Κράτησε το +4 ο Πύρασος από την Αγία Άννα

Ο πρωτοπόρος της Α’ ΕΠΣΘ Πύρασος κράτησε τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την διώκτριά του Αγία Άννα μετά τα χθεσινά εξ αναβολής παιχνίδια των πλέι οφ που ήταν νικηφόρα και για τις δύο ομάδες. Οι Αγχιαλίτες κέρδισαν 3-0 τον Σαρακηνό στο «Π. Μαγουλάς».

Ο Πύρασος έφτασε τους 27 βαθμούς και η Αγία Άννα τους 23, με τις δύο ομάδες να «συγκρούονται» την ερχόμενη Κυριακή στο «Π. Μαγουλάς» σε ένα παιχνίδι «φωτιά». Σε περίπτωση νίκης η ομάδα της Νέας Αγχιάλου θα εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο, ενώ ακόμη και με «Χ» θα πρέπει να… αυτοκτονήσει στη συνέχεια για να μην αναδειχθεί πρωταθλήτρια. Όμως, αν η τυπικά γηπεδούχος Αγία Άννα κερδίσει θα πλησιάσει στον πόντο και θα απομένουν δύο ακόμη αγωνιστικές για να μάθουμε τον πρωταθλητή.

Ο Πύρασος έκανε το καθήκον του και πήρε τους τρεις βαθμούς από τον αγώνα με τον Σαρακηνό. Η ομάδα του Γιάννη Σιαμέτη επικράτησε με 3-0 και θα πάει στο ντέρμπι με την Αγία Άννα έχοντας την… άνεση του +4.

Η πρώτη τελική στο ματς ανήκε στους φιλοξενούμενους με ένα σουτ του Αραμπατζή στο 3’ που κόντραρε σε αμυνόμενο, αλλά ο Πύρασος επέβαλε τον ρυθμό και σχετικά νωρίς άνοιξε το σκορ. Ήταν στο 11’ όταν ο Βλάχος επιχείρησε σουτ από πλάγια αριστερά και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Ο Πύρασος ήθελε να ξεμπερδέψει με την υπόθεση νίκη και πίεσε για το δεύτερο γκολ. Απείλησε με τον Ζάχο στο 17’ και λίγο αργότερα με τον Αραπίτσα, το σουτ του οποίου έκοψε ο Γιαμαλής. Στο 32’ ο Παπαδόπουλος σούταρε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, για να φτάσουμε στο 37ο λεπτό και στο 2-0, όταν σε φάση διαρκείας ο Παπαδόπουλος σέντραρε και ο Μοράλες στην προσπάθεια να απομακρύνει πέτυχε αυτογκόλ. Οι βάσεις για τη νίκη του Πυράσου είχαν μπει από το πρώτο ημίχρονο…

Μη έχοντας να χάσει κάτι, ο Σαρακηνός προσπάθησε στην επανάληψη να ξαναμπεί στο ματς με ένα γκολ. Το πλησίασε στο 57’ όταν ο Αγγελής δεν κατάφερε να σκοράρει σε φάση τετ-α-τετ. Επίσης, ένα σουτ του Καλαμάτα στο 65’ πέρασε άουτ.

Σουτ του Αραπίτσα στο 70’ κατέληξε κόρνερ με την επέμβαση του Κοντογιάννη. Αυτό εκτελέστηκε και ο Βλάχος προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Γιαμαλής παραχώρησε νέο κόρνερ. Από την εκτέλεσή του στο 71’ ήρθε και το 3-0 όταν ο Μιχόπουλος πήρε την κεφαλιά, ο Κοντογιάννης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Μιχόπουλος έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και την προώθησε στα δίχτυα. Το 3-0 ήταν και το τελικό σκορ, αφού σουτ του Αραμπατζή στο 74’ κατέληξε άουτ, ενώ το πλασέ του Φουρκιώτη στο 80’ εξουδετερώθηκε από τον Κοντογιάννη.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Μιχόπουλος, Παπαδόπουλος, Μπόλης (85’ Δημητριάδης), Ρακής, Θεοδωρόπουλος (71’ Ροτζέριο), Αραπίτσας, Αγιασιώτης, Βλάχος (77’ Γκαραβέλας), Οικονόμου (85’ Καραγιώργος), Ζάχος (77’ Φουρκιώτης).

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κοντογιάννης, Ζάγκας (46’ Νιαώτης), Αγγελής, Γιαμαλής, Μοράλες (46’ Θεοχάρης), Ράπτης, Καλλιακούδας (80’ Γλάρος), Καλαμάτας (80’ Ν. Δημόπουλος), Βαλωτής, Αραμπατζής, Αντωνίου (58’ K. Δημόπουλος).