Κολύμβηση: Στην 16η θέση ο Κοντοβάς στο Ευρωπαϊκό

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης Εφήβων-Νεανίδων μετείχε και ο αθλητής της Νίκης Γιάννης Κοντοβάς που διακρίθηκε στο αγώνισμα των 200μ. πεταλούδα. Οι αγώνες φιλοξενήθηκαν στη Ρώμη και ήταν πολύ υψηλού επιπέδου, ενώ έλαβαν μέρος συνολικά 565 κολυμβητές και κολυμβήτριες από 48 χώρες.

Ο Κοντοβάς πάλεψε για μια θέση στον ημιτελικό των 200μ. πεταλούδα και τα κατάφερε να βρεθεί εκεί, με τον 16ο καλύτερο χρόνο που ήταν 2.03.38. Φυσικά, στον ημιτελικό τα πράγματα ήταν ακόμη πιο δύσκολα, με τον Βολιώτη αθλητή να δίνει τη μάχη του και με επίδοση 2.03.70 να καταλαμβάνει την 16η θέση στην Ευρώπη.

Την περασμένη Παρασκευή ο κολυμβητής της Νίκης μετείχε στα προκριματικά των 200μ. ελεύθερο, χωρίς να καταφέρει να προχωρήσει στα ημιτελικά. Κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια και με χρόνο 1.57.71 κατετάγη 40ος, ανάμεσα σε 55 κολυμβητές.

Η μεγαλύτερη επιτυχία γενικά για τα ελληνικά χρώματα σε αυτό το Ευρωπαϊκό ήρθε από τον Τάσο Κούγκουλο, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα ύπτιο. Με επίδοση 25.63 κατέλαβε την 3η θέση πίσω από τον Ρώσο Κάτσεφ (25.14) και τον Πολωνό Μασιούκ (25.28). Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κούγκουλος έφυγε από την Ελλάδα με 26.25 ως ατομική επίδοση, πέτυχε 25.95 στον προκριματικό, 25.72 στον ημιτελικό και 25.63 στον τελικό.

Κατά τη χθεσινή τελευταία ημέρα των αγώνων είχαμε μια ακόμη συμμετοχή σε μεγάλο τελικό με τον Απόστολο Σίσκο που κατέλαβε την 5η θέση στα 200 μέτρα ύπτιο. Μάλιστα, πέτυχε και νέο πανελλήνιο ρεκόρ παίδων με χρόνο 2.00.45. Προχθές, στον μικρό τελικό είχε πετύχει επίσης νέα πανελλήνια επίδοση με 2.00.84, βελτιώνοντας το 2.00.92 που είχε σημειώσει στις 9 Ιουνίου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της ΟΠΕΝ. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Απόστολος έχει γεννηθεί το 2005 και ήταν ο πιο μικρός στον τελικό όπου οι περισσότεροι φιναλίστ ήταν γεννημένοι το 2003. Η ελληνική αποστολή επιστρέφει από την Ρώμη σήμερα το μεσημέρι.