Κρατάει το τρίποντο και συνεχίζει

Olympiakos

Ο Ολυμπιακός Βόλου χωρίς να πιάσει τα στάνταρ της απόδοσης που έχει συνηθίσει τους φίλους του στα τελευταία παιχνίδια κέρδισε τον Φωκικό με σκορ 1-0, πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο για την κατάληψη της 2ης θέσης του πρωταθλήματος του Βορείου Ομίλου της Football League. To τέρμα που έκρινε και τον νικητή της αναμέτρησης πέτυχε ο Ζόραν Μπαλντοβαλίεφ στο 23′ λεπτό, όταν ο Θέος δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο, με τον Σκοπιανό να παίρνει το ριμπάουντ και σε ανυπεράσπιστη εστία να μη δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

4-2-3-1 για τον Ελευθερόπουλο

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, τοποθετώντας τον Ρίζο κάτω από τα γκολπόστ, τον Μπουτζίκο στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Καρρά στο δεξί, Μπάρμπα και Ιντζίδη κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Τριανταφυλλάκο και Κυζιρίδη στον άξονα της μεσαίας γραμμής, στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης τον Μπιτάνγκ, στην αριστερή τον Μπεριάν, σε ρόλο οργανωτή τον Θέο και επιθετική αιχμή τον Μπαλντοβαλίεφ.

Με τον συνήθη ύποπτο

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και προσπάθησε με σοβαρότητα, συγκέντρωση και πειθαρχία να ανοίξει το σκορ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση διασπώντας την συμπαγή άμυνα των φιλοξενούμενων πότε από τα άκρα, με τους Καρρά και Μπιτάνγκ από τα δεξιά και τους Μπουτζίκο και Μπεριάν από τα αριστερά και πότε με κάθετες πάσες από τους Κυζιρίδη και Θέο από τον άξονα.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ήρθε στο 13ο λεπτό όταν ο Μπαλντοβαλίεφ έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Φωκικού, με την μπάλα να περνά δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι του Αμουτζάκη. Με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου ο Ολυμπιακός Βόλου απείλησε και πάλι με κεφαλιά του Θέου, μετά από σέντρα του Κυζιρίδη, που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Αμουτζάκης. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπαλντοβαλίεφ να πιάσει κεφαλιά από πλεονεκτική θέση με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.