Η Κηφισιά “πέταξε” έξω από το Κύπελλο τον Απόλλωνα Σμ.

«Θύμα« του Κυπέλλου έπεσε και ο Απόλλων Σμύρνης που έχασε 1-0 από την Κηφισιά!

Πριμ παρά την ήττα στη Τούμπα από τον ΠΑΟΚ έδωσε ο Παναγιώτης Μονεμβασιώτης, στους παίκτες του Απόλλωνα. Αλλά εύκολα, μπορεί να μετατραπεί σε… πρόστιμο! Στο ματς που ολοκλήρωσε την 5η φάση για το Κύπελλο Ελλάδας ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε από τη Κηφισιά (0-1) και αποχαιρέτησε νωρίς – νωρίς τη διοργάνωση.

Με ένα κράμα βασικών και ποδοσφαιριστών που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής παρατάχθηκε στην Καισαριανή ο Απόλλωνας. Ελάχιστες οι καλές στιγμές στο ματς.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» σκόραρε στο 19′ με κεφαλιά του Ντάουντα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δύσκολη φάση.

Στο 41′ πάλι πρωταγωνιστής ο Ντάουντα, αλλά το σουτ που δοκίμασε από το ύψος του πέναλτι κατέληξε άουτ.

Στο 80′ η Κηφισιά χάνει τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί με τον Καλλέργη, αλλά απέκρουσε σωτήρια ο Βέρχουλστ.

Η δεύτερη κόντρα των δύο, στο 89′ ανέδειξε νικητή τον ποδοσφαιριστή της Κηφισιάς. Ο Μανώλης Καλλέργης με διαγώνιο σουτ βρίσκει δίχτυα και οι γηπεδούχοι παίρνουν προβάδισμα στο ματς.

Ο Απόλλωνας πιέζει στα τελευταία επτα λεπτά του αγώνα, μαζί με τις καθυστερήσεις, η Κηφισιά αντέχει και παίρνει την πρόκριση για τη φάση των «16».

KΗΦΙΣΙΑ: Μιχελής, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Οικονομίδης (82’ λ.τρ. Παπασάββας), Ντορίβα, Καλλέργης, Πρίτσας, Τετέι (72’ λ.τρ. Παυλάκης), Καραγκούνης (62’ Κρητικός)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρλχουστ, Βιτλής, Ντεντάκης, Ντομίνγκες (84’ λ.τρ. Παμλίδης), Μπρούνο Άλβες (46’ Κραγιόπουλος), Φατιόν (46’ Κάστρο), Παπαγεωργίου (46’ Τσιλούλης), Λα Πάρα, Σαχλί, Ματέι, Ντάουντα.