Καλή η λειτουργία του Ολυμπιακού Β. στο φιλικό με τη Ρόδο

Χρήσιμα συμπεράσματα βγήκαν για τον Ολυμπιακό Βόλου στο φιλικό που έδωσε στη Ρόδο με την τοπική ομώνυμη ομάδα. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, με τους «ερυθρόλευκους» να καταφέρνουν προς στιγμήν να ανατρέψουν το σκορ του πρώτου μέρους, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0, σημείωσαν δύο τέρματα με τους Μπάτροβιτς με πέναλτι και Στάμου με κεφαλιά, ωστόσο, δέχθηκαν την ισοφάριση από τη Ρόδο, ένα τέταρτο πριν τη λήξη της φιλικής αναμέτρησης.
Στο συγκεκριμένο παιχνίδι η τεχνική ηγεσία θέλησε να δοκιμάσει να παίξει η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο με τρία στόπερ. Ο Στάμου έπαιξε αριστερά, ο Φιλίποβιτς στο κέντρο και ο Μαρκοπουλιώτης δεξιά. Στο πλάνο ήταν να αγωνιστούν ως φουλ μπακ οι Σκοπελίτης και Ναά (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ωστόσο, ο τραυματισμός του Ρίτσι Κιτόκο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (στο 7ο λεπτό), έφερε μετατόπιση θέσεων στην ενδεκάδα. Ο Γραικός που πήρε τη θέση του Βέλγου μέσου, αγωνίστηκε ως δεξί μπακ, με τον Σκοπελίτη να περνά στον άξονα της μεσαίας γραμμής.
Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε πως το σύστημα λειτούργησε για τον Ολυμπιακό, καθώς η ομάδα δε δέχθηκε πίεση από τη Ρόδο, ήλεγχε το παιχνίδι και προσπαθούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά, κυκλοφορώντας την μπάλα και παίζοντας τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα. Στην επίθεση το δίδυμο αποτέλεσαν οι Κουντουριώτης και Μαρκοπουλιώτης, με τον πρώτο πάντως να έχει καλύτερη παρουσία ως δεξιός μεσοεπιθετικός.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετά καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους, κακώς τους ακυρώθηκε γκολ στο 20’ για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα (το γκολ πέτυχε ο Στάμου), ενώ δημιούργησαν και δύο ακόμη καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν.
Θα πρέπει να τονίσουμε, πως ο Στάμου που πέτυχε προχθές γκολ στη Ρόδο, είχε πετύχει και το τέρμα του Ολυμπιακού στον αγώνα Κυπέλλου με τον Αχέροντα Καναλακίου, δείχνοντας πως μπορεί να συμβάλει στο σκοράρισμα με τις προωθήσεις του στις στατικές φάσεις.
Στον Ολυμπιακό θα πρέπει να προσέξουν ορισμένες στιγμές αδράνειας στην άμυνα, όπως στη φάση του 33’, όταν ο Βουργουντζής βρέθηκε σε θέση βολής χωρίς να τον μαρκάρει κάποιος από τα αριστερά (ο παίκτης της Ρόδου αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος ως φουλ μπακ) και σημείωσε το γκολ, στη μοναδική απειλή των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός έκανε μόλις δύο αλλαγές και συγκεκριμένα ο Γιάννης Λάλας (κοουτσάρισε την ομάδα, καθώς ο Γιώργος Βαζάκας έμεινε στο Βόλο, λόγω μιας επέμβασης που έκανε), πέρασε στο ματς τους Μπάτροβιτς και Βούγιοβιτς.
Οι «ερυθρόλευκοι» λειτούργησαν πολύ καλά στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους και κατάφεραν το 1-0 να το κάνουν 1-2. Ο Μπάτροβιτς ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 54’ (το κέρδισε ο Κουντουριώτης), ενώ ο Στάμου με κεφαλιά στο 56’ έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του.
Στη συνέχεια η τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού έκανε σταδιακά αλλαγές, περνώντας στο ματς όλους τους παίκτες του είχε στη διάθεσή της, με αποτέλεσμα να χαθεί ο ρυθμός από πλευράς Ολυμπιακού και η Ρόδος να ανεβάσει στροφές μετά το 70’. Οι γηπεδούχοι απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις το τέρμα του Βούγιοβιτς, όχι όμως από οργανωμένες προσπάθειες, αλλά κυρίως από στατικές φάσεις. Συγκεκριμένα με τις εκτελέσεις φάουλ του Μαρσελίνιο και με εκτελέσεις κόρνερ.
Ο Ολυμπιακός δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα στις στατικές φάσεις κι αυτό φάνηκε και στα προηγούμενα φιλικά παιχνίδια που έδωσε η ομάδα, όπως και στο ματς Κυπέλλου με τον Αχέροντα Καναλακίου για το Κύπελλο. Το πρόβλημα έχει εντοπιστεί από την τεχνική ηγεσία, με τον Γιώργο Βαζάκα να κάνει λόγο πως η ομάδα του θα πρέπει να λειτουργεί καλύτερα σε αυτές τις φάσεις και υπάρχει μπροστά χρόνος για να δουλέψουν οι ποδοσφαιριστές πάνω στη συγκεκριμένη αδυναμία που παρουσιάζουν.
Η Ρόδος, τελικά, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σταματελόπουλο στο 74’, ενώ στη συνέχεια είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και τρίτο τέρμα και να πάρει τη νίκη.