Κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Στο Φάιναλ 4 ο Ίωνας

Την πρόκριση στο Φάιναλ 4 του φετινού Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ πανηγύρισε ο Ίωνας με την ευρεία σε έκταση νίκη του επί της Ανάληψης με 83-54, σε αγώνα που διεξήχθη στο «Βάκης Παρασκευόπουλος».

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, που οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Ίωνας είχε καλύτερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση και έτσι βρέθηκε στο +13 με τη λήξη του ημιχρόνου (39-26). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε στο 30’ (58-45), αλλά στην τελευταία περίοδο έφτασε τους 29 πόντους αφού το επί μέρους σκορ υπέρ του Ίωνα, που επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του, ήταν 25-9.

Το Φάιναλ 4 θα πραγματοποιηθεί το διήμερο 7-8 Ιανουαρίου στα Τρίκαλα όπου εκτός του Ίωνα έχουν προκριθεί και οι Φούντας Τρικάλων, ΑΕΛ και Νέος Κεραυνός Λάρισας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 39-26, 58-45, 83-54.

ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Χρηστάκης 2, Καλογερόπουλος 18 (2), Κορτέσης 2, Παλάσκας 12, Γενιτσαρίδης 3 (1), Χρηστομάνος 4, Τζήμας 12 (1), Χατζόπουλος 7 (1), Γιαννιώτης 12 (4), Αγάλλου 3, Χαρχαρής 6, Παππάς 2.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας): Φαλάγγας 3 (1), Καλαϊντζής 4, Ευαγγελινός 10 (1), Σιάνος, Ζήσης 5 (1), Γιωτόπουλος 5 (1), Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 9, Αλεξίου 2, Γκουντόπουλος 2, Καρασσάβας 6, Χαϊμαντάς 8.