Λαχτάρησε στο τέλος η Νίκη από απίστευτη απόφαση στο παιχνίδι με Αλμωπό

Αν και ήταν καλύτερη, η Νίκη δεν κατάφερε να κερδίσει τον Αλμωπό φέρνοντας 0-0 στην Αριδαία. Οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν περισσότερες φάσεις από τους γηπεδούχους, αλλά στο 95’ λαχτάρησαν εξαιτίας μιας απίστευτης διαιτητικής απόφασης να καταλογιστεί φάουλ σε βάρος του Μπάγιτς την ώρα που επιχειρούσε… βολέ.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης αντιμετώπισε ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, καθώς ο Ανδρέας Βλαχομήτρος δεν ακολούθησε την αποστολή. Όσον αφορά στην ενδεκάδα σε σχέση με εκείνη που έπαιξε στο Αλκαζάρ, υπήρχαν δύο αλλαγές. Πιο συγκεκριμένα ο Γρομητσάρης αντικατέστησε τον Τσιμπούκα στο κέντρο της άμυνας, ενώ ο Τζιώρας αποτέλεσε τον παρτενέρ του Ροχάνο στην επίθεση.

Το σύστημα ήταν πάλι 3-5-2 ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ανδρέου, Γρομητσάρη και Αλιατίδη. Οι Κάσσος και Πάνος κάλυψαν τη δεξιά και την αριστερή πτέρυγα αντίστοιχα. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Κυριακίδης και Τσουκαλάς, ο Γκαρσία είχε ρόλο επιτελικού μέσου με επιθετικό δίδυμο τους Τζιώρα και Ροχάνο.

Με τον ίδιο σχηματισμό παρέταξε τον Αλμωπό και ο Γιώργος Τυριακίδης, που κλήθηκε να διαχειριστεί αρκετές απουσίες κυρίως λόγω κορωνοϊού, με συνέπεια στην αποστολή να βρίσκονται μόλις 15 ποδοσφαιριστές. Τερματοφύλακας ήταν ο Παϊτέρης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Σουλιώτης, Σέχου και Κολλαράς. Ο Γιαλαμούδης και ο Πρίκας ήταν οι ακραίοι μπακ-χαφ, με τους Κέρθι, Ασλαμπάλογλου και Μπακούτση στο κέντρο και τους Γιουκούδη, Ρόβα στη γραμμή κρούσης.

Με μεγάλη ευκαιρία του Πάνου άρχισε η αναμέτρηση
Στο 3’ καταγράφηκε η πρώτη τελική του ματς και ήταν για λογαριασμό του Αλμωπού. Ο Πρίκας σέντραρε από τα αριστερά και ο Γιουκούδης έπιασε κεφαλιά που δεν ανησύχησε τον Μπάγιτς (άουτ).

Στο 7’ η Νίκη απώλεσε την παρθενική μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Ο Γκαρσία εμβόλισε την αντίπαλη οπισθοφυλακή από δεξιά και έβγαλε σέντρα προς τον Πάνο. Ο αριστερός μπακ-χαφ της βολιώτικης ομάδας όντας αμαρκάριστος έπιασε κεφαλιά, η οποία κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 19’ ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ, οι Παϊτέρης και Σέχου δεν συνεννοήθηκαν σωστά, αλλά εκεί δεν βρέθηκε κανείς παίκτης της Νίκης για να το εκμεταλλευτεί. Έτσι ο Κολλαράς απομάκρυνε τον κίνδυνο που πήγαινε να διαγραφεί για την ομάδα του.

Το συγκρότημα της Αριδαίας επισκέφθηκε τα «κυανόλευκα» καρέ στο 27’. Ο Ρόβας ανέβασε τον Πρίκα από τα αριστερά, ο οποίος έπιασε διαγώνιο σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κυριακίδης είδε την κίνηση του Πάνου και του έδωσε την μπάλα. Ο αριστερός μπακ-χαφ της Νίκης επιχείρησε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα με κεφαλιά, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Στο 31’ ο Ρόβας κινήθηκε μέσα στην περιοχή και έστρωσε για τον Κέρθι που σούταρε, αλλά ο Πάνος τού έβαλε την κόντρα και γλίτωσε την ομάδα του από μια επικίνδυνη κατάσταση.

Μετά από αρκετά λεπτά οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη έφτασαν κοντά στο γκολ στο 36’. Ο Πάνος εκτέλεσε με δύναμη ένα πλάγιο, ο Τσουκαλάς κέρδισε την κεφαλιά και ο Τζιώρας έπιασε απευθείας σουτ, το οποίο έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού ο Τσουκαλάς πέρασε για τον Τζιώρα, αλλά πριν πλασάρει πρόλαβε να τον ανακόψει ο Κολλαράς. Τρία λεπτά μετά ο Τζιώρας έδωσε για τον Πάνο που πραγματοποίησε σέντρα. Ο Κάσσος έπιασε κεφαλιά που σταμάτησε στον Κολλαρά. Η μπάλα έφτασε ξανά στον Κάσσο, ο οποίος μην έχοντας σωστή στάση σώματος σούταρε ελάχιστα πάνω από την εστία.

Επίσης στο 44’ ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ με τη μορφή σέντρας-σουτ, αλλά ο Παϊτέρης βρισκόταν σε επίκαιρη θέση και μπλόκαρε. Ωστόσο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «κυανόλευκοι» παραλίγο να βρεθούν πίσω στο σκορ σε μια ανύποπτη φάση. Ο Ροχάνο έχασε την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή από τον Γιαλαμούδη, ο οποίος «γέμισε» για τον Ρόβα που δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά.

Στο 95’ πήγε να τινάξει το ματς στον αέρα ο διαιτητής
Η Νίκη μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο για το β’ ημίχρονο και στο 46’ ο Ροχάνο πέρασε δύο αντιπάλους και γύρισε για τον Τζιώρα. Ωστόσο ο Σέχου πρόλαβε να διώξει πριν προλάβει να κάνει την προβολή ο έμπειρος στράικερ. Στο επόμενο λεπτό έπειτα από δυνατό πλάγιο του Κάσσου, ο Κολλαράς παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ.

Στο 48’ ο Ρόβας έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο επιθετικός του Αλμωπού αγνόησε το σφύριγμα του διαιτητή, συνέχισε τη φάση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Για την ενέργειά του αυτή αλλά και για τη διαμαρτυρία που ακολούθησε «κιτρινίστηκε» από τον κ. Τσοπουλίδη. Επίσης στο 53’ ο Σουλιώτης είχε μια άστοχη κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Πρίκα.

Μια απροσεξία παραλίγο να στοιχίσει στους φιλοξενούμενους. Ήταν το 58’ όταν ο Κυριακίδης δεν είδε ότι ο Γκαρσία εκτέλεσε γρήγορα ένα πλάγιο προς το μέρος του. Ο Κέρθι επωφελήθηκε προχώρησε κάποια μέτρα αλλά σημάδεψε τα… ύψη.

Στο επόμενο λεπτό η Νίκη «φλέρταρε» έντονα με το γκολ. Ο Κάσσος πραγματοποίησε εντυπωσιακή ενέργεια από τα δεξιά και γύρισε παράλληλα για τον Ροχάνο, ο οποίος απέτυχε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από τη μικρή περιοχή.

Στο 61’ ο Γκαρσία εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά από το δεξί δοκάρι (άουτ). Παρόμοια κατάληξη είχε και μια σέντρα-σουτ του Ροχάνο στο 64’.

Βλέποντας την ομάδα του να παρουσιάζει πάλι συμπτώματα δυστοκίας ο Αλέκος Βοσνιάδης απέσυρε τον Ροχάνο και έβαλε στο ματς τον Βασιλείου (65’). Μετά από αρκετή ώρα ο Αλμωπός επισκέφθηκε τα καρέ τα «κυανόλευκα» καρέ στο 72’, με τον Γιουκούδη να σουτάρει αδύναμα διευκολύνοντας το έργο του Μπάγιτς. Επίσης στο επόμενο λεπτό ο Σέχου μπήκε απειλητικά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πάνος τον ανέκοψε.

Στο 76’ η βολιώτικη ομάδα κέρδισε δύο διαδοχικά κόρνερ. Το δεύτερο εκτέλεσε ο Βασιλείου, οι αμυνόμενοι απέκρουσαν προσωρινά και ο επερχόμενος Κυριακίδης εξαπέλυσε βολέ, που έφυγε μακριά από την εστία.

Αμέσως μετά ο κ. Βοσνιάδης «ανακάτεψε την τράπουλα» με τους Μέτσε και Παναγιωτίδη αντί των Τζιώρα και Τσουκαλά. Ο πρώτος έπαιξε αριστερός μπακ-χαφ, με τον Πάνο να μετατοπίζεται στη δεξιά πλευρά και τον Κάσσο να γίνεται δεύτερος επιθετικός.

Ο Κυριακίδης ρίσκαρε χωρίς λόγο στο 84’ όταν προσπάθησε να κάνει ντρίμπλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με συνέπεια να χάσει την μπάλα. Κάτοχός της έγινε ο Ρόβας, ο οποίος έπιασε σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Κι ενώ ο αγώνας όδευε προς τη «λευκή» ισοπαλία ο κ. Τσοπουλίδης πήγε να τον τινάξει στον αέρα. Ήταν το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μπάγιτς μπλόκαρε την μπάλα και πήγε να δώσει γρήγορα συνέχεια στο παιχνίδι με βολέ. Ο Τριανταφυλλάκης προσπάθησε να τον παρεμποδίσει και βρέθηκε στο έδαφος.

Τότε οι άνθρωποι του πάγκου του Αλμωπού έπεσαν πάνω στον α’ βοηθό ζητώντας επιτακτικά επιθετικό φάουλ. Βλέποντας τις διαμαρτυρίες και επειδή δεν είχε αντιληφθεί τη φάση, ο κ. Τσοπουλίδης κατευθύνθηκε προς τον α’ βοηθό για να δει τι συμβαίνει και εκείνος προφανώς πιεζόμενος από τους γηπεδούχους υπέδειξε ότι ο Μπάγιτς υπέπεσε σε… επιθετικό φάουλ. Το παράδοξο είναι ότι ο Ξανθιώτης ρέφερι ενστερνίστηκε τη γνώμη του α’ βοηθού κι ενώ είναι γνωστός σε όλους ο κανονισμός που απαγορεύεται στον επιτιθέμενο να πιέζει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μάλιστα αν το πράξει θα πρέπει να χρεωθεί όχι μόνο με φάουλ αλλά και με κίτρινη.

Στη συγκεκριμένη φάση, όμως, συνέβη το ακριβώς αντίθετο. Επρόκειτο για μια σκανδαλώδη απόφαση, η οποία αντίκειται στον κανονισμό. Κι όμως ο κ. Τσοπουλίδης «ανακάλυψε» φάουλ του Μπάγιτς, τον οποίο τιμώρησε και με κίτρινη κάρτα. Το φάουλ εκτέλεσε ο Ρόβας, αλλά ο Σέρβος πορτιέρο τού είπε «όχι» διατηρώντας το 0-0 ως τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης).

Βοηθοί: Ζήρδας (Δράμας), Μαλανδρής (Χαλκιδικής).

4ος διαιτητής: Κωστούδης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: Κέρθι, Ρόβας, Κολλαράς – Πάνος, Κυριακίδης, Μπάγιτς.

ΑΛΜΩΠΟΣ: Παϊτέρης, Σουλιώτης, Κολλαράς, Σέχου, Γιαλαμούδης, Πρίκας (88’ Μαγγίζης), Ασλαμπάλογλου, Κέρθι (85’ Ζαχαρός), Μπακούτσης (66’ Τριανταφυλλάκης), Γιουκούδης (88’ Πέττας), Ρόβας.

ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αλιατίδης, Κάσσος, Πάνος, Κυριακίδης, Τσουκαλάς (77’ Παναγιωτίδης), Γκαρσία, Τζιώρας (77’ Μέτσε), Ροχάνο (65’ Βασιλείου).