Η καταιγίδα ήλθε νωρίτερα στο ΕΑΚ – Η Ελλάδα σάρωσε και την Κίνα με 18-6, αύριο ο προημιτελικός με τις ΗΠΑ

Καταιγίδα ξέσπασε χθες το βράδυ στον Βόλο, αλλά στην ανοιχτή πισίνα του ΕΑΚ είχε έλθει από νωρίτερα. Η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών ήταν καταιγιστική για μία ακόμη φορά. Διέλυσε και την Κίνα με 18-6 και τερμάτισε στην 1η θέση του Β’ ομίλου με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς. Έτσι, πέρασε απευθείας στα προημιτελικά όπου την Πέμπτη θα βρει μπροστά της την ομάδα των ΗΠΑ, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.

Ούτε η Κίνα στάθηκε ικανή να απειλήσει την ελληνική Εθνική ομάδα πόλο Νέων Γυναικών. Προέβαλε αντίσταση για ένα οκτάλεπτο, αλλά το συγκρότημα του Στέφανου Λέανδρου έδειξε ξανά χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και πατώντας το… γκάζι στην δεύτερη και τρίτη περίοδο έφτασε σε μία ακόμη νίκη με 18-6 που είναι η τρίτη σε ισάριθμα ματς.
Η Ελλάδα τερμάτισε πρώτη στον Β’ όμιλο και ήδη βρίσκεται στους «8» της διοργάνωσης, ενώ απέκτησε και το προνόμιο για μία ημέρα ξεκούρασης διότι σήμερα δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις. Αύριο Πέμπτη (8 μ.μ.) θα διεκδικήσει την είσοδο στη ζώνη των μεταλλίων, δηλαδή στα ημιτελικά του θεσμού. Αντίπαλός της στον προημιτελικό θα είναι η νικήτρια της σημερινής «χιαστί» αναμέτρησης ανάμεσα στις ΗΠΑ και τη Σερβία, που θεωρείται βέβαιο πως θα είναι η αμερικανική ομάδα μια και η ποιοτική διαφορά της από τη Σερβία είναι τεράστια.

Πως ήλθε η τρίτη νίκη

Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, η Εθνική μας ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ με την Ξενάκη στον παραπάνω. Στη συνέχεια χάθηκαν ορισμένες επιθέσεις πριν η Κίνα ισοφαρίσει με την Χουάν από θέση φουνταριστού, αλλά με τον ίδιο τρόπο η Ξενάκη έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (1-2).
Ακολούθησε εντυπωσιακή απόκρουση της Σταματοπούλου σε τετ α τετ με την Χε Τσεν, ενώ η Ελευθερία Πλευρίτου με μακρινό σουτ έγραψε το 1-3. Πάντως, η Κίνα δεν το έβαλε κάτω και πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος μείωσε στο γκολ με το εύστοχο πέναλτι της Ζιαγουέν στο οποίο υπέπεσε η Χυδηριώτη (2-3).
Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και πέτυχε τρία συνεχόμενα γκολ σε λιγότερο από τρία λεπτά. Η Μαρία Πάτρα έφερε ξανά τη διαφορά στο +2 σε επίθεση με παίκτρια παραπάνω, ενώ οι καλές ελληνικές άμυνες έφεραν και δύο γκολ στην κόντρα με τις Ξενάκη και Πρωτοπαπά, που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 2-6.
Το γκολ της Χουάν (3-6) αποτέλεσε μία… παρένθεση, αφού ακολούθησε νέο σερί 0-3 για την Ελλάδα με τα εύστοχα περιφερειακά σουτ των Πρωτοπαπά, Β. Πλευρίτου και Σελετοπούλου που διαμόρφωσαν το 3-9 του ημιχρόνου.
Η Ελλάδα είχε πάρει φόρα και δεν σταματούσε με τίποτα. Μέσα σε ένα δίλεπτο στη γ’ περίοδο η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +9 (3-12) με την Ξενάκη να σκοράρει από τα δύο μέτρα, την Πρωτοπαπά σε κόντρα επίθεση και την Χυδηριώτη από την περιφέρεια. Η Τζεγουέν στον παραπάνω έδωσε μία «ανάσα» στην Κίνα (4-12), αλλά γρήγορα ο δείκτης ανέβηκε στο 4-14 με τέρμα της Ελ. Πλευρίτου και εντυπωσιακό μακρινό σουτ της Ξενάκη που ξεσήκωσε την κερκίδα. Το πέμπτο κινεζικό γκολ σημείωσε η Γιανάν, αλλά γρήγορα η Ελ. Πλευρίτου πέτυχε το 5-15 με ωραία λόμπα. Το γ’ οκτάλεπτο έληξε 5-16 με ένα ακόμη ελληνικό γκολ που μπήκε με περιπετειώδη τρόπο. Η Χυδηριώτη εκτέλεσε πέναλτι, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Όμως η ίδια πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε.
Στην τελευταία περίοδο κόπασε κάπως ο ρυθμός της Εθνικής. Η Πρωτοπαπά από την περιφέρεια και η Μυριοκεφαλιτάκη από τα δύο μέτρα έφεραν το σκορ στο 5-18. Το τελικό 6-18 διαμόρφωσε η Τζεγουέν και ενώ ο κόσμος είχε αρχίσει να αποχωρεί βιαστικά από τις κερκίδες μια και ξέσπασε η καταιγίδα.

Διαιτητές: Κουνίκοβα (Σλοβακία)-Βαρέλα (Περού).
Οκτάλεπτα: 2-3, 1-6, 2-7, 1-2.
Η διακύμανση:
Α’ οκτάλεπτο: 0-1 Ξενάκη (π.π.), 1-1 Χουάν (φουντ.), 1-2 Ξενάκη (φουντ.), 1-3 Ελ. Πλευρίτου (περιφ.), 2-3 Ζιαγουέν (πεν.).
Β’ οκτάλεπτο: 2-4 Πάτρα (π.π.), 2-5 Ξενάκη (κόντρα), 2-6 Πρωτοπαπά (κόντρα), 3-6 Χουάν (περιφ.), 3-7 Πρωτοπαπά (περιφ.), 3-8 Β. Πλευρίτου (περιφ.), 3-9 Σελετοπούλου (περιφ.).
Γ’ οκτάλεπτο: 3-10 Ξενάκη (φουντ.), 3-11 Πρωτοπαπά (κόντρα), 3-12 Χυδηριώτη (περιφ.), 4-12 Τζεγουέν (π.π.), 4-13 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα), 4-14 Ξενάκη (περιφ.), 5-14 Γιανάν (φουντ.), 5-15 Ελ. Πλευρίτου (περιφ.), 5-16 Χυδηριώτη (περιφ.).
Δ’ οκτάλεπτο: 5-17 Πρωτοπαπά (περιφ.), 5-18 Μυριοκεφαλιτάκη (φουντ.), 6-18 Τζεγουέν (περιφ.),
ΚΙΝΑ (Γουέν Χούα): Ζιαοκούι, Γιανάν 1, Ζιαγουέν 1, Ξιάο, Ξιαοκιάν, Σου Γουέν, Σανφένγκ, Γιαξιάν, Ξινιάν, Τζεγουέν 2, Χε Τσεν, Χουάν 2, Γιουτίνγκ.
ΕΛΛΑΣ (Λέανδρος): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Β. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 5, Πρωτόπαπα 4, Πάτρα 1, Μιχαηλίδου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σελετοπούλου 1, Μαυρωτά, Δουρέκα.