Ήττα με 3-0 για τον Ολυμπιακό Β. από τη Βέροια

Την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 3-0 από τη Βέροια εκτός έδρας για την 3ης αγωνιστική, μετά από μέτρια εμφάνιση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν δίκαια τη νίκη

Η Βέροια σημείωσε δύο γκολ με τον Γιάννη Πασά, το δεύτερο με πέναλτι και ένα με τον Σκόνδρα.

Ο Ολυμπιακός ήταν ακίνδυνος επιθετικά, βρέθηκε σε κακή μέρα, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν άλλο ένα παιχνίδι από τη Βέροια την τελευταία τριετία (πέμπτη σερί ήττα ανεξαρτήτου έδρας).

Στο πρώτο ημίχρονο η Βέροια ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Ολυμπιακός να αμύνεται σωστά, έχοντας κοντά τις γραμμές και δίχως οι γηπεδούχοι να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί για το τέρμα του Ξενοδόχοβ.

Η Βέροια κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 28’ με τον έμπειρο Μιχάλη Μπουκουβάλα από τα δεξιά να επιχειρεί τη σέντρα και ο Γιάννης Πασάς με έξοχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ξενοδόχοβ, γράφοντας το 1-0.

Στο διάστημα 30’-45’ ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με το σκηνικό να είναι το ίδιο. Κατοχή μπάλας από τους γηπεδούχους και με τους «ερυθρόλευκους» να αμύνονται .

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια χρειάστηκε δέκα λεπτά για να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Στο 51′ η Βέροια κέρδισε πέναλτι. Ο Πενταυράκης ανατράπηκε από τον Γραικό μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Γιώργο Βρέσκα να δείχνει την «άσπρη βούλα». Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Πασάς, γράφοντας το 2-0.

Πολύ γρήγορα, στο 55’, η Βέροια πέτυχε και τρίτο τέρμα. Σκόρερ ο Σκόνδρας με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μούργου.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού η Βέροια έκανε συντήρηση δυνάμεων, κυκλοφορώντας την μπάλα στη μεσαία γραμμή, χωρίς να κυνηγά με αξιώσεις τέταρτο γκολ. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αναπτυχθεί επιθετικά, με τους παίκτες να είναι και απογοητευμένοι από την τροπή του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)
Βοηθοί: Κορώνας (Πειραιώς), Δίπλαρης (Καρδίτσας)
4ος διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (58’ Ολιβέιρα), Μούργος (58’ Φοφανά), Γαβριηλίδης (70’ Περίδκης), Γιακουμάκης, Πόζογλου (70’ Ντίνας), Πασάς (63’ Ισαακίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός (86’ Χάσεκ), Ναά, Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Σκοπελίτης, Κόλα (86’ Χατζής), Κουντουριώτης (66’ Σουλεϊμάν), Μπάτροβιτς (86’ Ντουάρτε), Κατσούκης (63’ Μαρκοπουλιώτης), Βερνάρδος.