«Μαρτύρησε» στο Δίστομο η Νίκη – Έχασε 1-0 από τον Αμβρυσσέα με γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει

Το Δίστομο αποδείχθηκε «μαρτυρικό» για τη Νίκη. Η βολιώτικη ομάδα έχασε 1-0 από τον Αμβρυσσέα αλλά έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, καθώς το γκολ που έκρινε το παιχνίδι (28’ Χίζι) δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ, ενώ ο κ. Κέκελος χάρισε δύο κόκκινες στους γηπεδούχους.

Πώς έπαιξε η Νίκη
Το γνωστό 4-2-3-1 παρέταξαν οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Θεολόγης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Μωυσίδη, Καρτσαμπά και Δημολιό. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Βέργος, Ντόλγκι, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Ιορδανίδης (δεξιά) και Γιάκοβλεφ (αριστερά), με τον Μέτσε να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Γαρυφαλλόπουλο που αποτέλεσε την επιθετική αιχμή.

Γκολ «φάντασμα» δέχθηκε η Νίκη
Με το «καλημέρα» η Νίκη πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα και επιδίωξε το γρήγορο γκολ. Στο 7’ ο Μέτσε εκτέλεσε κόρνερ, στο δεύτερο δοκάρι κινήθηκε ο Μωυσίδης, αλλά για λίγο δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, ενώ στο 10’ ο Ντόλγκι πέρασε κάθετη πάσα στον Γαρυφαλλόπουλο. Ο 21χρονος σέντερ φορ, όμως, δεν έκανε καλό κοντρόλ, αν και ήταν μόνο απέναντι στον τερματοφύλακα.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να υπερέχουν και μέσα σε δύο λεπτά άγγιξαν το γκολ ισάριθμες φορές. Πρώτα στο 12’ σουτ του Ντόλγκι εξοστρακίστηκε στο σώμα του Γιάκοβλεφ κι ενώ είχε κατεύθυνση προς την εστία, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Δημολιός σέντραρε, η μπάλα πέρασε από τον Γαρυφαλλόπουλο και ο Γιάκοβλεφ κλώτσησε… αέρα από κοντά.
Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Μέτσε στο 20’, ο οποίος αφού «άδειασε» τρεις παίκτες, έδωσε στον Δημολιό κι εκείνος με τη σειρά του στον Ιορδανίδη, ο οποίος σούταρε με δύναμη. Ωστόσο ο Ντέντσεφ σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε. Επίσης στο 22’ ο Γαρυφαλλόπουλος κέρδισε την κεφαλιά, η οποία όμως δεν δυσκόλεψε τον Βούλγαρο πορτιέρο.
Κι ενώ η Νίκη πίεζε για το γκολ, το δέχθηκε εξαιτίας ενός σοβαρού διαιτητικού λάθους. Ήταν το 28ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα φάνηκε να βγαίνει άουτ. Ωστόσο ο α’ βοηθός κ. Λύσσαρης επέτρεψε στον παίκτη των γηπεδούχων να γυρίσει την μπάλα και ο Χίζι από κοντά σημείωσε το 1-0 εκμεταλλευόμενος και το «πάγωμα» των φιλοξενουμένων που περίμεναν την υπόδειξη του άουτ. Οι «κυανόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν στον κ. Κέκελο, ο οποίος όμως ενστερνίστηκε την άποψη του βοηθού του και κατακύρωσε το τέρμα.
Η εξέλιξη αυτή επέδρασε αρνητικά στην ψυχολογία των φιλοξενουμένων, καθώς δεν την περίμενε κανείς. Πάντως πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο η Νίκη θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 38’, αλλά το σουτ του Ντόλγκι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντέντσεφ.

Δεν παίχθηκε μπάλα στο β’ ημίχρονο
Στη επανάληψη το βολιώτικο συγκρότημα στάθηκε εκ νέου άτυχο. Ήταν το 52’, όταν ο Καρτσαμπάς έπεσε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο και τραυματίστηκε στην πλάτη. Η πτώση του ήταν τόσο σφοδρή ώστε να είναι αδύνατον να συνεχίσει. Έτσι τη θέση του πήρε ο Λάιος.

Πάντως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ολοφάνερη η πρόθεση των γηπεδούχων να μην παιχθεί ποδόσφαιρο. Οι παίκτες τους ήταν διαρκώς πεσμένοι στον αγωνιστικό χώρο «ροκανίζοντας» τον χρόνο υπό την ανοχή του κ. Κέκελου. Από την πλευρά της και η βολιώτικη ομάδα δεν έδειξε τα απαιτούμενα σημάδια αντίδρασης, καθώς είχε λίγες καλές στιγμές.
Πάντως στο 59’ η Νίκη πλησίασε στο γκολ, όταν ο Γαρυφαλλόπουλος προσπάθησε από κοντά να πλασάρει τον Ντέντσεφ. Όμως ο Στούμπος πρόλαβε να τον ανακόψει την τελευταία στιγμή.
Στο 61’ ο Γιάκοβλεφ τροφοδότησε τον Ιορδανίδη που σούταρε πάνω σε σώμα αμυνομένου, ενώ στο 66’ σουτ του Μέτσε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
Στο ίδιο λεπτό ο Μαργαρίτης υπέπεσε σε δυνατό μαρκάρισμα, αλλά ο κ. Κέκελος δεν τον τιμώρησε με κίτρινη. Αν το έπραττε θα ήταν η δεύτερη, αφού είχε δεχθεί την πρώτη στο 15’ και θα σήμανε την αποβολή του.

Ο Ιορδανίδης είχε ένα σουτ μόλις άουτ στο 67’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντέντσεφ έπεσε στα πόδια του Γαρυφαλλόπουλου γλιτώνοντας την ομάδα του από μια δύσκολη κατάσταση. Επίσης ο ίδιος παίκτης απέτυχε να σκοράρει από κοντά στο 69’.
Όπως ήταν αναμενόμενο, όσο πλησίαζε ο αγώνας προς τη λήξη του αυξάνονταν και οι καθυστερήσεις, ενώ στο 74’ ο Ματθαίου αντικατέστησε τον Μέτσε σε μια προσπάθεια να γίνει πιο επιθετικό το σχήμα της Νίκης.

Ο κ. Κέκελος συνέχισε τα… δώρα προς τον Αμβρυσσέα, όταν στο 84’ έπεσε θεαματικά στο έδαφος στην προσπάθειά του να εκβιάσει τον καταλογισμό πέναλτι. Μπορεί ο διαιτητής σωστά να μην υπέδειξε παράβαση αλλά θα έπρεπε να «κιτρινίζει» τον Βραζιλιάνο μέσο για «θέατρο», που θα σήμανε και την αποβολή του αφού και γι’ αυτόν θα ήταν η δεύτερη κάρτα.
Τεράστια ευκαιρία για τη βολιώτικη ομάδα στο 85’. Ο Ιορδανίδης έπιασε κεφαλιά, την οποία εξουδετέρωσε ο Ντέντσεφ.

Στα τελευταία λεπτά μπάλα δεν παίχθηκε. Οι γηπεδούχοι ήταν πεσμένοι στο χόρτο, από την εξέδρα έπεφταν μπάλες στον αγωνιστικό χώρο, ο κ. Κέκελος άνοιξε… κουβέντα με τους πάγκους και σαν «κερασάκι στην τούρτα» τιμώρησε με κίτρινη τον Τζιώρα που βρισκόταν στον πάγκο μετά από υπόδειξη του προπονητή του Αμβρυσσέα, Ηλία Λιόντου.
Έτσι το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους «κυανόλευκους» να διαμαρτύρονται έντονα στο διαιτητικό τρίο, που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Το ίδιο έκαναν και οι περίπου 60 οπαδοί της Νίκης, οι οποίοι ήταν έξαλλοι με τη συμπεριφορά των «ανθρώπων με τα μαύρα», καθώς σ’ έναν ακόμη αγώνα έδειξαν την… αντιπάθειά τους.
Διαιτητής: Κέκελος (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Λύσσαρης, Κουτρομάνος (Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες: Μαργαρίτης Μεταλλινός, Ντος Σάντος, Καλαγκάνης – Μωυσίδης, Μέτσε, Ντόλγκι, Λάιος, Τζιώρας
ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ: Ντέντσεφ, Μαργαρίτης (89’ Μεταξούλης), Καλαγκάνης, Μεταλλινός, Στούμπος, Γιαλαμίδης, Ντο Σάντος (94’ Κωνσταντίνου), Βλάχος (74’ Σχίζας), Κωστούλας (81’ Μπότσης), Χίζι, Μανιδάκης.
ΝΙΚΗ: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης (84’ Βουρδάκης), Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς (52’ λ.τρ. Λάιος) Βέργος, Γιάκοβλεφ, Μέτσε (74’ Ματθαίου), Γαρυφαλλόπουλος, Ιορδανίδης, Ντόλγκι.