Κύπελλο Ελλάδος βόλεϊ Ανδρών: Κατέκτησε και το φετινό τρόπαιο ο Ολυμπιακός

Δεύτερο σερί Κύπελλο και δεύτερη φετινή κούπα σήκωσε ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την κατάκτηση του Κυπέλλου για 16η φορά στην ιστορία τους, επικρατώντας της Κηφισιάς στον τελικό (3-1 σετ), στον τελικό του φάιναλ-4 στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης, νίκησε 3-1 την Κηφισιά.

Τα σετ: 25-13, 19-25, 25-22, 29-27

Οι δύο ομάδες μπήκαν μαζί στο ξεκίνημα του αγώνα μέχρι και το 3-3 μετά από μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ. Σε εκείνο το σημείο τα καλά σερβίς του Άθος Κόστα (2 άσοι) έδωσαν την ευκαιρία τον Ολυμπιακό να χτίσει διαφορά και με σερί 5-1 να φτάσει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (4-8) μετά από μπλοκ άουτ του Αγκάμεζ. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με κέντρο του να λειτουργεί πολύ καλά με Κόστα και Σουλτανόπουλο έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά επτά πόντων (9-16) μετά από μπλοκ του Αγκάμεζ στον Χριστοφιδέλη. Δύο άσοι του Τσούπκοβιτς εκτόξευσαν την διαφορά στους δέκα πόντους (11-21) προτού η Κηφισιά αντιδράσει με δύο διαδοχικούς πόντους του Γιορντάνοφ για το 13-21. Νέο καλό σερβίς του Σουλτανόπουλου έφερε τον Ολυμπιακό στα 11 σετ μπολ (13-24), σετ που ολοκληρώθηκε με άσο του Έλληνα κεντρικού για το 13-25 και την πολύ άνετη κατάκτησή του.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ όπου με Γιορντάνοφ και έναν άσο του Παπαγγελόπουλου προηγήθηκε με δύο πόντους (6-4) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η ομάδα των βορείων προαστίων κατάφερε με αυτή τη δαφορά να φτάσει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) με ωραίο χτύπημα του Γιορντάνοφ. Παρά την προσωρινή ισοφάριση του Ολυμπιακού (8-8) με πλασέ και μπλοκ του Αγκάμεζ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έστησε τείχος στον Ολυμπιακό και με μπλοκ του Χριστοφιδέλη έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τη διαφορά στους πέντε πόντους καιτο 16-11. Με τον Γιορντάνοφ να τελειώνει τις ψηλές μπάλες εύκολα η Κηφισιά έφτασε στο +7 (23-16) και τα οκτώ σετ μπολ (24-16) μετά από πάιπ του Χριστοφιδέλη. Ο Αγκάμεζ με καλά σερβίς κατάφερε να μειώσει σε 24-19 αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη κι έτσι η Κηφισιά με τον Γιορντάνοφ κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ με 25-19 και να ισοφαρίσει τον τελικό σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο σετ και με τον Αγκάμεζ κατάφερε να πάρει διαφορά δύο πόντων (3-5) για να οδηγήσει το σετ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τρεις πόντους (5-8) μετά από επίθεση του Αγκάμεζ. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν σε όλη την διάρκεια του σετ και με τον Αγκάμεζ και πάλι έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το 12-16, ενώ ένας άσος του Φιλίποφ έφτασε τη διαφορά στους πέντε πόντους. Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (18-21) με άσο του Γιορντάνοφ αλλά μετά από άστοχη επίθεση του Βούλγαρου ακραίου ο Ολυμπιακός έφτασε και πάλι στο +5 και το 18-23. Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Χριστοφιδέλη στο σερβίς και έναν άσο του Έλληνα ακραίου έφτασαν στο 21-23 με τον Αγκάμεζ να δίνει την λύση για τον Ολυμπιακό (21-24) που κατέκτησε τελικά το σετ με 22-25 μετά από νέα επίθεση του Κολομβιανού άσου.

Η Κηφισιά μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο σετ όταν και προηγήθηκε με 5-2 με τον Παπαγγελόπουλο. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να εκμεταλλευθεί τα λάθη της ομάδας των βορείων προαστίων και ισοφάρισε σε 6-6 αλλά και προσπέρασε για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου. Στους επόμενους πόντους οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι το 13-13 του Κόστα όταν ο Χριστοφιδέλης και ο Γιορντάνοφ έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά (16-13) για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Το φινάλε του σετ ήταν δραματικό με την Κηφισιά να φτάνει στο σετ μπολ (24-22) με μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ. Ο Τσούπκοβιτς με μια επίθεση και ένα μπλοκ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ολυμπιακό, που έχασε με τη σειρά του δύο ματς μπολ (24-25, 25-26). Ο Τσούπκοβιτς ισοφάρισε σε 27-27 ενώ ο Σέρβος με δύο διαδοχικούς άσους έδωσε το σετ και το κύπελλο στον Ολυμπιακό.

Πηγή: iefimerida