Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση με χτυποκάρδια για τον Ατρόμητο παρά την ήττα 0-2 από τον Βόλο

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει στο γήπεδο του Περιστερίου από τον Βόλο με 0-2 από το 23ο λεπτό και να παίζει με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Κάχιλα με απευθείας κόκκινη κάρτα, ο Ατρόμητος κατάφερε να υπερασπιστεί το πολύτιμο 0-3 του πρώτου αγώνα και να εξασφαλίσει έστω και δύσκολα την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός, με πολλά νεύρα, με δύο πέναλτι και τρεις κόκκινες κάρτες, καθώς το διακύβευμα της πρόκρισης ήταν μεγάλο. Ο Γκουαροτσένα άνοιξε το σκορ στο 13 με πέναλτι που κέρδισε ο Τσαούσης από τον Κιβρακίδη, ενώ στο 23′ έκανε και το 2-0 πάλι από την άσπρη βούλα, (στο ριπλέι φάνηκε να χτυπάει δύο φορές την μπάλα). Το πέναλτι χρεώθηκε ο Κάχιλα για χέρι και γι’ αυτό αποβλήθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βόλος έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 70′ αποβλήθηκε ο Μπαλογιάννης με αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα, όπως και ο Γκουαροτσένα στο 82′. Πολλά λάθη έκανε ο διαιτητής Τσαμούρης.

«Ξεκινήσαμε μουδιασμένα και χωρίς να γίνει κάτι συνταρακτικό βρεθήκαμε να χάνουμε 2-0 με 10 παίκτες. Μετά διαχειριστήκαμε καλύτερα το ματς», τόνισε ο τεχνικός του Ατρομήτου Σάββας Παντελίδης. Ο προπονητής του Βόλου Αλμπέρτο Γκαγιέγκο σχολίασε: «Ο διαιτητής ήταν αυτός που έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και όχι οι παίκτες μου. Στόχος μας είναι η νίκη στο επόμενο ματς στο ίδιο γήπεδο για το πρωτάθλημα».

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μανδάς, Κιβρακίδης, Ταλόχα, Ταλ, Γούτας, Μπαένα, Μάντσον, Ανδρούτσος (54′ Ουμπίδες), Ουγκράι (28′ Στρούγγης), Ενσικουλού (78′ Γιακουμάκης), Βέλλιος.

ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ: Μελίσσας, Διαμάντης, Κανταμούρο, Δημόπουλος (76΄Φεράρι), Λύρατζης, Τσαούσης, Μαξ (46′ Τσοκάνης), Μπακογιάννης, Μουνίθ , Γκουαροτσένα, Φερνάντο (46′ Τόρες).