Ηττήθηκε η Εθνική πόλο από το Μαυροβούνιο

Ήττα που ίσως αποδειχθεί ανώδυνη υπέστη η Εθνική μας ομάδα πόλο στο Προολυμπιακό τουρνουά του Ρότερνταμ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε 8-4 από το Μαυροβούνιο και λογικά θα τερματίσει στην 2η θέση του Α’ ομίλου.
Η Εθνική προβλημάτισε με την απόδοσή της. Μπήκε νωθρά στο ματς και βρέθηκε γρήγορα να χάνει 4-0. Προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά είχε κακές επιλογές στην επίθεση. Και μόνο το γεγονός ότι έχασε επίθεση με τριπλό παίκτη παραπάνω τα λέει όλα για την… τρικυμία που είχαν οι διεθνείς μας. Αυτό συνέβη στην γ’ περίοδο και με το σκορ στο 2-6 εκείνη τη στιγμή. Ο Μουρίκης βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα Λάζοβιτς, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.
Πάντως, λίγο αργότερα ο Μουρίκης σκόραρε από θέση φουνταριστού, ενώ με ένα ακόμη τέρμα από τον Αργυρόπουλο η Ελλάδα μείωσε σε 4-6 στο ξεκίνημα του τετάρτου οκταλέπτου. Η αντεπίθεση αυτή δεν είχε συνέχεια. Με δύο γρήγορα γκολ οι Μαυροβούνιοι έφεραν ξανά τη διαφορά στο +4, σκοράροντας στον παραπάνω και σε κόντρα επίθεση. Το σκορ έγινε 4-8 και έμελλε να είναι και το τελικό μια και στα τελευταία λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε στόχο.
Τα οκτάλεπτα: 1-4, 1-1, 1-1, 1-2.
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βλάντιμιρ Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Μπργκούλιαν 2, Πέρκοβιτς, Πέτκοβιτς 2, Τσούτσκοβιτς, Πόπαντιτς, Βίντοβιτς, Ουκρόπινα 1, Βίντοβιτς 1, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 1, Ράντοβιτς, Κάντιτς.

Αύριο με Καναδά
Ολοκληρώνεται αύριο η φάση των ομίλων με την Ελλάδα να αντιμετωπίζει τον Καναδά (15.30, ΕΡΤ 3). Η Εθνική μας υπερτερεί σε ποιότητα και εμπειρία και είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη με την οποία θα πάρει τη 2η θέση του Α’ ομίλου