Κύπελλο ΕΠΣΘ: Πρόκριση… θρίλερ για Ολυμπιακό Β. 4-3 τον ΓΣ Αλμυρού

Συγκλονιστικός ημιτελικός για το Κύπελλο της ΕΠΣΘ στο στάδιο “Αθ. Ραγάζος”. Ο Ολυμπιακός Βόλου προηγήθηκε με 0-3 του Γ.Σ. Αλμυρού στο 59’, στη συνέχεια ο ΓΣΑ πέτυχε τρία γκολ από το 64’ μέχρι το 78’, ισοφαρίζοντας σε 3-3, για να δώσει στους “ερυθρόλευκους” τη νίκη-πρόκριση ο Αλέκος Αναστασίου στο 89’, σημειώνοντας το 3-4.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ήταν ο Αλέκος Αναστασίου, ο οποίος πέτυχε “χατ τρικ”, ενώ το άλλο γκολ των “ερυθρολεύκων”, φοβερό σε εκτέλεση, σημείωσε ο Μάρκος Διαμαντόπουλος. Για τον Γ.Σ. Αλμυρού δύο τέρματα πέτυχε ο Αραπίτσας και ένα ο Πλαβός. Ο Ολυμπιακός στον τελικό της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τον Θησέα.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κώστας Ρέππος παρέταξε την ομάδα του Αλμυρού με τερματοφύλακα τον Χαλάτση, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Χριστοφορίδης, Ντόντα, Πλαβός και Τσιαγιανίδης. Ανασταλτικός μέσος ήταν ο Μιχόπουλος, πιο μπροστά αγωνίστηκαν οι Καρράς και Θεοδωρόπουλος, ο Κλουκουτάρας επιχειρούσε στη δεξιά πτέρυγα, ο Χειλάς στην αριστερή, με τον Αραπίτσα να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.
Από την πλευρά του ο Σωτήρης Πετσιμέρης παρέταξε τον Ολυμπιακό με τερματοφύλακα τον Κωνσταντίνου, ο Μαργαρίτης κάλυψε τη δεξιά πλευρά, ο Θεοδωρόπουλος την αριστερή, με τους Σιουμουρέκη και Παπαϊωάννου να είναι οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κόλα, Παπαδήμος και Σκοπελίτης. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Καρατσόλης και Διαμαντόπουλος, με τον Αναστασίου να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός
Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να πετύχουν δύο τέρματα και να πάρουν το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση. Ο Αλμυρός, πάντως, ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Αραπίτσας μόλις στο 1ο λεπτό έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντίνου. Οι φιλοξενούμενοι στο 6’ βρέθηκαν σε θέση βολής με τον Κόλα, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να μην βρίσκει το στόχο.
Το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 18’. Ο Μαργαρίτης έκανε ωραία σέντρα και ο Αναστασίου καλά τοποθετημένος μέσα στην αντίπαλη περιοχή με κεφαλιά έγραψε το 0-1, πιεζόμενος μάλιστα και από αμυντικό των γηπεδούχων.
Στο 32’ ο Αναστασίου εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να φτάσουμε στο 38’, όπου ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα φανταστικό γκολ με τον Μάρκο Διαμαντόπουλο. Στο ημικύκλιο της περιοχής ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού έκανε ωραίο κοντρόλ με το στήθος, γύρισε το σώμα του, επιχείρησε το βολέ, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα του Χαλάτση, για να γίνει το 0-2.
Συρτό σουτ του Χειλά στο 40’ δεν ανησύχησε τον Κωνσταντίνου, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 43’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει τρίτο τέρμα. Ο Αναστασίου από πλάγια θέση πλάσαρε άουτ, ενώ στο 45’ ο Σκοπελίτης με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαλάτση, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Φοβερό παιχνίδι στο β’ μέρος
Πλούσιο σε συγκινήσεις ήταν το δεύτερο ημίχρονο στο στάδιο “Αθ. Ραγάζος”. Σημειώθηκαν πέντε γκολ και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γραββάνη το ενδιαφέρον ήταν τεράστιο.
Ο Ολυμπιακός στο 54’ έχασε ευκαιρία να πετύχει τρίτο τέρμα. Ο Καρατσόλης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαλάτση (ο τερματοφύλακας του Αλμυρού απέκρουσε το πλασέ του επιθετικού του Ολυμπιακού), με τους “ερυθρόλευκους” να κάνουν το 0-3 στο 59’. Ο εξαιρετικός χθες Αναστασίου με μακρινό σουτ εκτός περιοχής και με τον Χαλάτση να έχει βγει από την εστία του, πέτυχε τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό και όλοι είπαν πως το παιχνίδι τελείωσε σε εκείνο το χρονικό σημείο.
Μάλιστα στο 62’ ο Ολυμπιακός έχασε διπλή ευκαιρία με τους Αναστασίου και Σκοπελίτη, καθώς τα σουτ που επιχείρησαν έδιωξαν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή οι Μιχόπουλος και Πλαβός.
Στο 64’ ο Καρβούνης έφτασε μια “ανάσα” από το 0-4, με τον Χαλάτση να σώζει την εστία του. Στο επόμενο λεπτό ο Γ.Σ. Αλμυρού μείωσε το σκορ σε 1-3 με ωραίο πλασέ του Αραπίτσα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κωνσταντίνου, αφού ξεπέρασε τον Σιουμουρέκη, ύστερα από μεταβίβαση του Θεοδωρόπουλου. Στο 74’ και πάλι ο Αραπίτσας σημείωσε το 2-3 με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Για να φτάσουμε στο 78’ όπου ο Αλμυρός ισοφάρισε σε 3-3, φέρνοντας τα πάνω κάτω στο ματς. Σκόρερ ο Πλαβός με προβολή μέσα από την περιοχή, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Καρρά και κεφαλιά του Θεοδωρόπουλου.
Μετά το 3-3 ο Ολυμπιακός αντέδρασε, βγήκε στην επίθεση με στόχο το γκολ της νίκης. Στο 84’ ο Χαλάτσης απέκρουσε με γροθιές το σουτ του Παπαδήμου, για να έρθει το 3-4 για τον Ολυμπιακό στο 89’. Ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ, με τον Παπαϊωάννου να πιάνει την κεφαλιά. Ο Αναστασίου με προβολή από κοντά δεν μπόρεσε αρχικά να νικήσει τον Χαλάτση, ο οποίος απέκρουσε, όμως στη συνέχεια της φάσης το νέο σουτ του Αναστασίου κατέληξε στα δίχτυα του Αλμυρού.
Στις καθυστερήσεις ο Αλμυρός θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει σε 4-4 και να οδηγήσει το ματς στην παράταση, με τον Κλουκουτάρα να μην μπορεί να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή και με τον Κωνσταντίνου εκτός εστίας.
Διαιτητής: Γραββάνης
Βοηθοί: Κ. Τασιόπουλος, Μ. Γεωργαντζής
Κίτρινες: Διαμαντόπουλος, Σκοπελίτης, Αναστασίου
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Τσιαγιανίδης, Πλαβός, Ντόντα (46’ Μπασαγιάννης), Χριστοφορίδης, Χειλάς (60’ Αράπης), Καρράς, Αραπίτσας, Κλουκουτάρας, Θεοδωρόπουλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κωνσταντίνου, Μαργαρίτης (72’ λ.τ. Κατσαγεωργίου), Θεοδωρόπουλος, Σιουμουρέκης, Παπαϊωάννου, Κόλα, Παπαδήμος, Σκοπελίτης, Καρατσόλης (56’ Σκύφτας), Διαμαντόπουλος (56’ Καρβούνης), Αναστασίου.