«Καθάρισε» με Φλίγκο ο Ολυμπιακός Βόλου

Ολοκληρώθηκε χθες ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με τον Ολυμπιακό Βόλου να βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 36 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Λάρισας. Οι «ερυθρόλευκοι» στο χθεσινό παιχνίδι με τον Θεσπρωτό νίκησαν με 3-0, με «χατ τρικ» του Κώστα Φλίγκου, σημείωσαν την τέταρτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, δίχως, ωστόσο, να ικανοποιήσουν με την εμφάνισή τους.

Το παραδέχθηκε στις δηλώσεις του και ο Τίμος Καβακάς, ο οποίος τόνισε πως από το χθεσινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός κρατά μόνο τη νίκη και τίποτα άλλο. Ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα έκανε ο Δημήτρης Σουάνης (αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο).

Ο Ολυμπιακός δε δημιούργησε πολλές τελικές προσπάθειες, ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και πρόσθεσε άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους. Μετά το 65’ και ενώ το σκορ ήταν ήδη 3-0, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων, τη στιγμή που ακολουθεί τρίτο ματς σε διάστημα μιας εβδομάδας, αυτό με την Ιστιαία την προσεχή Κυριακή στο Πανθεσσαλικό (τρίτο συνεχόμενο ματς έδρας).

Πως έπαιξε ο Ολυμπιακός

Ένα νέο πρόσωπο είχε η ενδεκάδα του Ολυμπιακού, σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με τον Ρήγα Φεραίο. Συγκεκριμένα, στη θέση του Σταύρου στον άξονα αγωνίστηκε ο Πότσι. Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν στο παιχνίδι με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κατσούλης, ενώ οι Στουρνάρας και Ιωαννίδης ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα). Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ντόικιτς και Ζώνας. Στον άξονα έπαιξαν οι Πότσι και Οικονόμου, οι Μουκάμ και Δωματάς ήταν οι παίκτες που αγωνίστηκαν στις πτέρυγες (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Μασάντο ήταν ο επιτελικός μέσος. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Φλίγκος.

Άνευρος και χωρίς ρυθμό

Πολλά προβλήματα παρουσίασε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι του, καθώς η εμφάνιση της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο ήταν μετριότατη. Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα μπήκαν δυνατά, πίεζαν ψηλά και δεν επέτρεπαν στους παίκτες του Ολυμπιακού να βρουν διαδρόμους για το τέρμα του Κωνσταντάκου. Η αμυντική λειτουργία του Θεσπρωτού ήταν πολύ καλή, με τον Ολυμπιακό να εγκλωβίζεται στο τρόπο παιχνιδιού της ομάδας της Ηγουμενίτσας.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού ήταν χωρίς ουσία, η ανάπτυξη αργή, η ομάδα δεν είχε ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις στην αντίπαλη εστία. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να πλαγιοκοπήσουν την άμυνα του Θεσπρωτού, καθώς οι Μουκάμ και Δωματάς κινήθηκαν στην μετριότητα, ενώ ο Μασάντο δεν είχε φρεσκάδα και δεν ήταν αυτός που είδαμε στο παιχνίδι με τον Ρήγα.

Με το ζόρι η μπάλα έφτανε στην αντίπαλη περιοχή, τα λάθη ήταν πάρα πολλά από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Θεσπρωτό, όπως προαναφέραμε να παίζει καθαρά, χωρίς σκοπιμότητα, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη του παιχνιδιού του Ολυμπιακού.

Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι αψήφησαν το κρύο και έδωσαν το «παρών» στο Πανθεσσαλικό, αποδοκίμασαν αρκετές φορές τους παίκτες, για την εμφάνισή τους και τον τρόπο παιχνιδιού τους.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 30’. Ο Στουρνάρας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, από μπαλιά του Οικονόμου και από πολύ πλάγια θέση σούταρε με δύναμη, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Κωνσταντάκος.
Στη δεύτερη καλή στιγμή του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, το σκορ άνοιξε. Στο 35′ ο Μουκάμ πάσαρε στον Μασάντο, ο Πορτογάλος έβγαλε μπαλιά στον Φλίγκο μέσα στην περιοχή και αυτός με πλασέ έγραψε το 1-0. Και ενώ θα περίμενε κανείς η απόδοση του Ολυμπιακού να ανέβει μετά το γκολ που πέτυχε, ο Θεσπρωτός ήταν εκείνος που απείλησε με ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Βιτώρος εκτέλεσε φάουλ, ο Νόνης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κατσούλη.

«Κλείδωσε» τη νίκη στο 61’

Ο Τίμος Καβακάς άλλαξε το σύστημα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με την έναρξη του β’ μέρους πέρασε στο παιχνίδι τους Σταύρου και Σουάνη, οι οποίοι αντικατέστησαν τους Πότσι και Ιωαννίδη. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με διάταξη 3-5-2, με τον Στουρνάρα να είναι ο τρίτος παίκτης στην άμυνα, μετά τους Ζώνα και Ντόικιτς. Ο Σουάνης μαζί με τον Φλίγκο αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο, ενώ «γέμισε» και το κέντρο του Ολυμπιακού.

Πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το ματς, καθώς στο 61’ ήδη είχε πετύχει άλλα δύο τέρματα με τον Φλίγκο, κατεβάζοντας ταχύτητα στη συνέχεια.

Ωστόσο, πριν γίνει το 2-0, ο Θεσπρωτός απείλησε με ισοφάριση, όταν στο 52’ ο Ντόκος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή και πλάγια δεξιά, έκανε το σουτ, με τον Κατσούλη να αποκρούει σωτήρια.

Το 2-0 έγινε τελικά στο 58’. Ο Κώστας Οικονόμου με ωραία ατομική προσπάθεια ξεπέρασε την αντίσταση τριών αντιπάλων, του έγινε φάουλ, με το διαιτητή να αφήνει το πλεονέκτημα, καθώς η μπάλα έφτασε στον Φλίγκο. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, εύκολα με πλασέ πέτυχε το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Φλίγκος πέτυχε «χατ τρικ», σημειώνοντας το 16ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα. Ο επιθετικός των «ερυθρολεύκων» έφυγε στην κόντρα επίθεση, ξεπέρασε την αντίσταση του Πάνου και του τερματοφύλακα Κωνσταντάκου, για να γράψει το 3-0 με πλασέ.

Στο διάστημα 65’-90’ ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του, οι παίκτες διαχειρίστηκαν το παιχνίδι, έχοντας την κατοχή της μπάλας, δίχως να σπαταλούν δυνάμεις, καθώς την Κυριακή η ομάδα θα δώσει νέο παιχνίδι, αυτή τη φορά με την Ιστιαία, επίσης στο Πανθεσσαλικό.
Στο 68′ ο Μπίκας βρέθηκε μέσα στην περιοχή από πλάγια δεξιά, πλάσαρε άουτ στην εξωτερική πλευρά τον διχτύων του Κατσούλη.

Στα τελευταία 20 λεπτά η μόνη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια ήταν ένα σουτ του Σουάνη στο 85’, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.
Διαιτητής: Βουρνέλης, βοηθοί Τοροσιάδης, Μποζατζίδης
Κίτρινες: Σούκιας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Κατσούλης, Στουρνάρας, Ιωαννίδης (46′ Σουάνης), Ντόικιτς, Ζώνας, Πότσι (46′ Σταύρου), Οικονόμου (65′ Ευθυμιάδης), Δωματάς, Μουκάμ, Μασάντο, Φλίγκος
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Ηλίας, Μυρσινιάς, Νόνης, Πάνος, Βιτώρος, Μέμμος (65′ Μπλέτσας), Γιάκος (77′ Πολυχρονιάδης), Ντόκος, Σούκιας, Μπίκας (90′ Κωστάκης).