Κέρδισε τις εντυπώσεις ο Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. σε αγώνες ιππικής δεξιοτεχνίας

Το Σαββατοκύριακο 12 και 13 Νοεμβρίου 2022, έγιναν μετά από πολύ καιρό ιππικοί αγώνες Βορείου Ελλάδος στην πόλη μας και παρά το γεγονός ότι ο καιρός δεν ήταν με το μέρος των διοργανωτών, ο ιππικός όμιλος Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ κατάφερε όχι μόνο να παρουσιάσει μια άψογα οργανωμένη αγωνιστική διημερίδα, αλλά και να κλέψει τις εντυπώσεις με τις συμμετοχές των αθλητών του.

Συνολικά διεξήχθησαν διαδρομές σε 9 κατηγορίες, όπως ακριβώς είχαν προκηρυχθεί στο φύλλο αναγγελίας του αγώνα. Συγκεκριμένα ο Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ είχε 34 συμμετοχές την κάθε ημέρα του αγώνα.

Με την ομάδα του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. συμμετείχαν οι: Δ. Αναστασιάδου, Ε. Αναστασιάδου, Β. Βαρελά, Ο. Βασσάλος, Π. Γιασαγιά, Λ. Κουτρομάνου, Α. Μάτσου, Κ. Μαργώνη, Μ. Μουστάκα, Ι. Μπλέτσα (ΙΟΘ), Δ. Νάνου, Δ. Παπαθεολόγου, Μ. Σιμώτα, Α. Τοπάλη, Δ. Τσιανάκα, Α. Χένρι και Χ. Χρυσικού.

Οι διαδρομές των παραπάνω αθλητών ήταν εξαιρετικές και τους έφεραν σε πολύ καλές θέσεις στην γενική κατάταξη. Δεδομένου ότι αυτός ήταν ο τελικός αγώνας για το 2022, τα αποτελέσματα ανέδειξαν τον Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ Πολυνίκης όμιλος Βορείου Ελλάδος, για 5η συνεχή χρονιά. Επίσης σε Πολυνίκες αναδείχθηκαν οι παρακάτω αθλητές του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ:  Γ. Γιασαγιά πρώτη πολυνίκης στην κατηγορία Β7 και δεύτερη πολυνίκης στην κατηγορία Α4. Α. Τοπάλη τρίτη πολυνίκης στην κατηγορία Α3. Χ. Χρυσικού πρώτη πολυνίκης στην κατηγορία Α6 και Α4 αντίστοιχα.

Οι αθλητές έλαβαν μετάλλια και κύπελλα από την Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας, καθώς και δώρα από τους χορηγούς του αγώνα που ήταν το συνδρομητικό Περιοδικό «Ιππασία», το κατάστημα οπτικών Δημητριάδης και το ξενοδοχείο Club Orsa στη Σκιάθο.

Ο ιππικός όμιλος Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ και οι φίλοι του αθλήματος επιθυμούν να εκφράσουν τις θερμές τους ευχαριστίες προς την Περιφέρεια Θεσσαλίας και ειδικότερα την αντιπεριφερειάρχη κ. Δ. Κολυνδρίνη για τη συμπαράσταση και τη στήριξη που προσέφερε στη διοργάνωση του αγώνα, καθώς και για την παρουσία της στην απονομή των επάθλων στους παίδες αθλητές.

Επίσης το Δ.Σ. του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ ευχαριστεί δημόσια όλους τους χορηγούς και συγκεκριμένα την εταιρεία ΕΨΑ για την δωρεάν διάθεση αναψυκτικών σε όλους τους συμμετέχοντες, την εταιρεία «Καραλής» για το σέρβις των απαραίτητων για το αγώνα μηχανημάτων του ομίλου, το κέντρο αποκατάστασης «Κένταυρος» για την δωρεάν διάθεση ασθενοφόρου στη διάρκεια του αγώνα, τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών Ανετοπούλου-Hutton για τα μπλουζάκια των βοηθών και το σταθμό Power FM 100.2 για την προώθηση του αγώνα τις εβδομάδες πριν. Ένα μεγάλο ευχαριστώ αξίζει επίσης και σε όλα τα μέλη του ομίλου που εργάστηκαν για την επιτυχία του αγώνα.

Πολυνίκης και στα εμπόδια ο Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ.

Ο  Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. συνέχισε την εκπληκτική του πορεία στους αγώνες Υπερπήδησης Εμποδίων που έγιναν στη Θεσσαλονίκη το περασμένο Σαββατοκύριακο 19-20 Νοεμβρίου. Στον συγκεκριμένο αγώνα, ο οποίος ήταν και ο τελικός Παν-Βορειοελλαδικός Αγώνας της χρονιάς, συμμετείχε η ομάδα jumping squad του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. με αποτελέσματα που δικαίωσαν τους κόπους των αθλητών και τους έφεραν ψηλά στην κατάταξη της φετινής σεζόν με διεκδικήσεις για τις πρώτες θέσεις.

Συγκεκριμένα συμμετείχαν:

Η Δέσποινα Αναστασιάδου με τον ίππο Drogida Rebellis που κατέκτησε την 7η θέση στη κατηγορία 0.90 – 1μ., ενώ με λίγα δευτερόλεπτα διαφορά, η αδερφή της Ελισάβετ Αναστασιάδου διεκδίκησε με το ίδιο άλογο την έκτη θέση στην κατηγορία.

Η Ελισάβετ το Σάββατο κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία 1μ. παίδων κατοχυρώνοντας έτσι την δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη της σεζόν.

Εντυπωσιακή ήταν όπως πάντα η συμμετοχή της Αναΐς Χένρι με τον ίππο Contessa που κέρδισε δύο από τις τρεις κατηγορίες, στις οποίες συμμετείχε, αυτές του 1.05 μ και 1.10 μ, ενώ παράλληλα πήρε την δεύτερη θέση στην κατηγορία 1 μ.

Με την λήξη του τελικού αγώνα έγινε και η βράβευση των αθλητών που αναδείχτηκαν πολυνίκες του 2022 στα εμπόδια. Τρεις από τους αθλητές του Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. βραβεύτηκαν, ως εξής: Ελισάβετ Αναστασιάδου: 2η πολυνίκης στη κατηγορία παίδων. Αναΐς Χένρι: 1η πολυνίκης στην κατηγορία 1.05 μ. Ηλίας Κίσσας: 1ος πολυνίκης στην κατηγορία 1.15 μ και 2ος πολυνίκης στην κατηγορία 1.20 μ.

Μαζί με τις πολύ καλές βαθμολογίες που συγκέντρωσαν και οι άλλοι αθλητές του jumping squad έφεραν τον Ιπ.Ο.Τ.Ι.Σ. στην τέταρτη θέση στη κατάταξη των ομίλων της Βορείου Ελλάδος ανάμεσα σε 12 ομίλους.