ακόμη πιο σημαντική, τη στιγμή που επιτεύχθηκε εκτός έδρας, επί ενός πολύ καλού αντιπάλου, ο οποίος είχε να χάσει στην Τρίπολη από τις 17 Δεκεμβρίου 2023.

Το βολιώτικο συγκρότημα έσπασε και μία δυσμενή παράδοση που το ήθελε να μην κερδίζει στην Τρίπολη τον Αστέρα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε επτά παιχνίδια που έχουν δώσει Αστέρας και Βόλος στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Οι «κυανέρυθροι» ισοβαθμούν, πλέον, με την Κηφισιά στους 22 βαθμούς, που ήρθε ισόπαλη 0-0 με τον ΟΦΗ στην Καισαριανή, ενώ αποσπάστηκαν στο +4 από τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος ηττήθηκε με 3-2 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Είναι γεγονός ότι οι παίκτες του Χρήστου Κόντη εκμεταλλεύτηκαν και τις απουσίες που είχε ο Αστέρας και παίζοντας έξυπνα και ψυχωμένα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές σε διάστημα έξι λεπτών με τους Κόμπα και Γκαρσία, υποχρεώνοντας σε ήττα τους Αρκάδες.

Ο Χρήστος Κόντης δεν προέβη σε εκπλήξεις, όσον αφορά την αρχική ενδεκάδα, στην οποία επανήλθαν από τιμωρία οι Γκαρσία, Καλογερόπουλος, Γκλάβτιτς και Άλχο.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, το θέαμα ήταν κακό, ωστόσο, στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν σαφώς καλύτερη. Ο Βόλος στο πρώτο 20λεπτο του β’ μέρους πέτυχε τα δύο γκολ και στη συνέχεια κάνοντας πολύ καλή διαχείριση, κράτησε εύκολα τη νίκη.

O Μαξιμιλιάνο Κόμπα πέτυχε άλλο ένα σημαντικό γκολ φέτος για τον Βόλο, ανοίγοντας το σκορ στο 63’. Να σημειώσουμε, ότι ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός έφτασε τα τέσσερα τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα. Έχει σκοράρει μόνο εκτός έδρας, δίνοντας πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Για τον Χουάν Γκαρσία, ο οποίος «σφράγισε» τη νίκη για τον Βόλο στο 69’, αυτό ήταν το πέμπτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Αργεντινός φορ είχε πετύχει και δύο γκολ στον αγώνα Κυπέλλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για τον Βόλο αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη μακριά από το Πανθεσσαλικό (έχει κερδίσει και τη Λαμία) και ήρθε στην πιο κατάλληλη χρονικά στιγμή. Είναι πολύ σημαντικό για την ομάδα το γεγονός ότι ξεκίνησε με νίκη το μίνι πρωτάθλημα. Πέρα από τους τρεις βαθμούς οι «κυανέρυθροι» απέκτησαν και ψυχολογία, ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι παίκτες του Χρήστου Κόντη πιστεύουν στους εαυτούς τους και έδειξαν πως μπορούν να πάρουν τις νίκες που χρειάζονται για να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στη Σούπερ Λιγκ.