Ξεκίνησε για όνειρο, κατέληξε εφιάλτης για τη Νίκη Βόλου

Ξεκίνησε με όνειρο για «διπλό» τον χθεσινό αγώνα η Νίκη έχοντας πολύ καλή απόδοση στο α’ μέρος, αλλά στο β’ «κατέρρευσε» και συνετρίβη με 5-0 από τον Απόλλωνα Λάρισας. Άξιζαν να προηγούνται στο α’ ημίχρονο οι «κυανόλευκοι», αλλά στην επανάληψη παράτησαν το παιχνίδι και έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Τα πλάνα των προπονητών
Με 4-2-3-1 παρέταξε τη Νίκη ο Στέφανος Ξηροφώτος, ο οποίος χρησιμοποίησε τρία νέα πρόσωπα σε σχέση με την προηγούμενη Κυριακή. Συγκεκριμένα Παρασκευαΐδης και Ναουμίδης επέστρεψαν στο κέντρο της άμυνας και ο Παπαδήμας πέρασε στη δεξιά πλευρά της άμυνας «εκτοπίζοντας» τον Παπαγεωργίου από την ενδεκάδα. Επίσης ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Βασίλιεβιτς αντί του Κόλα.
Πιο αναλυτικά τ ην εστία υπερασπίστηκε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Παπαδήμα, Παρασκευαΐδη, Ναουμίδη και Δημολιό. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Πετράκος, Μέτσε, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Μαλακασιώτης (δεξιά), Νικλητσιώτης (αριστερά), ενώ ο Βασίλιεβιτς είχε ρόλο επιτελικού χαφ με τον Κορέτα σέντερ φορ.
Παρόμοια διάταξη προτίμησε και ο Σάκης Θεοδοσιάδης για τον Απόλλωνα. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Φιρινίδης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Σάββας (δεξιά), Παπαδόπουλος (αριστερά), Ιορδανίδης και Ανδρέου (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Ιβανίδης, Αγρόδημος (στον άξονα), Μηνάς και Διβανές (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Καρακατσάνη να αποτελεί τον συνδετικό κρίκο με τον Σαχινίδη, που ήταν ο βασικός προωθημένος.

Καλύτερη η Νίκη στο α’ ημίχρονο
Παρά την ακαταλληλότητα του αγωνιστικού χώρου οι δύο «μονομάχοι» ξεκίνησαν με πολύ κέφι την αναμέτρηση. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος, με τη Νίκη να είναι καλύτερη. Μάλιστα απείλησε μόλις στο 1ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Νικλητσιώτη, ο Ναουμίδης έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά την οποία εξουδετέρωσε ο Φιρινίδης.
Ο Νικλητσιώτης ήταν ο πρωταγωνιστής των δύο επόμενων πολύ καλών φάσεων για τη βολιώτικη ομάδα. Πρώτα στο 7’ έπιασε πλασαριστό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Φιρινίδη να μπλοκάρει, ενώ στο 11’ ο ίδιος παίκτης βρέθηκε μόνος στο σημείο του πέναλτι, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Είχε προηγηθεί γρήγορο «ένα-δύο» του Νικλητσιώτη και του Δημολιού.
Στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν να επιδείξουν μόνο ένα συρτό σουτ του Ιβανίδη, το οποίο έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι (8’).
Κι ενώ η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου έδειχνε καλύτερη στο γήπεδο, έπεσε θύμα του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου. Ο Απόλλων στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο ματς κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ήταν το 27ο λεπτό, όταν ο Παπαδήμας δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα με το κεφάλι, η οποία στρώθηκε στον Διβανέ που σούταρε δυνατά. Η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο, άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Τζήμα και γράφοντας το 1-0.
Η Νίκη προσπάθησε να αντιδράσει και στο 32’ ο Πετράκος έκανε συρτό σουτ, το οποίο έφυγε εκτός εστίας, δύο λεπτά αργότερα ο Παπαδήμας έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά ο Φιρινίδης μπλόκαρε, ενώ στο 36’ πλασέ του Παρασκευαΐδη έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.
Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 39’. Ο Βασίλιεβιτς σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος. Ο Παπαδήμας κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά, η οποία πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

«Εξαφανίστηκαν» στο β’ οι «κυανόλευκοι»
Με τον χειρότερο τρόπο άρχισε το δεύτερο ημίχρονο για τη Νίκη, αφού δέχθηκε δύο γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Το πρώτο ήταν ένα «φτηνό» γκολ, αφού οι «κυανόλευκοι» απέτυχαν να διώξουν την μπάλα από τα καρέ τους σε μια φαινομενικά εύκολη φάση. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία στον Μηνά να γυρίσει την μπάλα στον αμαρκάριστο Μηνά, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του (47’).
Και πριν προλάβουν να συνέλθουν οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου δέχθηκαν και τρίτο γκολ στο 49’. Αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Καρακατσάνης με κοντινό πλασέ, με την άμυνα των φιλοξενουμένων να είναι πάλι εκτεθειμένη.
Πλέον το έργο του βολιώτικου συγκροτήματος είχε γίνει τρομερά δύσκολο. Μοναδική αναλαμπή για τη Νίκη ήταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαλακασιώτη στο 58’, που πέρασε μόλις πάνω από τα γκολπόστ.

Από κει και πέρα η βολιώτικη ομάδα παρουσίασε σημάδια αποσύνθεσης. Έτσι στο 64’ δέχθηκε και τέταρτο τέρμα, στην… τέταρτη επίθεση που δέχθηκε στο παιχνίδι. Αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Σαχινίδης, ο οποίος αξιοποίησε γύρισμα του Μηνά (4-0).
Πλέον οι «κυανόλευκοι» είχαν… παρατήσει το παιχνίδι, πράγμα που αποτυπώνεται πλήρως και στη φάση του 73’. Ο Σκούπρας σούταρε έξω από την περιοχή, ο Τζήμας δεν συγκράτησε την μπάλα και κανείς συμπαίκτης του δεν κινήθηκε προς την πορεία της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Σαχινίδης σε ρυθμούς προπόνησης να την σπρώξει στην ανυπεράσπιστη εστία (5-0).
Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά, αφού η μόνη ομάδα που προσπαθούσε για γκολ ήταν ο Απόλλων. Έτσι το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Μπλούνα ήταν… λυτρωτικό για τους φιλοξενούμενους αφού έδωσε τέλος στο «μαρτύριο» του β’ ημιχρόνου.
Διαιτητής: Μπλούνας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Καραγιάννης, Καλύβας (Φθιώτιδας)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡ.: Φιρινίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Ιβανίδης, Αγρόδημος, Μηνάς, Διβανές (74’ Καμπέρης), Καρακατσάνης (68’ Σκούπρας), Σαχινίδης (77’ Συράκος).
ΝΙΚΗ: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Παρασκευαΐδης, Ναουμίδης (68’ Σκοπελίτης), Πετράκος, Μέτσε, Μαλακασιώτης (61’ Παπαγεωργίου), Νικλητσιώτης (77’ Κόλα), Βασίλιεβιτς, Κορέτα.

Η πιο βαριά ήττα εδώ και 16 χρόνια
Μια από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία της υπέστη χθες η Νίκη. Μάλιστα τέτοια συντριβή είχε να υποστεί από τη σεζόν 2000-2001, όταν είχε χάσει με 5-0 από την Κέρκυρα εκτός έδρας για τη Δ’ Εθνική. Πάντως σ’ εκείνο το ματς σημαντικό ρόλο είχε παίξει και η εχθρική διαιτησία, που καταλόγισε δύο ανύπαρκτα πέναλτι υπέρ των Φαιάκων και απέβαλε τον Γκάγκα στο πρώτο 20λεπτο.