Μετάλλια και διακρίσεις από τους συλλόγους του Βόλου στο Πανελλήνιο τεχνικής κολύμβησης

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε σε τέσσερα κολυμβητήρια της χώρας, με την ΚΟΕ να ανακοινώνει τα ενοποιημένα αποτελέσματα. Σημαντικές επιτυχίες σημείωσαν οι Βολιώτες αθλητές με αυτούς του Ολυμπιακού να ξεχωρίζουν. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν οκτώ μετάλλια, ενώ δύο πήρε ο ΟΕΑ/ΝΑΒ.
Το φετινό Πανελλήνιο πρωτάθλημα όλων των κατηγοριών, στην τεχνική κολύμβηση διεξήχθη σε τέσσερις περιφέρειες. Φιλοξενήθηκε στη Θεσσαλονίκη (για τα σωματεία της Βόρειας Ελλάδας, συμπεριλαμβανομένων και αυτών του Βόλου), στο Χαϊδάρι (Νότια Ελλάδα), στα Χανιά (Κρήτη) και στη Χίο (Βόρειο Αιγαίο).
Πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο Ν.Ο. Χανίων με 879,5 βαθμούς, με τον Γλαύκο Περιστερίου να κατατάσσεται δεύτερος με 786,5, ενώ τρίτος ήταν ο Κ.Ο. Καλαμαριάς με 469. Ο Ν.Ο. Χανίων ήταν πρώτος και στις γυναίκες με 444,5 βαθμούς, έναντι 349 του Γλαύκου και 216 του Ν.Ο. Αμφιθέας, ενώ στους άνδρες ο Γλαύκος βρέθηκε στην κορυφή με 437,5 πόντους, έναντι 435 του Ν.Ο. Χανίων και 271 του Κ.Ο. Καλαμαριάς.

Όσον αφορά τα σωματεία που εκπροσώπησαν τη Μαγνησία, καλύτερα τα πήγε ο Ολυμπιακός Βόλου. Μεταξύ 33 συλλόγων που βαθμολογήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» κατέλαβαν την 18η θέση με 78 βαθμούς. Στην 26η θέση με 32 βαθμούς βρίσκουμε τον ΟΕΑ/ΝΑΒ. Ο ΝΟΒΑ πήρε την 31η θέση με 6 πόντους και ο ΝΠΣ Βόλος την 32η θέση με 5.
Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ πήρε και τους 32 πόντους στους άνδρες όπου κατατάχθηκε 20ος. Ο Ολυμπιακός ήταν 22ος με 23 βαθμούς και ο ΝΟΒΑ 27ος με 6. Στις κατηγορίες ανδρών βαθμολογήθηκαν 29 σωματεία. Ο ίδιος αριθμός συλλόγων βαθμολογήθηκε στις κατηγορίες γυναικών, με τον Ολυμπιακό Βόλου να είναι στην 17η θέση με 55 βαθμούς, ενώ ο ΝΠΣ Βόλος ήταν 26ος με 5.
Ο Ολυμπιακός Βόλου κατέκτησε και οκτώ μετάλλια, εκ των οποίων δύο χρυσά, δύο ασημένια και τέσσερα χάλκινα. Την παράσταση έκλεψε η Ελευθερία Στάμου, που απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Πήρε την 1η θέση τόσο στα 200 διπλά πέδιλα γυναικών με 01.53.59, όσο και στα 400 διπλά πέδιλα γυναικών με 04.01.15, ενώ ήταν 3η στα 100 διπλά πέδιλα γυναικών με 00.52.45.

Τρία μετάλλια κατέκτησε η Ελ. Στάμου. Στη φωτογραφία με τους προπονητές Γρ. Μαντά και Ελ. Μπεσμπέρστοβα

Τρία μετάλλια πήρε και η Δέσποινα Παπαδοπούλου και συγκεκριμένα το ασημένιο στα 200 διπλά πέδιλα κορασίδων με 01.53.68 και χάλκινα στα 100 διπλά πέδιλα κορασίδων με 00.52.81 και 400 διπλά πέδιλα κορασίδων με 04.03.86. «Χάλκινος» είναι και ο Γιάννης Δημητρίου στα 100 διπλά πέδιλα παίδων με χρόνο 00.48.29.
Επίσης, ο Ολυμπιακός πήρε μετάλλιο και σε αγώνισμα σκυταλοδρομίας. Στα 4Χ100 διπλά πέδιλα mixed παίδων-κορασίδων οι Γιάννης Δημητρίου, Δέσποινα Παπαδοπούλου, Μαρία Γερμάνη και Δημήτρης Ιωάννου έκαναν χρόνο 03.30.79, που ήταν ο 3ος καλύτερος σε όλη την Ελλάδα.
Πολύ ικανοποιημένοι έμειναν οι προπονητές του Ολυμπιακού Γρηγόρης Μαντάς και Έλενα Μπεσμπέρστοβα, με τον πρώτο να δηλώνει στη «ΘτΔ»: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την παρουσία των αθλητών και των αθλητριών μας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης. Όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και ο απολογισμός για τον σύλλογό μας είναι θετικότατος. Όμως δεν μένουμε εδώ. Συνεχίζουμε δυνατά και κάθε χρόνο ανεβάζουμε τον πήχη και επιδιώκουμε νέες διακρίσεις».

Όσον αφορά τα άλλα σωματεία του Βόλου, ο ΟΕΑ/ΝΑΒ είχε απολογισμό ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο. Και τα δύο κατακτήθηκαν στα 400 διπλά πέδιλα εφήβων, με τον Αποστόλη Μπαράκο να παίρνει την 1η θέση με 03.41.63 και τον Δημήτρη Σταματίου να είναι 3ος με 03.49.23.
Τέλος, στις προαγωνιστικές κατηγορίες έχουμε μία 3η θέση στα 50 διπλά πέδιλα αγοριών από τον Γιώργο Κατοίκο του ΝΟΒΑ. Ο χρόνος του ήταν 00.23.44.

Κεντρική φωτό: Η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου τα πήγε περίφημα στο Πανελλήνιο τεχνικής κολύμβησης