Ηττα για την Εθνική ομάδα μπάσκετ από το Βέλγιο με σκορ 64-59

mantzaris890

Την ήττα με σκορ 64-59 γνώρισε η Ελλάδα στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της απέναντι στο Βέλγιο για το Ευρωμπάσκετ.

Η αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη στην Αμβέρσα ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Εθνική, η οποία προηγήθηκε 21-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Φώτης Κατσικάρης, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τους Μπουρούση και Σπανούλη, οι οποίοι έμειναν στην Αθήνα για να συνεχίσουν ατομικό πρόγραμμα, συνέχισε με πολλές αλλαγές στην πεντάδα με αποτέλεσμα οι Βέλγοι να τρέξουν ένα σερί 7-0 και να μειώσουν τη διαφορά.

Στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πάλευαν στήθος με στήθος με τους Βέλγους να είναι τελικά πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και να παίρνουν τη νίκη με σκορ 64-59. Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 15 πόντους ενώ τον ακολούθησαν οι Ζήσης και Κουφός με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Τα επόμενα φιλικά προετοιμασίας για την Εθνική μας θα διεξαχθούν στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στη Βοσνία και την Τουρκία.