Ήττα… καρμπόν με την πρεμιέρα για τη Νίκη Βόλου

Ήττα… καρμπόν με την πρεμιέρα υπέστη η Νίκη χάνοντας 0-1 από τον Ιάλυσο στο Πανθεσσαλικό. Όπως και στον αγώνα με το Αιγάλεω, οι «κυανόλευκοι» παρά την κακή εμφάνιση είχαν τον έλεγχο, αλλά δέχθηκαν γκολ πάλι γκολ στο τέλος στη μοναδική τελική του αντιπάλου στο β’ ημίχρονο.

Δεύτερο «κάζο» εντός έδρας υπέστη η Νίκη. Μετά το Αιγάλεω και ο Ιάλυσος πέρασε αλώβητος από το Πανθεσσαλικό κερδίζοντας 0-1 και αξιοποιώντας τη μοναδική του τελική στην επανάληψη. Οι «κυανόλευκοι πέρα από τις αρχές των δύο ημιχρόνων, είχαν κακή απόδοση και στο τέλος έφυγαν πικραμένοι από το γήπεδο.

Τα πλάνα των προπονητών

Αρκετές εκπλήξεις τόσο σε σχηματισμό, όσο και στο αρχικό σχήμα επιφύλασσε ο Στάικος Βεργέτης. Η Νίκη παρατάχθηκε με σύστημα 3-5-2 έχοντας για πρώτη φορά στη σύνθεσή της τον Μπόσιο που αποθεραπεύτηκε και τον Τζοβάρα, που μόλις αποκτήθηκε από τον Απόλλωνα Λάρισας.

Πιο αναλυτικά την εστία υπερασπίστηκε ο Περιστερίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Αργύρη, Μπαλάφα και Αλιατίδη. Ο Κρουθ και ο Τζοβάρας κάλυπταν όλη τη δεξιά και αριστερή πλευρά αντίστοιχα, οι Μπόσιο, Μέτσε, Ντομίνγκεθ αγωνίστηκαν στον άξονα και οι Γκαρσία, Ροχάνο αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο.

Στην αντίπερα όχθη ο Βαγγέλης Χαϊντές επέλεξε για τον Ιάλυσο διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Ανδρούτσος, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Γκέζος, (δεξιά), Σκεντεράι (αριστερά), Καρπαθάκης και Τερζίου (σέντερ μπακ). Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μανιώτης, Ρούσσος, στα άκρα βρέθηκαν οι Γιώργου και Παπαδόπουλος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Μαστραντωνάκη να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Σταθόπουλο που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Ευκαιρίες στην αρχή του α’ μέρους  με Τζοβάρα και έκτοτε… μηδέν

Η Νίκη μπήκε ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε δύο φορές με τους ίδιους πρωταγωνιστές πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Πρώτα στο 6’ ο Γκαρσία «έσκαψε» για τον Τζοβάρα που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ανδρούτσο. Ο Βολιώτης ποδοσφαιριστής έφερε το σώμα του σε οριζόντια θέση πιάνοντας κεφαλιά, που κατέληξε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 7’ ο Τζοβάρας έπιασε διαγώνιο σουτ χωρίς να βρει στόχο, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Νίκη κέρδισε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Γκαρσία, η μπάλα έφτασε στον Τζοβάρα ο οποίος σούταρε αλλά πάνω σε σώμα αμυνομένου.

Μετά το 15’ ο Ιάλυσος έδειξε να «διαβάζει» το παιχνίδι της βολιώτικης ομάδας, ενώ απείλησε δύο φορές με δύο μακρινά σουτ. Το πρώτο έγινε από τον Σκεντεράι και έφυγε άουτ στο 23’ και το δεύτερο από τον Μαστραντωνάκη που υποχρέωσε τον Περιστερίδη να δείξει τα αντανακλαστικά του παραχωρώντας κόρνερ στο 29’.

Μετά από αρκετή ώρα οι γηπεδούχοι πάτησαν την αντίπαλη περιοχή στο 32’. Ο Ντομίνγκεθ πέρασε την μπάλα για τον Ροχάνο, που την έφερε στο δεξί και σέντραρε προς τον Μέτσε, αλλά η μπαλιά του ήταν αρκετά ψηλή και πέρασε πάνω από τον συμπαίκτη του.

Στο 35’ ο Τζοβάρας πραγματοποίησε κούρσα και γύρισμα. Ο Μέτσε έγινε κάτοχος της μπάλας και μόλις είδε να κλείνεται την «πάτησε» για τον Ντομίνγκεθ. Ωστόσο ο Καρπαθάκης πρόλαβε να επέμβει διώχνοντας την μπάλα.

Τεράστια ευκαιρία για το συγκρότημα του Βαγγέλη Χαντέ στο 38’. Γιώργου και Καρπαθάκης κέρδισαν απανωτές κόντρες με τον δεύτερο να στρώνει την μπάλα για τον Παπαδόπουλο, ο οποίος από κοντά την έστειλε πάνω από τα γκολπόστ.

Μία τελική και… γκολ  στο β’ ημίχρονο για Ιάλυσο

Πολύ γρήγορα στην επανάληψη ο Στάικος Βεργέτης πραγματοποίησε δύο αλλαγές, η μία αναγκαστική. Πρώτα στο 46’ ο Μπιτσάκος έκανε επίσης την παρθενική του εμφάνιση φέτος αντί του Μέτσε και μετά στο 51’ ο Πολίμος πήρε τη θέση του Τζοβάρα που τραυματίστηκε στην προσπάθειά του να προλάβει μια δυνατή μπαλιά.

Με την είσοδό του ο Μπιτσάκος έγινε το «εξάρι» και ο Μπόσιο προωθήθηκε ως εσωτερικός χαφ. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η Νίκη δημιούργησε δύο ευκαιρίες και μάλιστα μέσα σ’ ένα λεπτό.

Ήταν το 47’ όταν ο Κρουθ σέντραρε και ο Ροχάνο έπιασε καρφωτή κεφαλιά. Η μπάλα «έσκασε» στο έδαφος, χωρίς όμως να αιφνιδιάσει τον Ανδρούτσο που απέκρουσε σε κόρνερ. Εκτελεστής ο Κρουθ με τον Αργύρη να κερδίζει την κεφαλιά και τον τερματοφύλακα του Ιάλυσου να μπλοκάρει.

Στο επόμενο λεπτό ο Παπαδόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Μπιτσάκος πρόλαβε να βάλει την κόντρα αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 61’ ο κ. Βεργέτης έριξε στη «μάχη» τον Γκονζάλες αντί του Ντομίγνκεθ. Ο νεοεισελθών τοποθετήθηκε στο πλευρό του Ροχάνο στην επίθεση, ο Γκαρσία μετατράπηκε σε οργανωτή, ενώ οι Μπόσιο και Μπιτσάκος ήταν οι αμυντικοί μέσοι.

Ο Γκονζάλες έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του και στο 64’ βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά. Ο Ανδρούτσος άφησε την εστία και έκλεισε το οπτικό πεδίο του Αργεντινού εμποδίζοντάς τον κάνει κάτι καλό.

Ο Βαγγέλης Χαντές απάντησε στις κινήσεις του αντίπαλου προπονητή με διπλή αλλαγή στο 69’. Στο ματς μπήκαν Ρεκλείτης και Χατσησάββας και βγήκαν οι Μαστραντωνάκης και Σταθόπουλος σε αλλαγές που έπαιξαν ρόλο στην έκβαση του ματς.

Δύο λεπτά μετά ο Σαλαμούρας έκανε την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο αντί του Αλιατίδη. Ο Μπιτσάκος οπισθοχώρησε ως τρίτος στόπερ και ο Σαλαμούρας έπαιξε μέσα αριστερά στο κέντρο.

Όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς το τέλος οι νησιώτες άρχισαν να οπισθοχωρούν παίζοντας 4-1-4-1 και οι γηπεδούχοι να πιέζουν πιο πολύ. Ωστόσο το καθαρό μυαλό έλειπε και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Στο 83’ ο Ανδρούτσος χρειάστηκε να βγει πολλά μέτρα από την εστία του για να ανακόψει τον Ροχάνο  Στο 85’ ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ, ο Ανδρούτσος απέκρουσε ασθενώς, αλλά κανείς παίκτης της Νίκης δεν βρέθηκε εκεί για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Και σαν μην έφτανε αυτό στην εξέλιξη της φάσης οι Ροδίτες κέρδισαν κόρνερ μόλις στη δεύτερή τους επίσκεψη στα καρέ του Περιστερίδη. Το εκτέλεσε ο Παπουτσογιαννόπουλος, ο Χατζησάββας κέρδισε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά έγραψε το 0-1 στην πρώτη τελική στο β’ μέρος (86’).

Το σοκ ήταν μεγάλο για τη Νίκη που εκεί που πίεζε δέχθηκε πάλι γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, όπως και στον αγώνα με το Αιγάλεω. Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και στο 91’ ο Γκονζάλες από καλή θέση αστόχησε απελπιστικά.

Το βολιώτικο συγκρότημα θα μπορούσε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 93’. Ο Σαλαμούρας έβγαλε ωραία πάσα στον Κρουθ που «τρύπωσε» στην περιοχή από τα δεξιά. Βλέποντας τον Ανδρούτσο να επιχειρεί έξοδο, ο Ισπανός πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα. Κι ενώ είχε πάρει πορεία προς την εστία, πετάχθηκε ο πρώην «κυανόλευκος» Καντούτσης και με «ψαλιδάκι» πάνω στη γραμμή απέκρουσε την μπάλα κρατώντας το σημαντικό «διπλό» για τον Ιάλυσο.

Κίτρινες: Γκαρσία – Ρούσσος, Μανιώτης.
Διαιτητής: Λάμπρου (Εύβοιας).
Βοηθοί: Καλύβας (Φθιώτιδας), Δελής (Βοιωτίας).
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).
ΝΙΚΗ: Περιστερίδης Αργύρης, Μπαλάφας, Αλιατίδης (72’ Σαλαμούρας), Κρουθ, Τζοβάρας (51’ λ.τρ. Πολίμος), Μπόσιο, Μέτσε (46’ Μπιτσάκος), Ντομίνγκεθ (61’ Γκοντζάλες), Γκαρσία, Ροχάνο.
ΙΑΛΥΣΟΣ: Ανδρούτσος, Γκέζος, Σκεντεράι, Καρπαθάκης, Τερζίου, Μανιώτης, Ρούσσος, Γιώργου (78’ Παπουτσογιαννόπουλος), Παπαδόπουλος, Μαστραντωνάκης (69’ Ρεκλείτης, 85’ λ.τρ. Καντούτσης), Σταθόπουλος (69’ Χατζησάββας).