Λύγισε με 10 παίκτες στο 91’ ο Ολυμπιακός Βόλου, έχασε 2-1 από τον ΠΑΟΚ Β’

Όπου φτωχός και η μοίρα του. Ο Ολυμπιακός Βόλου πάλεψε στο γήπεδο της Ν. Ευκαρπίας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Β’, έπαιζε με 10 παίκτες από το 51’, λόγω αποβολής του Μάνγκα, δέχθηκε γκολ από τον Μπράντονιτς στο 56’, ισοφάρισε στο 58’ με τον Σιαφά, για να δεχθεί το γκολ της ήττας (2-1) από τον Κούτσια στο 91’.

Έτσι ο Ολυμπιακός παραμένει σε δεινή βαθμολογική θέση, στην προτελευταία με 21 βαθμούς, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν και ένα εξ αναβολής παιχνίδι με τον Πιερικό στην Κατερίνη.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, χωρίς κλασικές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν καλύτεροι, είχαν την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι στον Ολυμπιακό, ο οποίος έπαιξε αμυντικά, περίμενε τους γηπεδούχους στο μισό γήπεδο και φρόντιζε να μην αφήνει κενά στην άμυνα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τον Ολυμπιακό στο 23’. Ο Κότος εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντιαμπί πήρε την κεφαλιά, η οποία δεν ήταν δυνατή για να ανησυχήσει ο Μπαλωμένος, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 28’ ο Ολυμπιακός είχε την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, με τον Σκοπελίτη να σουτάρει έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπαλωμένου.

Στο 35’ ο ΠΑΟΚ έχασε σημαντική ευκαιρία, την πιο κλασική στο πρώτο μέρος, για να προηγηθεί στο σκορ. Συγκεκριμένα, ο Φιλίποβιτς γλίστρησε, ο Πανίδης πήρε την μπάλα, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε εκτός εστίας του Ξενοδόχοβ.

Ψυχρολουσία στο 91’ για τον Ολυμπιακό
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έμεινε πολύ νωρίς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μάνγκα στο 51’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56’ άνοιξε το σκορ. Ο Σαλαμούρας πάσαρε στον Μπράντονιτς και αυτός με πλασέ έγραψε το 1-0 για τον «δικέφαλο του Βορρά».

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα και έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης δύο λεπτά αργότερα με τον Όσκαρ Σιαφά. Ο επιθετικός από την Ισημερινή Γουϊνέα δέχθηκε το γύρισμα της μπάλας από τον Σκοπελίτη, έκανε το κοντρόλ και από το σημείο του πέναλτι με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση του ΠΑΟΚ, χωρίς ο αντίπαλος να δημιουργεί κλασικές ευκαιρίες για το τέρμα του Ξενοδόχοβ, ωστόσο, στο 91’ οι «ερυθρόλευκοι» δεν απέφυγαν να δεχθούν γκολ. Ήταν η προσπάθεια του Καλουτσικίδη από τη δεξιά πλευρά, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Κούτσιας, που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς, με σουτ πέτυχε το νικητήριο τέρμα του ΠΑΟΚ.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Σάββας (Σερρών)
4ος  διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας)
Κόκκινη: 51’ Μάνγκα (2η κίτρινη)
Kίτρινες: Παπακώστας, Μάνγκα
ΠΑΟΚ Β’: Μπαλωμένος, Μανωλιούδης, Παναγιώτου, Κουλιεράκης, Τσαούσης (64’ Φασίδης), Γρόσδης, Σαλαμούρας (64’ Ουεντραόγκο), Τσοπούρογλου, Μπράντονιτς (60’ λ.τρ. Φασίδης), Πανίδης (64’ Κούτσιας), Σπυρίδης (73’ Κουλούρης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Παπακώστας (75’ Γκαργκαλατζίδης), Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Βερνάρδος, Σκοπελίτης, Μάνγκα, Ντιαμπί (75’ Ντος Σάντος), Κότος (59’ Κουντουριώτης), Ξύδας (λ.τρ. 68’ Κόλα), Σιαφά.