Κ. Μπράτσος: Είναι ψυχολογικό το θέμα στον Βόλο

Δύο πρόσωπα παρουσίασε ο Βόλος στο παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό, όπως και στην αναμέτρηση της περασμένης αγωνιστικής με τον Ατρόμητο. Οι «κυανέρυθροι» ήταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο, όπου δέχθηκαν δύο γκολ και «ξύπνησαν» στην επανάληψη, όπου μείωσαν σε 1-2, δίχως ωστόσο να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Ο Βόλος παραμένει χωρίς νίκη ύστερα από πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος και με δύο βαθμούς συγκομιδή βρίσκεται στην ουρά της βαθμολογίας, μαζί με Παναιτωλικό και Ατρόμητο. Στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» δεν υπήρχαν μέσα στο γήπεδο. Είχαν κάκιστη παρουσία, ο Αστέρας κατάφερε να τους μπλοκάρει και να πετύχει δύο γκολ, εκμεταλλευόμενος τα λάθη τους.

Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου είχαν πολύ αργή ανάπτυξη, ήταν ανύπαρκτοι επιθετικά, τη στιγμή που δεν δημιούργησαν ούτε μία καλή επιθετική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα παρουσίασε άλλη εικόνα. Είχε σαφώς καλύτερο ρυθμό, πέτυχε ένα γκολ νωρίς με τον Τρουιγέ, με χτύπημα πέναλτι στο 59’ και είχε το χρόνο να φτάσει σε δεύτερο γκολ, δίχως όμως να το καταφέρει. Δημιούργησε φάσεις, όμως και από την πλευρά του ο Αστέρας είχε κι αυτός ορισμένες καλές στιγμές για να σημειώσει και τρίτο τέρμα.

Θα πρέπει στον Βόλο να προβληματίσει το γεγονός ότι σε κάθε παιχνίδι η ομάδα δέχεται το λιγότερο δύο γκολ και είναι δύσκολο να πετύχει τρία για να πάρει τη νίκη.

Επίσης, η ομάδα θα πρέπει να αποκτήσει σταθερότητα στην απόδοσή της και να μην παρουσιάζει αυτά τα μεγάλα σκαμπανεβάσματα.

Μπράτσος: Φέρνουμε

τον εαυτό μας σε δύσκολη θέση

Μετά τη νέα ήττα του Βόλου από τον Αστέρα Τρίπολης, ο Κώστας Μπράτσος στις δηλώσεις του στάθηκε στο πνευματικό κομμάτι της ομάδας του. Αναλυτικά όσα τόνισε ο τεχνικός του Βόλου:

Για την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και τη βελτίωση που παρουσίασε η ομάδα στην επανάληψη: «Το ίδιο έγινε και στο προηγούμενο παιχνίδι. Το μόνο που μπορώ να διαπιστώσω από το γεγονός αυτό, είναι ότι συμβαίνει για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Φέρνουμε τον εαυτό μας σε δύσκολη θέση και μετά «ξυπνάμε», γιατί δε νοείται αυτή ομάδα να ξεχνάει να παίζει ποδόσφαιρο για 45 λεπτά και στη συνέχεια να παρουσιάζεται διαφορετική στην αγωνιστικό χώρο και να κυριαρχεί. Αυτό έγινε και στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Ατρόμητο, αυτό έγινε και με τον Αστέρα.
Αν παίζεις με τα ημίχρονα, αν παίζεις με τον χρόνο, θα γίνεται ότι συνέβη στο ματς με τον Αστέρα. Δεν θα σου φτάνει ένα ημίχρονο για να πάρεις αυτό που θέλεις από το παιχνίδι.
Θεωρώ πως είναι ψυχολογικό το θέμα και πρέπει να το βρούμε μόνοι μας. Δεν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, γιατί στο δεύτερο μέρος παίξαμε μπάλα, πατήσαμε περιοχή, είχαμε ισορροπία, σκοράραμε, δημιουργήσαμε φάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε τίποτα. Δεν κερδίσαμε ένα κόρνερ, δεν κάναμε ένα σουτ, δεν είχαμε ούτε σέντρα».

Για τον Σιέλη, ο οποίος ήταν αυτό που κέρδισε το πέναλτι στη φάση που τραυματίστηκε και αποχώρησε από το γήπεδο: «Όλα τα παιδιά δίνουν την ψυχή τους για την ομάδα κι αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς και είναι πέρα από κάθε συζήτηση. Το είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή έτρεχαν, κατατρόπωσαν τον αντίπαλο, κυριάρχησαν και ο Σιέλης ήταν ο παίκτης, στον οποίο οφείλεται η «ανάσα» με το γκολ που πετύχαμε. Ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι και είναι ένα παιδί, το οποίο αυτό που βλέπετε μέσα στο γήπεδο, αυτό έχει και μέσα στην ψυχή του».