Με γκολ του Τζιώρα η Νίκη 1-0 τη Δήμητρα σε φιλικό

Ο Χρήστος Τζιώρας έκανε… σεφτέ στα γκολ και η Νίκη επικράτησε 1-0 της Δήμητρας στην Ευξεινούπολη. Στο πρώτο φιλικό για φέτος ο Αλέκος Βοσνιάδης χρησιμοποίησε διαφορετικές ενδεκάδες ανά ημίχρονο απέναντι στη μαχητική ομάδα του Στέλιου Αρσένου, η οποία επίσης έδωσε τον παρθενικό αγώνα προετοιμασίας της.

Στο χθεσινό φιλικό στην Ευξεινούπολη υπήρχαν και δύο πρόσωπα έκπληξη για τη Νίκη. Ο λόγος για τον 19χρονο μεσοεπιθετικό Βασίλη Αλτιντζή που προέρχεται από τη β’ ομάδα του ΠΑΟΚ και τον 24χρονο αριστερό μπακ-χαφ Μάριο Χατζηκωνσταντίνου, ο οποίος πέρσι έπαιζε στον ΑΟ Τρίκαλα. Αμφότεροι προπονούνται με τη βολιώτικη ομάδα και αν ικανοποιήσουν, θα αποκτηθούν.

Στην αντίπερα όχθη με τη Δήμητρα αγωνίστηκαν ο Αντώνης Μαυροζούμης και ο Δημήτρης Μπόλης, οι οποίοι πέρσι βρίσκονταν στο ρόστερ της Νίκης και του Ολυμπιακού Β. αντίστοιχα, καθώς και οι Μάρκος Διαμαντόπουλος, Ρωμανός Χαρχαλάκης, Δημήτρης Αντωνούλης, που την περασμένη περίοδο ανήκαν στον ΑΟ Τρίκαλα, στον Ρήγα Φεραίο και στον Θησέα.

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες
Το 4-2-3-1 επέλεξε ο Αλέκος Βοσνιάδης με την ακόλουθη σύνθεση: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γ. Κυρίτση, Τσιμπούκα, Αλιατίδη και Τζοβάρα. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μπόσιο και Μέτσε, στα άκρα έπαιξαν οι Βλαχομήτρος (δεξιά) και Βασιλείου (αριστερά), ενώ ο Αλτιντζής κινούταν λίγο πιο πίσω από τον Ροχάνο.

Παρόμοια διάταξη προτίμησε και ο Στέλιος Αρσένος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Σταυράκης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Φαράντος (δεξιά), Θεοδωρόπουλος (αριστερά), Διαμαντόπουλος και Στεφανής (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Λάμπος, Αναστασίου, Μπόλης (στον άξονα), Βουρδάκης (δεξιά) και Κρανάς (αριστερά), με επιθετική αιχμή τον Σιόβα.

Δυσκολεύτηκε η Νίκη στο α’ απέναντι στη μαχητική Δήμητρα
Η Δήμητρα εξ αρχής έδειξε ότι θα είναι «σκληρό καρύδι» και με βασικό άξονα τον Βουρδάκη από τα δεξιά προσπάθησε να αιφνιδιάσει. Μάλιστα ο Βολιώτης εξτρέμ από τα δεξιά έβγαλε επικίνδυνη σέντρα στο 4’, με τον Τσιμπούκα να διώχνει προ του Σιόβα, που καραδοκούσε. Επίσης ο ίδιος παίκτης προσπάθησε να επωφεληθεί από μακρινή μπαλιά συμπαίκτη του στο 10’, αλλά ο Τζοβάρας ήταν εκεί για να επέμβει.

Η συνέχεια ανήκε στη Νίκη, η οποία ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Άλλωστε οι «κυανόλευκοι» έκαναν προπόνηση χθες το πρωί, γεγονός που φάνηκε στις προσπάθειές τους.

Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενουμένων σημειώθηκε στο 17’, όταν ο Βλαχομήτρος άνοιξε για τον Γ. Κυρίτση, που σούταρε ψηλά μέσα από την περιοχή. Στο 20’ και στο 22’ ο Βασιλείου εκτέλεσε ισάριθμα κόρνερ. Την πρώτη φορά ο Τσιμπούκας κέρδισε την κεφαλιά δίχως να βρει στόχο, ενώ τη δεύτερη η μπάλα έφτασε στον Τζοβάρα που σούταρε άουτ.

Ο αριστερός μπακ της Νίκης πρωταγωνίστησε και στο 24’, όταν βγήκε στην «πλάτη» της άμυνας από τα αριστερά, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 38’ ο Βασιλείου συγκρούστηκε με αντίπαλό του λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Μέτσε, αλλά το σουτ που έπιασε δεν ήταν τόσο δυνατό ώστε να ανησυχήσει τον Σταυράκη.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου διαδραματίστηκε στο 41’. Ο Βλαχομήτρος εκτέλεσε φάουλ και οι Αλιατίδης, Μέτσε για λίγο δεν μπόρεσαν να κάνουν προβολή από τη μικρή περιοχή.

Περισσότερες ευκαιρίες στο β’ και γκολ με τον Τζιώρα
Στην επανάληψη ο Αλέκος Βοσνιάδης χρησιμοποίησε διαφορετική ενδεκάδα, αλλά το 4-2-3-1 διατηρήθηκε. Πιο αναλυτικά τερματοφύλακας ήταν ο Γρηγοριάδης και οπισθοφύλακες οι Πάνος (δεξιά), Παναγιωτίδης (αριστερά), Γρομητσάρης και Ανδρέου (στόπερ). Αμυντικοί χαφ έπαιξαν οι Μέτσε, Κυριακίδης, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κάσσος και Σιατραβάνης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Γκαρσία «δεκάρι» και τον Τζιώρα σέντερ φορ.

Από την άλλη πλευρά ο Στέλιος Αρσένος έβαλε στο ματς τους Μαυροζούμη και Δημητρίου αντί των Σιόβα και Βουρδάκη αντίστοιχα.

Με μία μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη άρχισε το δεύτερο μέρος. Ήταν το 47’ όταν ο Πάνος έβγαλε ωραία σέντρα και ο Τζιώρας έπιασε κεφαλιά, την οποία εξουδετέρωσε ο Σταυράκης. Πανομοιότυπη φάση για τη Νίκη και στο 52’. Αυτή τη φορά ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ και ο Κάσσος έκανε την κεφαλιά, που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Στο 58’ ο Παναγιωτίδης προωθήθηκε από τα αριστερά και γύρισε για τον Τζιώρα. Κι ενώ ο έμπειρος σέντερ φορ ετοιμαζόταν να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, ο Στεφανής «τού πήρε την μπουκιά από το στόμα» παραχωρώντας κόρνερ. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Γκαρσία και ο Ανδρέου αστόχησε με το κεφάλι.

Στο 61’ οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά δεν το πανηγύρισαν. Πιο συγκεκριμένα ο Κάσσος με το κεφάλι έστρωσε στον Τζιώρα, που σκόραρε από κοντά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο πρώτος συνελήφθη σε θέση οφσάιντ.

Η πρώτη φορά που απείλησε στην επανάληψη η Δήμητρα ήταν στο 73ο λεπτό. Ο Δημητρίου κέρδισε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. Ο Θεοδωρόπουλος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μπάγιτς, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από τη δεξιά συμβολή των δοκών.

Τελικά στο 81’ οι «κυανόλευκοι» ευτύχησαν να πετύχουν γκολ. Ο Πάνος πραγματοποίησε μία ακόμη σέντρα ακριβείας και ο Τζιώρας με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χαρχαλάκη (είχε αντικαταστήσει τον Σταυράκη στο 72’) γράφοντας το 0-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς στο 83’ ο Χαρχαλάκης είπε «όχι» σε σουτ του Γκαρσία.

Τη συνάντηση διηύθυνε ο κ. Τασιόπουλος.

ΔΗΜΗΤΡΑ ΕΥΞΕΙΝΟΥΠΟΛΗΣ: Σταυράκης, Φαράντος, Θεοδωρόπουλος, Διαμαντόπουλος, Στεφανής, Λάμπος, Αναστασίου, Βουρδάκης, Κρανάς, Μπόλης, Σιόβας. (Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι Χαρχαλάκης, Μπιρμπίλης, Δημητρίου, Νικογιάννης, Μαυροζούμης, Τετριμίδας, Αντωνούλης).
ΝΙΚΗ (α’ μέρος): Αποστολίδης (31’ Γρηγοριάδης), Γ. Κυρίτσης, Αλιατίδης, Τσιμπούκας, Τζοβάρας, Μέτσε, Μπόσιο, Αλτιντζής, Βασιλείου, Βλαχομήτρος, Ροχάνο.
ΝΙΚΗ (β’ μέρος): Γρηγοριάδης (61’ Μπάγιτς), Πάνος, Παναγιωτίδης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Μέτσε, Κυριακίδης, Σιατραβάνης (73’ Χατζηκωνσταντίνου), Κάσσος, Γκαρσία, Τζιώρας.