“Λευκή” ισοπαλία στη Ριζούπολη για Ολυμπιακό Β.

olympiakos

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, ύστερα από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, δίχως μεγάλες φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, ενώ επιθετικά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις μεγάλες ευκαιρίες και να φτάσουν στο γκολ.

Χωρίς συγκινήσεις το πρώτο μέρος
Μέτριο ποιοτικά ήταν το πρώτο ημίχρονο στη Ριζούπολη, με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες. Δυνατές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, πάθος, αλλά και αρκετά λάθη συνέθεσαν το σκηνικό του πρώτου 45λεπτου.
Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με στόχο να πιέσει ψηλά και να επιβάλει τον ρυθμό του. Από την πλευρά του οι παίκτες του Απόλλωνα ήταν νευρικοί στις κινήσεις τους και δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν μπάλα.
Ωστόσο, χρειάστηκε να περάσουν 22′ λεπτά για να δούμε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι και αυτή ήταν για τον Απόλλωνα. Ο Ανγκούλο έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Ρίζο να απομακρύνει με τα πόδια.
Στο διάστημα 35′-45′ το ματς είχε καλύτερο ρυθμό και στο 37′ οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερή τους ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Ο Πινέιρο με κάθετη πάσα βρήκε τον Σουάνη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό να πιάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ πάνω στην κίνηση, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρίζου.