«Καθάρισε» σε διάστημα τριών λεπτών ο Ολυμπιακός Βόλου

Μέχρι το 65’ ο Ολυμπιακός Βόλου προσπαθούσε να λύσει το «γόρδιο δεσμό» και να φτάσει στο γκολ στο παιχνίδι με τον Διγενή Νεοχωρίου στο Πανθεσσαλικό. Δημιουργούσε ευκαιρίες, ήταν διαρκώς στην επίθεση, όμως το πολυπόθητο γκολ δεν ερχόταν. Τελικά, τη λύση την έδωσε ο Δήμος Κόκας. Ήρθε από τον πάγκο, σκόραρε με κεφαλιά στο 65’, ενώ στο 68’ έκανε τη σέντρα από το οποίο προήλθε το δεύτερο τέρμα από τον Σεχολάρι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ στο 87’ με τον Μπασιάκα.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από το Βελούχι, με τους παίκτες του Μιχάλη Ζιώγα να έχουν αρκετά καλή παρουσία στο παιχνίδι, ωστόσο, δεν είχαν ουσία, καθώς χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ στο 93’ οι «ερυθρόλευκοι», στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, είδαν τον «χάρο με τα μάτια τους». Ευτυχώς γι’ αυτούς, ο Σκόνδρας δεν μπόρεσε να «τσιμπήσει» τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα, απέναντι από τον Καραγκιολίδη, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να τη μπλοκάρει.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Με διάταξη 4-2-3-1 παρατάχθηκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με δύο νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα (Καραγκολίδης και Καράμπελας), σε σχέση με την ομάδα που ξεκίνησε στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής με το Βελούχι στο Καρπενήσι. Ο Καραγκιολίδης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, με τον Καραμπά να αγωνίζεται ως δεξιός μπακ, ενώ την αριστερή πλευρά στην άμυνα κάλυψε ο Ανδρέας Κόκας. Οι Κραγιόπουλος και Νόνης ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τόσκας και Βασίλιεβιτς, ενώ οι Θέος και Σεχολάρι επιχειρούσαν στις πτέρυγες. Ο Καράμπελας είχε πιο οργανωτικό ρόλο, πίσω από τον προωθημένο Σέττο.

Ο Σεχολάρι σημείωσε το δεύτερο τέρμα των «ερυθρολεύκων»

Έλειψε η ουσία στο πρώτο μέρος

Μετά την ήττα από το Βελούχι οι παίκτες του Ολυμπιακού έπρεπε να ξεπεράσουν το ψυχολογικό βάρος και να δείξουν το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο. Από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Καρατέρπου από την Κοζάνη, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία του αγώνα με στόχο να φτάσουν σ’ ένα γρήγορο γκολ, το οποίο θα έδιωχνε το άγχος από τα πόδια τους. Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός δημιούργησε ορισμένες ευκαιρίες για γκολ, τρεις από αυτές θα τις χαρακτηρίζαμε κλασικές, ωστόσο, δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να παραβιάσουν την εστία του Βολιώτη Πάρι Σταμέλου.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 7’, όταν το σουτ του Σέττου μέσα από την περιοχή απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο Σταμέλος. Στο επόμενο λεπτό ο Τόσκας εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυνόμενου και κατέληξε κόρνερ, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σταμέλου.
Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Καραγκιολίδη στο 12’. Σε γέμισμα από τα αριστερά, η μπάλα από το κεφάλι του Κόκα έφτασε στον Κατσαμάγκα μέσα στην περιοχή, το σουτ που επιχείρησε, ωστόσο, ο επιθετικός του Διγενή ήταν αδύναμο, για να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα ο Καραγκιολίδης
Νέα καλή προσπάθεια για τον Διγενή στο 21’. Ο Νασιακόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Σαρακατσάνος έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραγκιολίδη.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημίχρονου ο Ολυμπιακός πίεσε την άμυνα του Διγενή, δημιούργησε τέσσερις ευκαιρίες για γκολ.
Στο 23′ από ελεύθερο βολέ του Καραγκιολίδη η μπάλα έφτασε στον Θέο, ο οποίος έφυγε μόνος στην επίθεση, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν άτσαλο – προ κενής εστίας – για να φύγει η μπάλα άουτ, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι.
Στο 30’ ο Καράμπελας εκτέλεσε κόρνερ, ο Νόνης πήρε την κεφαλιά, με τον Σταμέλο να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα, στο 31’  οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν. Ο Γιώργος Θέος εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα εκατοστά έξω από τη συμβολή των δοκαριών του Σταμέλου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 35’ χάθηκε ένα γκολ από αυτά που δύσκολα χάνονται. Ο Κόκας συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Θέο, ο τελευταίος έβγαλε τον Σέττο μόνο απέναντι από τον Σταμέλο μέσα στη μικρή περιοχή, με τον φορ του Ολυμπιακού να πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία για γκολ.

«Χρυσή» αλλαγή ο Δήμος Κόκας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με μία αλλαγή, η οποία αποδείχθηκε «χρυσή». Στη θέση του Νόνη πέρασε ο Δήμος Κόκας, ο οποίος αγωνίστηκε στον άξονα, με τον Τόσκα να γυρίζει και να παίζει ως στόπερ. Οι «ερυθρόλευκοι» εγκαταστάθηκαν μόνιμα στα καρέ του Διγενή, άσκησαν πίεση στην εστία του Σταμέλου, ωστόσο, μέχρι το 65’ δεν έχασαν κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ.

Κι ενώ το άγχος μεγάλωνε για τους παίκτες του Ολυμπιακού, στο 65′ ήρθε ο Δήμος Κόκας να πετύχει το γκολ και να δώσει τη λύση στο σκοράρισμα. Ο Καραμπάς από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Δήμος Κόκας με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Γρήγορα ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα και να βάλει τις βάσεις για την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Δήμος Κόκας από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα ο Σεχολάρι με κεφαλιά δεν μπόρεσε σε πρώτο χρόνο να νικήσει τον Σταμέλο (ο τερματοφύλακας του Διγενή απέκρουσε), η μπάλα επέστρεψε στον ίδιο παίκτη και με σουτ, αυτή τη φορά, έγραψε το 2-0. Το χρονόμετρο του Πανθεσσαλικού σταδίου έδειχνε το 68ο λεπτό.

Μέσα σε διάστημα τριών λεπτών ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο τέρματα και έδειχνε να «καθαρίζει» το ματς.
Στο τελευταίο 20λεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει ρυθμό στο παιχνίδι και στο 82’ είχε μια σημαντική ευκαιρία με τον Σέττο να πετύχει τρίτο τέρμα, όταν ο επιθετικός του Ολυμπιακού σούταρε, με τον Σταμέλο, ωστόσο, να αποκρούει σωτήρια.
Για να φτάσουμε στο 87’ όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ σε 2-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπασιάκας μέσα από την περιοχή με σουτ πέτυχε το γκολ για τον Διγενή. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» την ισοφάριση, με τον Σκόνδρα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή και τον Καραγκιολίδη να βγαίνει από την εστία του και να μπλοκάρει τη μπάλα.
Διαιτητής: Καρατέρπος (Κοζάνης)
Βοηθοί: Στεφανής, Παπαλίτσας (Καρδίτσας)
Κίτρινες: Δ. Κόκας, Τόσκας-Σαρακατσάνος, Μπασιάκας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιολίδης, Α. Κόκας, Καραμπάς (90′ Λούγκος), Νόνης (46′ Δ. Κόκας), Κραγιόπουλος, Τόσκας, Βασίλιεβιτς, Καράμπελας (83′ Μέμος), Σεχολάρι, Θέος (78′ Σκανδάλης), Σέττος.
ΔΙΓΕΝΗΣ: Σταμέλος, Γκαγκαστάθης, Τζέλης (85′ Νικόλαρος), Γούτσιος, Σαρακατσάνος, Μακρής, Κατσαμάγκας (80′ Γιώτας), Σκόνδρας, Κολοβός, Νασιακόπουλος (60′ Μπασιάκας), Αμπαδιωτάκης (66′ Τσικρικάς).