«Λευκή» ισοπαλία σε βαρύ τερέν – Η Νίκη έφερε 0-0 με την Τρίγλια χθες στη Χαλκιδική

Ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Τρίγλια αναδείχθηκε χθες στη Χαλκιδική η Νίκη στο πλαίσιο . Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε σ’ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο εξαιτίας της δυνατής βροχής που είχε προηγηθεί. Παρόλα αυτά οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν μένοντας στο 0-0.

Πώς έπαιξε η Νίκη
Ο Στάικος Βεργέτης έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας του κόντρα στον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να επιμείνει στο 4-3-3. Μοναδικό νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα σε σχέση με το βολιώτικο ντέρμπι ήταν ο Ιορδανίδης.
Την εστία υπερασπίστηκε ο Αποστολίδης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Παγώνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης και Σ. Κυριακίδης. Στον χώρο του κέντρου μπροστά από τους σέντερ μπακ έπαιξε ο Μπιτσάκος με εσωτερικούς μέσους τους Ιορδανίδη και Γκαρσία. Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Κρουθ (δεξιά), Καπός (αριστερά) και Ροχάνο (κορυφή).

Αμφίρροπο το α’ ημίχρονο
Σε βαρύ τερέν λόγω της συνεχόμενης βροχής πραγματοποιήθηκε η χθεσινή αναμέτρηση. Παρόλα αυτά ο αγώνας είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν τις δύο πρώτες καλές στιγμές.
Στο 7’ ο Ζορμπάς τροφοδότησε τον Ντούνγκα, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε αμυνόμενο. Δύο λεπτά αργότερα έπειτα από σέντρα του Κουρέλλα ο Αποστολίδης βγήκε και μάζεψε την μπάλα πριν εκείνη φτάσει στον αμαρκάριστο Ντούνγκα.
Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου η Νίκη επισκέφθηκε για πρώτη φορά τα αντίπαλα καρέ. Ο Κρουθ «έβγαλε» σέντρα, η μπάλα πέρασε από τους αμυνόμενους γεγονός που μάλλον αιφνιδίασε τον Ροχάνο, με συνέπεια να μη βάλει το πόδι του για την σπρώξει προς την εστία.
Επίσης στο 15’ ο Κρουθ εκτέλεσε φάουλ, ο Βοσκόπουλος κέρδισε την πρώτη κεφαλιά, όμως πριν πιάσει τη δεύτερη ο Αλιατίδης πρόλαβε να μπλοκάρει ο Παλαβράκης.

Η πρώτη τελική των φιλοξενουμένων καταγράφηκε στο 18’. Ο Κρουθ έγινε κάτοχος της μπάλας, την έδωσε στον Καπό κι εκείνος αμέσως στον Ιορδανίδη. Ο 30χρονος μέσος σούταρε αμέσως στην αγκαλιά του Παλαβράκη. Ο τερματοφύλακας της Τρίγλιας ενήργησε σωστά και σε εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία στο 25’.
Στο 28’ ήταν η σειρά της Τρίγλιας να απειλήσει. Ο Ευθυμιάδης πραγματοποίησε συρτή σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Αποστολίδη κι ενώ ο Παπαδημητρίου ετοιμαζόταν να σκοράρει, ο Αλιατίδης «του πήρε την μπουκιά από το στόμα» παραχωρώντας κόρνερ.
Δύο λεπτά αργότερα η Νίκη πλησίασε στο γκολ. Ο Γκαρσία πέρασε κάθετη για τον Ροχάνο, ο οποίος σούταρε αλλά ο Παλαβράκης τού είπε «όχι».
Στο επόμενο λεπτό το συγκρότημα της Χαλκιδικής απείλησε δύο φορές. Πρώτα ο Αποστολίδης εξουδετέρωσε σουτ του Ντούνγκα, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Παπαδημητρίου έπιασε άστοχη κεφαλιά πιεζόμενος από τον Βοσκόπουλο.

Πάντως ακόμη πιο «τρανταχτή» ήταν η ευκαιρία του 33ου λεπτού για την Τρίγλια, όταν διαγώνιο σουτ του Ντούνγκα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ).
Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με δύο καλές στιγμές για τη Νίκη. Στο 40’ ο Καπός σούταρε για να μπλοκάρει ο Παλαβράκης, ενώ αμέσως μετά ο Κρουθ πραγματοποίησε συρτή σέντρα-σουτ. Ωστόσο η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς κανείς συμπαίκτης του να μπορέσει να τη στείλει στα δίχτυα.

Καλύτερη η Νίκη στο β’ μέρος αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει
Το β’ ημίχρονο δεν άρχισε με την ίδια ορμή, όπως το πρώτο. Οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε «μονομαχίες» στον χώρο του κέντρου, με τη Νίκη να ανεβάζει στροφές μετά το 55’. Ο Κρουθ βρέθηκε σε θέση βολής στο 59’, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία.

Μεγάλη ευκαιρία για το βολιώτικο συγκρότημα στο 65’. Ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ, ο Ροχάνο σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους αλλά η κεφαλιά που έπιασε πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ο Αργεντινός πρωταγωνίστησε και στη φάση του 68’. Ο Μιλκούδης έκανε λανθασμένη εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στον Ροχάνο. Εκείνος, όμως, έδειξε να αιφνιδιάζεται και το σουτ που έκανε δεν είχε τη δύναμη για να απειλήσει τον Παλαβράκη.

Η Τρίγλια έκανε αισθητή την παρουσία της για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 75ο λεπτό. Έπειτα από σέντρα του Ζορμπά ο Παπαδημητρίου έπιασε κεφαλιά, η οποία όμως δεν ανησύχησε τον Αποστολίδη που μπλόκαρε εύκολα.
Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και στο 81’ ο Μπιτσάκος δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση δίχως αποτέλεσμα.
Από κει και πέρα δεν υπήρξε άλλη μεγάλη φάση στην αναμέτρηση. Η μόνη άξια λόγου ήταν ένα σουτ του Αμαραντίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο εξοστρακίστηκε σε σώμα αμυνομένου και κατέληξε κόρνερ.
Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).
Βοηθοί: Κοκμοτός, Χατζημανώλης (Δωδεκανήσου).
4ος διαιτητής: Μπουτσίκος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Παπαδημητρίου, Σγουρής – Βοσκόπουλος, Ροχάνο.
ΤΡΙΓΛΙΑ: Παλαβράκης, Ζώτος, Σγουρής, Μιλκούδης, Κουρέλλας, Σαρβανίδης, Παπαδημητρίου (84’ Αμαραντίδης), Ευθυμιάδης (63’ Έππας), Ζορμπάς (91’ Μαντζίρης), Ντούνγκα, Λεμονής.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Παγώνης, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Μπιτσάκος, Ιορδανίδης (60’ Κ. Κυριακίδης), Γκαρσία (90’ Βοσνιάδης), Κρουθ, Καπός (85’ Μασκουνιάν), Ροχάνο.

ΦΩΤΟ: ΜΑΡΙΑ ΑΡΧΟΝΤΟΠΟΥΛΟΥ